דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 422 טבת תשע"ח ינואר 2018
דברי הימים

חכות במקום דגים

הממשלה היום היא הכי ימנית ותומכת, גם בהיבטים התקציביים, אבל מחר הגלגל מסתובב. לכן הוצע למליאה מהלך של הפחתת הקצבות היישובים ובמקומן הקצאה כפולה עבור נכסים מניבים


חכות במקום דגים
צילום: שחר כהן

דיוני התקציב משקפים במידה רבה את ההתרחשות הכלל בנימינית הרחבה. מי שיאזין להם רוב קשב, יוכל ללמוד על תמונת המצב לעומקה, על הלכי הרוח, על המגמות ועל ההישגים. ובכל שנה, כך נדמה, סוגיה אחת מעלה את סף סערת הדיונים, והשנה היתה זו סוגיית הקיצוץ בהקצבות היישובים. הצעת תקציב 2018, שקיצצה כמעט בכל פעולות המועצה ותמיכותיה, ביקשה להמיר חלק מההקצבות ליישובים בתמיכה בהקמת נכסים מניבים, שיאפשרו ליישובים איתנות כלכלית בעתיד, בעידן שבו תמיכת המדינה הולכת ופוחתת. "לאט לאט את הדגים יחליפו חכות", הסביר ישראל מלאכי, הגזבר.

"בהצעה שמונחת לפניכם אנחנו מדברים על הקטנת התקציב השוטף ליישובים, אבל הקצאת תקציב כפול ליישובים עבור נכס מניב או מייעל", הסביר מלאכי, "כלומר נכס שבגינו ההוצאות השוטפות יקטנו או שיביא תנובה ליישובים. צירפנו מודל עסקי שלפיו היישוב ייקח הלוואה כנגד הקיצוץ, והתנובה של הנכס תחזיר את ההלוואה, כך שהיישוב לא יפסיד גם בשוטף, ואחרי כמה שנים ירוויח. האחריות שלנו, כמועצה אחראית וכרגולטורים על היישובים, היא לחשיבה לטווח ארוך. לאיתנות כלכלית של היישובים בעצמם. אחרת, לא לעולם חוסן".

"הממשלה היום הכי ימנית ותומכת, גם בהיבטים התקציביים", הוסיף והסביר אבי רואה, "אבל מחר הגלגל מסתובב. ידענו גם שנים קשות של קיצוצים, וכנראה עוד יהיו שנים קשות, ולכן כדאי שליישובים יהיה ממה לחיות. ואזור תעסוקה בתוך היישובים הוא משמעותי גם מבחינת פעילות ותנועה, ולא רק הכנסה מניבה".

אבל התנגדות חברי המליאה היתה גורפת. הדיון היה סוער, ובסופו ניסח אבי רואה החלטה שהתקבלה פה אחד, ולפיה ברבעון הראשון לא יהיה קיצוץ בתקציב, ובמהלך חצי השנה הקרובה תיכנס המועצה למשא ומתן מול כל יישוב ויישוב כדי לבנות את המהלך.

"לא הופתעתי שאין עדיין בשלות בהבנה של מהלך כזה", אומר אבי רואה, "גם לא בין חברי המליאה, גם לא בין המזכירים. הורדת הקיצוץ מסדר היום לא היתה צעד חריג, כי במקביל אנחנו עושים עבודות עומק עם חברת אורבניקס בכל הנוגע לשרות שהיישובים נותנים לתושבים עבור המועצה וההקצבות הניתנות בעבורם. חברת אורבניקס בוחנת את התחומים שהמועצה רואה אותם כתחת אחריות היישובים, כמו גינון או שירותי משרד, מגדירה מה השרות כולל ומה העלויות של היישוב בכדי לתת את השרות. זאת כדי לבחון האם הדבר הולם את ההקצבות שמקבלים היישובים, בנוסף להכנסות של היישובים עצמם ממיסים וכדומה. הבנו את הצורך בעבודת עומק כזאת לאור דרישות בשנים עברו של חברי מליאה להעלאת ההקצבות הניתנות ליישובים. אני מניח שכשתושלם העבודה, נידרש לתיקונים כאלה ואחרים בסוגיה הזו", אומר אבי רואה.

 

אגף יישובים

בשורה נוספת שטמונה בין שורות סעיפי התקציב, היא אגף יישובים. "בשנה וחצי האחרונות התלבטתי עם עצמי ועם חברים נוספים", מסביר אבי רואה, "בנוגע לשאלה איזה מענה אנחנו כמועצה יכולים לתת לצורך ביישובים שיהיה להם גורם שיתכלל את הצרכים היישוביים בתחומים השונים – פיתוח, תכנון, מתן שירותים ועוד – גם מול המועצה וגם של היישובים עצמם. זו היתה התלבטות ממושכת, שנבחנה באמצעות שיחות שלי עם חברי מליאה וגורמי מקצוע. בשלב מסוים חשבתי שנכון יהיה למנות סגן יו"ר מועצה, שירכז את נושא היישובים, כפי שהיה תפקידי לפני כ-15 שנה, באותו פורמט פחות או יותר. אחרי שיחות והתלבטויות הודעתי להנהלת המועצה, לוועדת יישובים ולחברי המליאה, שמתגבשת הדעה שכדאי להקים אגף יישובים מקצועי, שייתן מענה לצורך הזה של תכלול הצרכים היישוביים בכל הנושאים. מכיוון שכך, התחלנו בעבודה מול הגורמים המקצועיים, שיגבשו מודל שכולל את הנושאים ואת תחומי האחריות. גובשו שלוש חלופות, והן הובאו לדיון בוועדה שכוללת נציגים של ועדת יישובים, מדור קהילה במתנ"ס והנהלת המועצה. נבחרה אחת החלופות, שעיקרה שהקמת האגף תהיה בהדרגתיות, ותוך כדי תנועה נבצע את התיקונים הנדרשים במודל שהוצע ונבחר. כמובן שלדבר נדרש תקציב והוא אכן אושר. בקרוב ייצא מכרז למנהל האגף".

