דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 421 חשון תשע"ח נובמבר 2017
כתבות

מקום קטן, יתרונות גדולים

לאחר שנות הקפאה ארוכות, בשבות רחל החלו סוף סוף בתנופת פיתוח, בנייה וצמיחה. בבתי השכונה החדשה נקלטות משפחות צעירות ופרויקטים ציבוריים יוצאים לדרך. הסלוגן החדש מלווה את השינוי שכבר מורגש בקהילה


מקום קטן, יתרונות גדולים

כל מי שעבר בשנה האחרונה בשבות רחל, לא יכול היה שלא לשים לב למשהו גדול שקורה ביישוב. 17 שנים עברו מאז נבנה הבית האחרון בשבות רחל, שנים בהן התמודד היישוב עם בג"ץ שהקפיא את התפתחותו, עד שאושרה התב"ע שלו בסוף שנת 2015.

עכשיו, אחרי שנים רבות של עמידה במקום, נמצא היישוב בתנופת פיתוח וצמיחה.

בשבועות האחרונים הסתיימה הבנייה של שכונת קבע חדשה, ובה 17 בתים חד-משפחתיים, על חצי דונם כל אחד - סוג בנייה שכבר קשה למצוא ביישובים.

שכונה זמנית חדשה ומושקעת הוקמה בחודש אלול האחרון וקולטת כעת זוגות ומשפחות צעירות. הבנייה מצטרפת לתושבים רבים שמשפצים ומרחיבים את בתיהם, לכביש עוקף חדש שנסלל לפני כשנה ומקל על התנועה ביישוב, לגני משחקים ושטחי גינון חדשים, ועוד.

פרויקטים ציבוריים רבים מקודמים כעת בשבות רחל בשיתוף פעולה בין המועצה, אמנה והנהלת היישוב, כמו שיפוץ והרחבת מועדון היישוב, הקמת בית כנסת קבע, בניית פנימיות קבע למדרשת בינת, תכנון עתודות הבנייה של היישוב ותכנון מרכז היישוב.

"כשנכנסתי לתפקיד לפני כמה שנים", מספר דביר רז מנכ"ל היישוב, "אמר לי חבר טוב, שתמיד כשהוא עובר בשבות רחל זה נראה לו יישוב של רחוב אחד. כשהתנועה היתה עוברת ברחוב הראשי של היישוב זה אולי היה נדמה כך, אך המציאות רחוקה מזה. שבות רחל היא קהילה תוססת ופעילה, והיישוב נמצא בתהליך התחדשות מואץ של המרחב הציבורי והפרטי, בבנייה משמעותית וקליטה מאסיבית של משפחות צעירות איכותיות ביותר.

בשבות רחל החליטו לנסח סלוגן חדש שילווה את הפרסום של היישוב, ויעביר מסר על אופיו. מתוך שלל הצעות נבחר הסלוגן "מקום קטן - יתרונות גדולים".

דביר ועובדי היישוב מתחברים לבחירה. "אנחנו כל הזמן עמלים כדי לממש את הסלוגן הזה באמצעות שיפור שירותים, אירועי תרבות וקהילה, שיפור הבטיחות, פיתוח, בנייה ועוד. אנחנו מקפידים לרדת לפרטים הקטנים, ומציבים סטנדרט גבוה לבנייה ביישוב. ניתן לראות את התוצאות בשכונה החדשה שמקבלת הרבה מחמאות מגורמי מקצוע, והיא ללא ספק אחת היפות בבנימין".

שבות רחל הוא יישוב קטן שבו כולם מכירים את כולם, יישוב שבו משקיעים באירועי תרבות וקהילה ובהקשבה לצרכים ולרצונות של התושבים; יישוב שבו הקהילה נרתמת לעזור למשפחות בשעות משבר או שמחה. מנגד, אין ביישוב תחושה של מחנק או כניסה לפרטיות.

הקרבה ליישובים הגדולים הסמוכים מאפשרת לקבל את השירותים שכולנו צורכים ביומיום במרחק קצר מהבית. כל אלו מהיתרונות הגדולים של שבות רחל.

