דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 422 טבת תשע"ח ינואר 2018
מאמרים

מזל טוב, נולדה לכם אמא

אחת מתוך חמש יולדות בבנימין תחווה דיכאון אחרי לידה, כך עולה מנתוני מרכזי טיפת חלב באזורנו. בתכנית "אם לאם" אנו מבקשים לגייס אימהות ותיקות ומנוסות לטובת הצעירות שבחבורה, כדי להעניק ליולדת מעטפת תמיכה אישית וגם קהילתית


מזל טוב, נולדה לכם אמא

מודל "אם לאם" הפועל ברחבי הארץ, וגם במטה בנימין, מעניק תמיכה רגשית לאימהות חדשות בעזרת אימהות ותיקות ומנוסות. המתנדבות עוברות הכשרה והדרכה על ידי צוות מקצועי, ועורכות ביקורי בית חד-שבועיים, הנמשכים עד כשנה לאחר לידת התינוק.

לידה איננה רק רגע של התחברות לרך הנולד, פירושה גם פרידה - מהסטטוס שהיית בו עד עכשיו, ממערך החיים כמו שבנית ותכננת לעצמך ולמשפחתך, כשאת מקבלת לידייך אחריות מלאה ונוספת. השינויים בלתי פוסקים, בלב, בגוף ובמציאות שסביבך.

ללדת פירושו לתת את כל כוחות החיים שבך, ומהרגע שילדת לא להפסיק בנתינה זו, שכן תינוקך זקוק לך בכל היבט אפשרי. ללדת פירושו לגדול, למצוא ולהמציא את עצמך מחדש, לייצב יום אחרי יום את האדמה מתחת לרגלייך, על מנת שתוכלי להמשיך ללכת בביטחון בשבילי האימהות המתהווים שבך.

קשת התגובות למורכבות ולייחודיות של תקופת משכב הלידה היא רחבה. התגובות משתנות מיולדת ליולדת ומלידה ללידה. בשיחות עומק מתארות רוב הנשים תהליך מתמשך ומורכב של חזרה לעצמן ולשגרה בטוחה ונינוחה. כשקיימת תמיכה, עזרה נפשית ועזרה טכנית ופיזית, כשיש דמות שמלווה את היולדת, ולו לפרקים, כשיש הערכה אמיתית וחיבוק לכל המאמץ שהאישה נכונה לו – כך רב הסיכוי שהיולדת תחווה את התקופה של הלידה ואחריה באופן מיטיב, מתוך תחושה מעצימה של מסוגלות ושמחה.

מתוך הדברים אנו מבינות שכשאישה חווה בדידות נפשית, כשאין לה שום סוג של עזרה ותמיכה, כשהלידה מצטרפת לקשיים נוספים של החיים שהיו שם קודם – הסיכויים שלה לחוות דיכאון אחרי לידה גוברים, והקשיים מתעצמים.

לפי המחקרים הכי עדכניים בתחום, לדיכאון אחרי לידה אין קבוצת סיכון מוגדרת, כלומר זה באמת יכול לקרות לכל אחת. התסמינים של דיכאון מורכבים לזיהוי על ידי החברה הסובבת את היולדת. חלקם אופייניים למשכב הלידה, חלקם סמויים מן העין. לעיתים מורכב מדי לבן הזוג לזהות את הדיכאון או לפענח את מה שחווה האישה, ולעיתים היולדת עצמה לא תדע לשים את האצבע ולהגדיר את החוויה שלה כדיכאון.

התסמינים כוללים עוררות יתר, קשיי הרדמות, מחשבות טורדניות, חוסר סיפוק ושמחה, נטייה להאשמה עצמית, חרדתיות בכל מה שנוגע לטיפול בתינוק, או אפתיות וחוסר עניין בנעשה בסביבה, תיאבון ירוד.

מכיוון שרבות היולדות שחוות עייפות מתמשכת, מתח בעקבות האחריות, נדנדות הורמונליות וחוסר יציבות רגשית, פעמים רבות הדכדוך אחרי לידה שנוכח ב80% מהלידות ואמור לחלוף מעצמו, פשוט יישאר שם וימשיך להתפתח כמו צל שמלווה את היולדת, ולעיתים אף מעבר לכך.

 

ברוכה הבאה למועדון

מנתונים של מרכזי טיפת חלב בבנימין עולה כי אחוז היולדות שחוות דיכאון אחרי לידה מאובחן, שמצריך סיוע, עומד על 20%. כלומר, אחת מתוך חמש נשים. מדובר במספר עצום. יחד עם זאת, התופעה עדיין לא מספיק מדוברת, אפשרויות הטיפול לא מספיק מונגשות, והידע על מורכבות וחשיבות משכב הלידה מגיע למרבית הנשים מעט מדי ומאוחר מדי.

