דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 421 חשון תשע"ח נובמבר 2017
דברי הימים

תכנית האב

"אנחנו בונים בקצב שלא היה כמוהו מאז שנת 2000", אמר שר הביטחון ליברמן בביקורו בבנימין. "אני מגבש תכנית כוללת לכל מרכבי הביטחון", הוסיף. אלא שכרגע, עוד אין לה מקור תקציבי.


תכנית האב
צילום: ישראל גנץ

נציגי כל כלי התקשורת בארץ צבאו על סככת הצל הקטנה שנבנתה לצורך מסיבת עיתונאים מאולתרת בשטח העבודות להקמת עמיחי. שר הביטחון אביגדור ליברמן וסגנו הרב אלי בן דהן, בצד אבי רואה, ישבו לענות על שאלותיהם, אבל תשובותיו המנוסחות במתינות של השר העלו די מהר מבטי אכזבה על פניהם. לא לתשובות האלה ייחלו.

ביקורו של שר הביטחון התקיים ביום החגיגי בו אושרו התב"ע של עמיחי ושל מגרון. הסיור שהחל במערב בנימין – וכלל טקס הנחת אבן פינה חגיגית לשכונה הנבנית בכרם רעים, המשיך לתצפית מעטרת אל רוואבי, ומשם לעמיחי, לשילה הקדומה, ולדיון מקצועי בגבעת הראל. ראיית תמונת המצב מקרוב המחישה לשר את מורכבות הסוגיות הרבות שבהן עוסק משרדו בממשק עם ההתיישבות, בצד העוצמה התיישבותית הניכרת לעין.

"השר הציג תכנית ביטחון רחבה בסדר גודל של 3.6 מיליארד שקלים", מספר אבי רואה, "והיא כוללת בתוכה את נושא הכבישים ומרכיבי ביטחון נוספים. ברור שתכנית בסכומים כאלה היא תכנית ארוכת טווח, של חמש שנים לפחות, והשר מבחינתו מתעדף מתוכה את הכבישים העוקפים ואת השב"ם (שטח ביטחון מיוחד מסביב ליישובים). וטוב שהשר נותן עדיפות לנושא הכבישים, גם אני סבור שעל זה צריך לשים את האצבע בשלב ראשון, ועצם ההכרזה שלו על כך מקדמת אותנו לקראת היישום".

 

בונים בקצב

"אני ער לוויכוח שמתעורר מידי פעם, אם אנחנו בונים או לא בונים", אמר השר ליברמן במסיבת העיתונאים. "מי שמתסכל על כל הכלים, על העבודות, רואה שאנחנו בונים בקצב שלא היה מאז שנת 2000. בדקתי את הנתונים. תראו כמה בנייה יש בפועל".

ומה עם התקציב החסר למרכיבי ביטחון, לכבישים נוספים, הקשו עליו הכתבים. "אני מגבש תכנית כוללת לכל היבטי הביטחון, שכרגע אין לה מקור תקציבי", אמר השר. ומה שווה תכנית אם אין לה תקציב? הקשו הכתבים. "השמיכה קצרה מתחת לכולם, כידוע", השיב השר.

אביחי בוארון, ממנהיגי עמונה, אמר לשר כי ישמח שיבוא שוב כאשר יקבעו כאן את המזוזה הראשונה. "הסרת עם עוזריך הרבה חסמים", אמר לו, "כדי שנגיע ליום הזה. אחרי עשרות שנים בהן לא נבנה יישוב, התקבלה החלטה. יחד עם חוק ההסדרה אלה מקהים במשהו את הכאב על הריסת עמונה".

בדיון המקצועי עלו צרכי הביטחון הנוספים. "כמובן שתמיד יש דרישות נוספות למרכיבי ביטחון - גדרות, שערים, מצלמות", אומר אבי רואה. "קב"ט מועצת יש"ע, שלמה ועקנין, שטח בפניו בדיון המקצועי את המצוקה ואת הצורך, אבל בגדול הנושאים הרוחביים חשובים מאד. אני מאמין שככל שיש תכנית מלאה מקיפה וארוכת טווח בכל נושא – כבישים, ביטחון, מים, חשמל, תקשורת סלולרית או גז, והתכנית הזאת מגובשת על ידי גורמים מקצועיים – היא מציגה את הצרכים באופן רחב ותמיד אפשר לגזור ממנה חלק כזה ואחר, ולבצע אותו כשהוא מהווה חלק מהתמונה הכוללת. כך נכון יותר לעבוד, במקום לטפל רק במה שבוער עכשיו".

תכניתו של שר הביטחון טרם הוצגה בפני ראשי הרשויות ביו"ש, אומר רואה, "הוא אמר שיציג אותה בפנינו, אך בשלב זה נתן לה פרסום משום שהוא מצפה שניקח חלק בדיונים ובלחצים על הממשלה בגיוס הכספים".

 

חזור למגזין