 

 

וכל הכבוד לשר

בחלקו הראשון, הטקסי, של הדיון, הוענק לשר הפנים והפריפריה אריה דרעי, אות יקיר ההתיישבות, על המוכנות להציב את משרדו בחזית הקמת היישוב החדש עמיחי, ועל הסיוע בהעברת היישוב גני מודיעין. "על נקיטת צעדים אמיצים ופורצי דרך", נכתב בתעודה שהוענקה לו.

"אתחיל באמירה אישית", אמר השר אריה דרעי לנוכחים לאחר קבלת התעודה, "אני מסרב סדרתי לקבל אותות ותעודות, אבל פה לא סירבתי, כי אני באמת ובתמים, בכל היושר, כל כך מעריך את המקצועיות של המועצה האזורית הזאת, ושל כל אלה מאנשיה שהכרתי לעומק. כשראיתי את אבי ואת אנשיו, באיזה ממלכתיות, מקצועיות, יושר, נאמנות, הם עושים את התפקיד שלהם, הבנתי שיש פה אנשים מאד רציניים, מועצה שעובדת בצורה מקצועית, מאוזנת, שקטה, צנועה, ועושה עבודה יפה מאד. שמחתי שהקב"ה זיכה אותי להיות שליח טוב ליישוב עמיחי. התמונות הקשות של עקירת יהודים מבתיהם, בגלל החלטה כזו או אחרת, היו קשות מאד. כולנו עברנו את הקושי הזה. אני חייב לשבח את היישוב שהתנהג מאד באחריות. והכאב הגדול היה שאחרי שהוציאו אותם על המזוודות לקוביות, זה נסחב חודשים ארוכים בגלל בירוקרטיה בכיעורה. בירוקרטיה מיותרת לגמרי, בלי רגישות אנושית. מאד כאב לי על העניין. לא היה פשוט ללכת על המהלך הזה, היה קשה לשכנע את גורמי המקצוע במשרד, מה פתאום אנחנו לוקחים אחריות על הקמת היישוב, איזה כלים יש לנו, איך אנחנו יכולים לפקח. 150 קושיות. אבל לא היה מישהו אחר שיעשה את זה. וזו התשובה שלי לכל הקושיות. והמועצה גילתה אחריות וראש גדול. אבי הבטיח לי שבגלל בעיות תקציב לא תיפסק העבודה, ואכן המועצה גייסה כל מה שיש לה וכל מה שאין לה כדי לא לעצור. וכמנהג היהודים ויכוחים לא נפסקים, אבל נתגבר, אין לי ספק, ונצליח לגייס עוד כספים חוץ מאלה שיועדו, ונצטרך תיקון להחלטת הממשלה. מגיע למשפחות האלה שמתקיים בהן יותר מכולם 'ארץ ישראל נקנית בייסורים'. וכנראה שהשילוב של ארץ ישראל ותורה יחד, מול שני אלה ביחד השטן כנראה גייס בצו 8 את כל כוחותיו כדי להפריע, אך בעזרתכם אנחנו מתגברים עליו".

 

על דעת המקום

דיוני התקציב התקיימו השנה בלב תל אביב, ב"המקום". "רבים מכם ודאי תהו על מה ולמה", נאמר בטקס. "בחרנו השנה להביא את הנהגת ההתיישבות בבנימין למקום שמהווה קומה נוספת של ההתיישבות. הקימו אותו אנשים שהם כולם דור שני להתיישבות, ולא במקרה.

"זה מקום שמעמיק את החיבור אל ערכי הציונות והיהדות, שעומדים בבסיס ההתיישבות בכל מרחבי ארצנו, והם חשובים שבעתיים בעידן שבו מפלגות בכנסת ישראל מוחקות את המילה ציונות מהמצע שלהן, ובית המשפט העליון אוסר על ערכים שהיו בעבר בקונצנזוס הישראלי".

כבר בפתחו של הדיון ביקש הגזבר ישראל מלאכי להודות לכל השותפים: "חשוב לי להודות לרו"ח אביגיל שקובצקי, רו"ח טובי קויזר ומירי פרידמן ממישור חשבות, המלוות אותנו כל השנה ותרמו תרומה רבה לגיבוש הצעת התקציב, לאביטל גפן מנהלת התקציב השוטף, אשר השקיעה לילות כימים בהכנתו וילדה בשעה טובה לפני כחודש בן, וחרף הנסיבות האישיות גויסה לסייע בעת חופשת הלידה. לסגניתי יערה איתן המנהלת את תקציב הפיתוח וליתר עובדי הגזברות העושים עבודתם נאמנה, במקצועיות, בהתמדה, במשמעת עצמית שאין כדוגמתה ובאחריות רבה. תודה מיוחדת לכל מי שטרח להצלחת הערב הזה".

חזור למגזין