ואכן, בשנה האחרונה הפך היישוב ממקום עם ביקוש נמוך מאד ליישוב עם ביקוש גבוה לקליטה. מתחילת הקיץ נקלטו ביישוב 16 משפחות צעירות חדשות, כן ירבו, שהגיעו מיישובי בנימין, השומרון, ירושלים, מעלה אדומים, קרית ארבע, ראש פינה ועוד.

בעקבות המתעניינים הרבים במגורים ביישוב, הקצנו דירה לאירוח לרווחת המשפחות המגיעות לשבת קליטה. הדירה אובזרה בטוב טעם ועם כל הנדרש למשפחה המתארחת.

את המשפחות הנקלטות אנו עוטפים בחום האופייני לקהילה שלנו, באמצעות מערך תמיכה וליווי של משפחות מאמצות מוותיקי היישוב. כך אנו מגשרים על הפער בין הגילאים ויוצרים קשרים שמסייעים לחדשים להשתלב במהירות בקהילה.

"כשחשבנו לעבור ליישוב לא הכרנו בשבות רחל אף אחד", מספרת מיכל כדראווי, תושבת חדשה, "היו לנו המון חששות, אבל כולם פגו כבר בשבת קליטה שבה פגשנו המון משפחות מקסימות, מה שגרם לנו לרצות להמשיך את תהליך הקליטה. חשובים לנו חיי קהילה, ובעקבות השבת הבנו שזה המקום שחיפשנו. יש כאן אווירה מאד טובה, אנשים מדהימים וב"ה קליטה של הרבה זוגות צעירים".

התפתחות מרשימה נוספת היא של מדרשת בינת לבנות ונשים, הפועלת בשבות רחל כבר שנים רבות. המדרשה, בהנהגת הרב רונן טמיר והרבנית גלית טמיר, הפכה בשנים האחרונות לאחת הגדולות בארץ, ואף פתחה שלוחות במרכז הארץ. כעת עובדים במדרשה בקצב גבוה על תכנון מבני הקבע של המדרשה, שישמשו גם לאירוח קבוצות ומשפחות בסופי שבוע.

מיכל שגיב, רכזת הקהילה ביישוב, מספרת על החלטה אסטרטגית ליצור שיתוף פעולה בין הקהילה לתלמידות ובוגרות המדרשה. "לאחר שנים של עבודה מאומצת הצלחנו בחודשים האחרונים להקים גרעין של בוגרות המדרשה שנישאו ובאו לגור ביישוב.

"אנו רואים כדבר טבעי ומבורך את זה שבת מדרשה הלומדת ביישוב שנה או יותר, תראה ביישוב את ברירת המחדל למגורים לאחר נישואיה, או מקום לחזור אליו לאחר מספר שנים; דבר שיאפשר לה להמשיך את הקשר עם עולם הלימוד במדרשה. בתכנית שבנינו לטובת משפחות אלו, אנו דואגים לשלב גם את הבעלים, ויוצרים סינרגיה בין היישוב והמדרשה שכולם נהנים ממנה".

בחול המועד סוכות חגגו בשבות רחל את שמחת בית השואבה המסורתית יחד עם חנוכת השכונה החדשה. באירוע נכחו ראש המועצה אבי רואה וסגנו ישראל גנץ, תושבים ותיקים וחדשים, ואורחים מיישובי הסביבה. אבי רואה פרס בפני התושבים את חזונו לגבי התפתחות מארג היישובים בצפון בנימין והפיכתם למטרופולין אחד בו לשבות רחל יש חלק משמעותי, כיישוב שנמצא בתווך בין שילה ממערב ליישובים הצעירים שממזרח, ויש בו עתודות בנייה של מאות יחידות דיור הנמצאות בשלבי תכנון.

"כיף לראות את הזיק שניצת מחדש בעיניים של התושבים", מסכם דביר רז, "הבנייה והפיתוח המואץ שינו את האווירה ביישוב. אנו עדים לגידול משמעותי במעורבות של התושבים בעשייה הקהילתית, מה שמשפיע על כל העשייה שלנו ועל שביעות הרצון של התושבים, המרגישים שייכות וקשר עמוק יותר למקום.

"אחד הביטויים החזקים ביותר להתחזקות האמון של התושבים ביישוב הוא קליטה של בנים ממשיכים, תופעה שאנו רואים בה מגמה משמעותית שהולכת וצוברת תאוצה".

חזור למגזין