דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 422 טבת תשע"ח ינואר 2018
דברי הימים

מתנה לשעת ההמתנה

בוועדות הטיפול והערכה של אגף הרווחה, משתתפים גם הורים וילדים, שנאלצים לפעמים להמתין זמן ארוך מחוץ לחדר הדיונים. למענם נרכשו ערכות משחק לזכרה של עובדת סוציאלית פורצת דרך

מיכל שוורצגורן, עו"ס, אגף הרווחה, מטה בנימין,

מתנה לשעת ההמתנה

איך מרגיש ילד שמגיע לדיון בעניינו בלשכת הרווחה, וצריך להמתין עד שיקראו לו להצטרף לדיון?

והוא ממתין... וממתין... וממתין...

באגף הרווחה מתקיימות וועדות לתכנון, טיפול והערכה. אלו וועדות אשר מתקיימות כאשר יש צורך לבנות תכנית טיפול למשפחות בהן ילדים ובני נוער במצבי סיכון.

הוועדות מתקיימות באחת משלוחות האגף (שער בנימין, עלי ונעלה) בהשתתפות ההורים, הילד וצוות רב מקצועי רלוונטי.

על פי תפיסתנו המקצועית, ההורים והילד שותפים מלאים לדיון, והדיון מתקיים בנוכחותם. יחד עם זאת, יש חלקים בהם ההורים מדברים שלא בפני הילד, וחלקים בהם הילד מדבר שלא בפני ההורים.

לעיתים, חלקים אלו אורכים זמן ממושך.

שמנו לב כי חווית ההמתנה שלעיתים קרובות אורכת זמן, היא חוויה אשר מעצימה את המתח, את חוסר הוודאות ואת תחושת הבדידות של הילד.

ומכאן לפן האישי. אמנו, תרצה גול ז"ל, עבדה במשך שנים רבות כעובדת סוציאלית במה שנקרא בעבר "מדור הנוער" באגף הרווחה של עיריית ירושלים. אמא עסקה במציאת מסגרות חוץ ביתיות עבור ילדים אשר הוחלט כי עליהם לצאת למסגרת כזו, ועסקה רבות גם בפיתוח שירותים שיאפשרו לילד לקבל מענה ללא יציאה מהבית, חשיבה שהיתה חדשנית באותן שנים, והיום מהווה את מודל העבודה המקובל במשרד הרווחה.

בשנת 1999 נפטרה אמא לאחר מאבק ממושך ואמיץ במחלת הסרטן. השנה, במלאת 18 שנים לפטירתה, חשבנו כיצד ניתן להמשיך ולזכור את אמא? כיצד ניתן להנכיח אותה כאן אתנו? מחשבה זו הביאה אותנו לאותו צורך של הילדים אשר ממתינים מחוץ לחדר, לקראת כניסתם אל הדיון בעניינם.

הכנו שלוש ערכות שקראנו להן "תעסוכיף" – שילוב של תעסוקה וכיף. כל ערכה נמצאת בארגז ובו ספרי קריאה ומשחקים רבים המותאמים לגילאים שונים, בהם ניתן לשחק ביחידות או עם עוד כמה אחים.

ביום פטירתה של אמנו הגענו אל אגף הרווחה ומסרנו את שלושת הארגזים ליצחק יעקב – מנהל האגף, ולאורית סנדלר – יו"ר וועדות תכנון וטיפול, ומשם הארגזים הועברו לשלוש שלוחות האגף.

חזור למגזין