דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 421 חשון תשע"ח נובמבר 2017
דברי הימים

יש מחליף

יו"ר חדש נבחר למועצת יש"ע, וההקלה ניכרת על פניו של אבי רואה, שמתכוון להשקיע את האנרגיות בנורמליות החיים כאן. "הגיע הזמן להוריד את סוגיית פירוק היישובים מסדר היום, ואת האנרגיות להשקיע בנושאים חיוביים"


יש מחליף

מי שמכיר את אבי רואה לא יכול היה שלא להבחין בתחושת ההקלה שניכרה על פניו למחרת בחירת היו"ר החדש של מועצת יש"ע, חננאל דורני. "נכון, הוא מודה, "כפי שהודעתי לפני שלושה חודשים ויותר, ביקשתי לסיים את תפקידי במועצת יש"ע, וזה אכן קרה בסוף השבוע שעבר, גם אם עם קצת צלילים צורמים. אבל נבחר יו"ר חדש, שאני סמוך ובטוח שיעשה את מלאכתו נאמנה, וייצג את יש"ע בכל ההיבטים.

"אני כמובן ממשיך להיות שותף למערכת של מועצת יש"ע, ככל ראשי הרשויות אשתתף במפגשים ובדיונים בכל הנושאים, כפי שהיה עד כה. בעת הפרישה אמרתי שאני מקווה שהמצב שבו 20 ראשי רשויות מיהודה ושומרון ראו בשולחן מועצת יש"ע כשולחן שהם יכולים להיות שותפים להחלטות ולקביעת מדיניות בו, יימשך. זה לא מובן מאליו, זו משימה מורכבת, כי לכל ראש רשות יש אתגרים אחרים. היום יש הבנה של ראשי הרשויות שהגוף הזה נחוץ וחשוב, ואני מקווה שזה יימשך, ושהיו"ר החדש יידע להמשיך לחבר בין ראשי הרשויות ולתת לכל אחד את המקום להתבטא. זה לא פשוט אמנם, אך יש לו יכולת וכישורים להצליח.

"כמובן שאני מרגיש קצת משוחרר, גם מבחינת האחריות הכוללת - זו היתה משימה לא קלה, וכמובן כעת יש יותר פניות ופחות מחויבות לאירועים האזוריים-רוחביים ביו"ש. למרות שגם כשהייתי יו"ר – סמכתי על הצוות הנפלא שיש כאן במועצה שעושה את עבודתו נאמנה. אנשי המועצה עובדים קשה ומחוברים לאתגרים וצריך בעיקר לתת להם גב, תמיכה והכוונה, אבל בבנימין עוד יש הרבה מה לעשות, יש עוד נושאים שאפשר לחדור אליהם ונעשה זאת ביתר שאת ויתר מרץ, ונלווה את העובדים ובעלי התפקידים קצת יותר במשימות שהם ממלאים.

"לנגד עיניי בעיקר, לראות איך להפוך את המרחב שלנו למרחב של מרקם חיים נורמלי, גם מבחינת מרכזי קניות, תנועה, תחבורה, שירותים בסיסים בתוך היישובים, וגם מבחינת המשך הנגשת האזור לכלל האוכלוסייה של מדינת ישראל; חיבור לאוכלוסייה רחבה יותר, חיבור לקולגות שלנו מחוץ ליו"ש. הדבר הזה יביא את כולם להבנה שפה מתנהלים חיים נורמליים בכל התחומים, גם אנחנו נרגיש יותר טוב, וגם סוגיית פירוק היישובים שהילכה עלינו אימים – ממילא תרד מסדר היום, ואת האנרגיות נשקיע בנושאים החיוביים ולא הפוליטיים שבהם אנו עוסקים כל כך הרבה שנים ללא תכלית ותוצאה. אפשר כבר לראות את ההצלחות הראשונות בתחומים האלה – בתיירות, מסחר, הרחבת היישובים, בינוי. העובדה שעלות יחידת דיור אצלנו היא כבר לא מה שהיתה בעבר. אמנם המחיר עדיין נמוך מהערים המרכזיות, אבל בהחלט מחירי הנדל"ן עולים בעקבות הביקוש. כבר לא מדובר ביישובים שכוחי אל, אלא כאן זה קרוב ולכן גם יקר.

"צפויים לנו ביקורים של קולגות – ראש עיריית דימונה, ראש העיר מודיעין – בסיורים האלה האנשים מבינים את העוצמה ואת העשייה ההתיישבותית ומבינים שזה חבל ארץ שלא יכול להיות נפרד, ואין סיבה שיהיה נפרד ממדינת ישראל. גם אם יש כאן התמודדות עם אוכלוסייה נוספת, זה אפשרי, ואנחנו מוכיחים שזה אפשרי".

חזור למגזין