דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 422 טבת תשע"ח ינואר 2018
דברי הימים

הפרויקטים

תקציב הפיתוח המרשים שהושלם והוצג בפני חברי המליאה מעיד על עשרות פרויקטים של בינוי שעומדים לצאת לדרך, ובראשם – עמיחי, גני מודיעין, מרקם תרבות טלמונים וקריית חינוך בשילה


הפרויקטים
צילום: יואב צונץ

תקציב הפיתוח הובא גם הוא, לראשונה בתחילת השנה, בפני המליאה לאישור. בסופו של הדיון הסוער ובשל השעה המאוחרת, נדחה אישורו לדיון המליאה הבא, אך הוא היה כבר מוכן להגשה. "היינו מופתעים מהתחזיות של עצמנו", אומר בנוגע אליו ישראל גנץ, סיו"ר המועצה. "מכך שתקציב הפיתוח הולך להגיע לסדר גודל של כ-420 מיליון שקל לשנת 2018. זה סכום שמיועד לפיתוח תשתיות ציבוריות, לבינוי מוסדות חינוך, פיתוח תיירות, כבישים, חקלאות, מט"שים וכדומה. בתוך זה שני פרויקטים כבדים מאד: עמיחי – כ-55 מיליון ש"ח – פרויקט שאנו בשיאו, וגני מודיעין – תקציב משמעותי שהושג לשיקום היישוב. בצדם ישנו תקציב גדול למרקם תרבות בגוש טלמונים.

"התקציב מעיד על תנופת העשייה של המועצה, וזה החידוש שבו. מדובר בהמון כסף בכל קנה מידה, ובשביל להשיג אותו נדרשו שעות רבות של עבודה מול כל משרדי הממשלה", אומר גנץ.

בתוך התקציב כלולים כמה פרויקטים גדולים נוספים: "מול משרד החינוך אנחנו עובדים חזק על פרויקט גדול של קריית חינוך בשילה, ובשלב ראשון מאגמים תקציבים לדרך הגישה. כבר קיבלנו פרוגרמות, ובפברואר יידון התקציב של בינוי בית ספר גדול בשילה, ואנו מקווים שיאושר ברבעון הראשון של 2018, וכמוהו עוד שישה בתי ספר שממתינים לתקצוב של בינוי, מספר מרשים בהחלט.

"הצלחנו להשיג בחודשים האחרונים טיפול בעוד שני מוקדי סיכון חדשים, שנכנסו להגדרה זו ואושרו על ידי משרד התחבורה – צומת שילה, שזו בשורה גדולה, וצומת רימונים. בימים אלה מתבצעות גם עבודות בצומת הדואר במערב בנימין כדי לבחון אם ניתן להגדיר גם אותו כמוקד סיכון. המשמעות של הגדרת "מוקד סיכון" היא שנכנסים לתכנון מיידי והביצוע יהיה במהלך 2018. זה מהלך חשוב מאד כי מדובר בצמתים מסכני חיים", אומר גנץ.

 

כיכר חשמונאים

כיכר חשמונאים הולכת ונהיית מקור לעומסי תנועה כבדים יותר ויותר, ומחייבת טיפול מיידי. "כבר נכנס תקציב לתכנון הרחבת 446 משילת עד ניל"י", מסביר ישראל גנץ. "יש חברה שכבר מתכננת את ההרחבה שעתידה להתבצע בהקדם האפשרי. זה פתרון ארוך טווח, ואני מעריך שבסוף 2018 יתחילו בביצוע העבודות להרחבת הכביש. נכון שהמציאות לא פשוטה ברמה יומיומית ולכן אנחנו רוצים פתרון עכשיו, אבל הכל תלוי בהתקדמות העבודות על פרויקט ההרחבה הגדול. אם משרד התחבורה יסיים את כל ההליכים עד שלב הביצוע עוד ב-2018, הם לא יסכימו להשקיע אפילו שקל נוסף בכיכר, כי זו עבודה כפולה. אם נראה שהמהלך מתארך, נוכל ללחוץ על פתרונות ביניים. צריך לדעת שכל פתרון ביניים כזה, עלותו כמיליון שקל. ומכיוון שיש חברת תכנון שכבר עובדת, כרגע הסיכוי לתקציב נוסף הוא מאד נמוך".

כביש אחר שעומד לקראת סיומו הטוב הוא כביש הטבעת המזרחית מענתות לגבעה הצרפתית. "הוא נסלל ומתקדם יפה", מדווח גנץ, "וכבר התקיימו פגישות עם העוטף, וישיבות על מעבר הבידוק. יצא מכתב ממשרד ראש הממשלה שמנחה את כל גורמי הביטחון שמיד עם המסירה הכביש ייפתח, ואנו מעריכים שעד אפריל  זה יקרה.

חזור למגזין