דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 421 חשון תשע"ח נובמבר 2017
יומן מקומי

כנס במעבה ההר השמיני

אהרון טבגר וצוות מדרשת הרי גופנא,

כנס במעבה ההר השמיני

כמידי שנה, מיד בתום חג הסוכות, מקיימת מדרשת הרי גופנא, בתמיכת המועצה, כנס מחקרי על הארכיאולוגיה וההיסטוריה של אזור ההר בכלל ואזור בנימין בפרט. כנס במעבה ההר השמיני במערב בנימין התקיים באולם גלנווד בחשמונאים, לעיני קהל גדול של כ-350 משתתפים.

בכנס השנה השתתפו בכירי הארכיאולוגים בארץ - פרופ' ישראל פינקלשטיין מאוניברסיטת תל אביב, פרופ' אליזבטה בוארטו ממכון וייצמן, פרופ' עמיחי מזר ופרופ' יוסי גרפינקל מהאוניברסיטה העברית, ד"ר איציק שי מאוניברסיטת אריאל, פרופ' אהרן מאיר, פרופ' שמעון דר, פרופ' עמוס קלונר, פרופ' בועז זיסו ופרופ' זאב ספראי מאוניברסיטת בר אילן - יחד עם חוקרים צעירים נוספים שהציגו מחקרים מרתקים על האזור.

בין הנושאים בכנס דובר על ההתיישבות בתל שילה בתקופת ממלכת ישראל וימי שיבת ציון לאור החפירות האחרונות; על מערה טבעית עם ממצאים פרה-היסטוריים שנחשפה במצוקי נחל שילה; על מערות קבורה מימי בית ראשון שנתגלו לאחרונה בסקרים שנערכו ליד מכמש, מעלה לבונה, עלי, עטרת ומעל צומת הדואר; וכן הוצגו שתי מערות מפלט ליד נעלה וניל"י שנמצאו בהם כלי חרס ומטבעות מתקופת מרידות היהודים ברומאים.

קהל דוברי האנגלית זכה לשמוע הרצאה על החפירות בחר' אל-מקטיר שליד גבעת אסף, מפי חוקר שהגיע מארה"ב ליום וחצי בארץ במיוחד כדי להשתתף בכנס מכובד זה.

בכנס הושק הקובץ השביעי של כתב העת "במעבה ההר" שיוצא בשיתוף עם אוניברסיטת אריאל, ובו מאמרים נוספים על אודות חקר האזור. הכנסים והמחקרים שנעשים במסדרת מפעל זה ממשיכים לחשוף טפח על העבר העשיר והמפואר שהתקיים באזורנו.

חזור למגזין