דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 422 טבת תשע"ח ינואר 2018
דברי הימים

הותר לפרסום

תרגיל רחב היקף דימה כמה תרחישי טרור שמתקיימים במקביל. "התרגיל מסייע לנו לבלום ניסיונות להפר את השקט והביטחון בגזרת בנימין", אמר המח"ט


הותר לפרסום
צילום: דו"צ

אירועי השבועות האחרונים לא פסחו גם על גזרת חטיבת בנימין, וניתן לזהות מגמה - גם אם לא ברורה לגמרי - של עלייה בכמות הפח"ע העממי והסלמה שכרגע מתמקדת לרוב באזור ירושלים. החטיבה שמה לעצמה כמטרה לבלום את המגמה. כחלק מכך מתקיים ריכוז מאמץ מבצעי ומודיעיני כנגד ארגון 'חמאס'. כמעט בכל לילה מתקיימים מעצרים של פעילי טרור וחשודים במעורבות בפח"ע, הפרות סדר וחברות בארגוני טרור. 'חמאס' ממשיך להוות גורם מערער-איזון ומתסיס באזור, כמו שניתן היה לראות עם חשיפת צה"ל והשב"כ את תשתית הטרור אשר התכוונה לבצע פיגועים ביהודה, בשומרון ובירושלים.

מוקד מרכזי בתקופה האחרונה הוא הצירים, ולכן בהנחיית מפקד החטיבה אל"מ יובל גז, מתוגברת הגזרה בכוחות סדירים משמעותיים.

את חודש דצמבר סגרה החטיבה בתרגיל רחב היקף שהתבצע בגזרת בנימין. התרגיל דימה מגוון תרחישים מורכבים במקביל: פיגועי ירי, מטענים, חדירות ליישובים וכדומה, וכלל שיתוף פעולה מלא בין כוחות הצבא למרכיבים האזרחיים - רבש"צים, מד"א ולוחמי האש, וזה בוצע בהצלחה יתרה בגלל השותפות הפורה שקיימת בין הגופים באופן רציף.

בין יישובי המועצה שלקחו חלק בתרגיל: חרשה, אחיה, עדי עד ובית אל. במשך שלושה ימים הורגשה תנועה של כוחות רבים לאורך הגזרה, וחדי העין אף ראו בימוי אירועים. "התרחישים אינם מנותקים מהמציאות. למרות זאת, חייבים לציין שאנחנו לא נמצאים במקום הזה - ולא מזהים תשתיות מורכבות בעלות ידע מספיק לפיגועים בסדר גודל כמו זה שתורגל", מדגיש אל"מ גז. "התרגיל נקבע מבעוד מועד, אך כמובן הוא מסייע לנו במשימתנו המרכזית - בלימת הניסיונות להפר את השקט והביטחון בגזרת בנימין", הוסיף.

במסגרת התרגיל החטיבתי, גויסו גדודי המילואים של החטיבה ויצאו למבצע רחב בכפר האלים בידו, אשר כלל השתלטות על הכפר וביצוע פעולות סיכול, כמו סריקות אמל"ח, מעצרים וזימונים.

מפאת רגישות הנושא, לא ניתן לפרט מה הן ההצלחות המודיעיניות (ויש לא מעט כאלה), אך במישור הגלוי מדובר בפעילות אינטנסיבית שמקורה ביוזמה חטיבתית. מפקד החטיבה, שנע במהלך המבצע בין החפ"ק לחיילי המילואים, אמר בסיכומו: "פגשתי לוחמים ומפקדים צעירים חדורי משימה ומוטיבציה. זה מבצע מסוג אחר, ויש משמעות ערכית גדולה בעשייה כזו".

חזור למגזין