דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 421 חשון תשע"ח נובמבר 2017
מאמרים

ניצנים נראו בארץ

למרות הזמן הקצר להיערכות מאז נחקק "חוק הצהרונים", נפתחו צהרונים ב-93 גנים ובתי ספר ברחבי בנימין. על כל ילד בהם משלמת המדינה 350 שקלים בחודש


ניצנים נראו בארץ

בחודש יולי האחרון נחקק במדינת ישראל חוק חדש – "חוק הצהרונים" – ביוזמת יפעת שאשא ביטון מ"כולנו" וח"כ יעקב מרגי מש"ס. בהתאם לחוק, המדינה תסבסד מעתה את ילדי הצהרונים בהתאם לאשכולות סוציו-אקונומיים.

במועצה האזורית מטה בנימין עומד הסבסוד של ממשרד החינוך עבור כל ילד בצהרון מלא על 350 שקלים. במקביל, ההורה משלם מינימום 300 שקלים, וכך עלות הצהרון לילד עומדת על מינימום 650 שקל, שהולכים למפעיל הצהרון. מרבית הצהרונים ביישובי בנימין מופעלים על ידי היישוב או מפעילים פרטיים, ובכדי שאלה לא יהיו בהפסד, התכנית נפתחת בתנאי שיש לפחות 25 ילדים.

הסבסוד כולל ארוחת צהריים וחוג פעם בשבוע, ושכר קבוע (ומכובד) למפעיל הצהרון  (גבוה משכר גננת לשעה).

ומה המדינה דורשת בתמורה? בכדי לפתוח צהרון מסובסד דורשת המדינה מהרשות ארבעה תנאים: כוח אדם שיפוקח על ידי המועצה, תזונה ממקורות מורשים כחוק, שכר מפעילה כנקבע בחוק (אפשרי להעלותו), ותכנית פדגוגית – התכנית החינוכית המועברת בצהרון מוגשת לאישור משרד החינוך. מלבד אלה, כל רשות שרוצה ליהנות מהחוק מחויבת להעסיק רכז רשותי בהתאם למספר המסגרות שנפתחו.  

מאז העברת החוק ביולי נכנסו כל הרשויות בארץ למרתון היערכות בזמן קצר. אני נכנסתי לתפקיד המרכז הרשותי בסוף אוגוסט. עד אז היישובים כבר קיבלו הנחיות להיערכויות בסיסיות כולל תשלום ראשוני מהמועצה כדי שיוכלו לצאת לדרך.

מאז נפתחו ברחבי בנימין צהרונים מסובסדים של ניצנים ב-29 יישובים, שבהם ילדים מ-93 גנים ובתי ספר, ובהם 2490 ילדים.

גם צהרונים פרטיים ביישובים הבינו שהצעד של העברת הצהרון הפרטי לניצנים מיטיב עם ההורים – הסל התקציבי אמנם נשאר, הרווח למפעיל נשאר אותו רווח, אבל הורי הילדים משלמים הרבה פחות.

בכדי שהצהרונים יוכלו לעמוד בקריטריון של הזנה בהתאם לחוק, עומדות לרשות הצהרונים שתי אפשריות: הזמנת ארוחות דרך ספק מזון שמשרד החינוך התקשר אתו, כאשר האוכל מגיע לצהרון והתשלום אליו מקוזז מהסבסוד שמקבל הצהרון; או אפשרות לתקשר עצמאית עם קייטרינג שמאושר על ידי משרד החינוך. רוב הצהרונים בבנימין בחרו עסקי מזון מקומיים ומאושרים.

ברוב היישובים משלמים ההורים סכומים הקרובים ל-300 שקלים. לעיתים התשלום גבוה יותר - אם הצהרון עד חמש ועובד גם בימי חופשה ויש בו חוג נוסף, יכול התשלום להגיע עד 935 שקלים.

יש בבנימין יישובים שבהם פועלים ארבעה צהרונים במקביל, ו-12 בתי ספר מפעילים גם הם צהרונים במסגרת בית הספר בכיתות הנמוכות – א' וב' (חלקם לקחו מפעיל חיצוני).

החוק מחייב גם ועדת היגוי של המועצה שתתכנס שלוש פעמים בשנה. אצלנו הועדה מורכבת ממנכ"ל המועצה, גזבר, מנהל אגף חינוך, נציגי משרד החינוך, נציגי היישובים ונציגי הורים. הועדה התכנסה כבר פעם אחת ותתכנס שוב בקרוב, ובה יוגדרו יעדים, שיכללו עוד בתי ספר שייכנסו לתכנית, הכנסת המגזר החרדי (עד כה נפתחו ביישובי מגזר זה רק 3 צהרונים), העלאת רמת המפעילים על פי קריטריונים (השנה התכנית יצאה לדרך מאוחר מדי לגייס כוח אדם בהתאם לדרישות גבוהות של משרד החינוך, ועל כן משרד החינוך הוריד את הדרישה לקבל רק גננות מקצועיות, ואיפשר גם סייעות, אך בשנה הבאה – הקריטריונים יעלו).

אנחנו עובדים על זה שבשנה הבאה ייכנסו לתכנית גם יישובים שלא הצליחו להיכנס השנה, וכן עוד בתי ספר וגנים, כי הרווח הוא כולו של ההורים העובדים.

חזור למגזין