חשוב לציין שיש דרכים רבות לטפל ולסייע לכל יולדת בהתאם לאופייה ולמצבה. פעמים רבות הטיפול והתמיכה המיטיבים ישלבו כמה דרכים, בדיוק כשם שהדיכאון יושב ומתפתח בעקבות כמה גורמים, ומשלב בתוכו הפרת איזון של גוף ונפש.

בכל מקרה החלק הראשון והחשוב בדרך לטיפול, הוא לא להישאר עם זה לבד. לפנות לעזרה, לשתף את הסביבה, לאבחן, ולהתאים תכנית טיפול. חרדה ודיכאון הן בעיות עם פתרון.
אחיות טיפת חלב, רופאי משפחה ורופאי נשים, מתנדבת או רכזת של אם לאם, עובדות סוציאליות - כל אלו יכולים להוות אוזן קשבת ולכוון את היולדת לקבלת טיפול מתאים ועזרה.

פעילות אם לאם נעשית להגברת החוסן הקהילתי והאישי של ציבור הנשים, ולהגברת המודעות לכל הכרוך באימהות טרייה.

תכנית אם לאם בבנימין החלה את דרכה בליווי הפרטני שמוצע לכל יולדת. מלבד זאת מציעה כיום אם לאם גם חבילה יישובית שכוללת מעטפת רחבה של מענים עבור קהילת היולדות ביישוב, כל מקום לפי בחירותיו ואופיו.

בשיתוף פעולה מקסים עם צוותי מתנדבות הוקמו בשנה החולפת קרוב ל-20 מועדוני יולדות ביישובי בנימין, שמהווים מבחינתנו את שיא העשייה. המועדונים פועלים ברובם אחת לשבוע או שבועיים, ומציעים מקום נעים ומזמין ליולדות ולתינוקות, ארוחת בוקר מפנקת, וחשיפה לתחומי תוכן ועניין הנוגעים למעטפת ההולדה ולנשים בכלל.

מפעילות המועדונים, הפועלות רובן על בסיס התנדבותי, נפגשו במועדון היולדות בעפרה להשתלמות ראשונה על מנת לחזק את העשייה ולבחון יחד האפשרויות לביסוס המועדון היישובי ופיתוחו.

מדיווחים מהשטח היולדות מברכות על היוזמה, שמחות לצאת מהבית, להתאוורר, להתפנק, ללמוד ולחלוק את חוויות ההורות עם חברות ושכנות.

עבור נשים רבות מדובר בתמיכה נפשית של ממש, בתקופה שבה הנפש האימהית עוברת טלטלה גדולה והיא זקוקה לחיבוק אמיתי ומתמשך, להכרה, נראות ותוקף לחוויה העוצמתית הזו של הולדת תינוק.

לצורך הגברת המודעות לשכיחות של דיכאון אחרי לידה, יצרנו קשר עם הרב נתן שלו מעמותת "חיים של טובה", שעוסק בליווי זוגות ומשפחות ברגעי קושי ומשבר. לרב סדרת סרטונים העוסקת בהיבטים זוגיים של משכב הלידה, וניתן לצפות בהם ביוטיוב. בנוסף ביקשנו מהרב להעביר שיחות ביישובים ברחבי המועצה, שמיועדות לגברים ולזוגות, בנושא הלידה והשפעתה על הזוגיות.

עוד בתכנון - הצגה, ושיח אחריה, בנושא דיכאון אחרי לידה, שתעלה בקרוב ביישובים ותהיה פתוחה לכלל הנשים ולא רק ליולדות.

אנו עורכים גם השתלמות מקצועית לאנשי מקצוע ובעלי תפקידים בנושא.

במהלך החודשים האחרונים אורגנו שלושה בקרים אזוריים עבור יולדות בענתות, חשמונאים ועפרה. יולדות מכל אזור הוזמנו לבוקר עשיר ומפנק בסדנאות, מופע וארוחה טובה ומזינה. בקרים אלו מאורגנים כדי לתת למידה וחוויה עשירים מעבר לנעשה ביישובים השונים, ולאפשר מפגש נשי מפרגן ותומך. מוזמנות לעקוב אחר הפרסומים לקראת הבוקר האזורי הבא.

בהזדמנות זו נגיד תודה ל-70 מתנדבות אם לאם שפועלות ברחבי בנימין בלב רחב ואוהב, והן הכוח העיקרי ולב העשייה שלנו בשטח.

מרגש בכל פעם מחדש לראות כמה כוח יש בנתינה ובעשייה של נשים למען נשים.

---------------------------------------------------------------------------
ילדת ורוצה ביקור? רוצה לדעת איפה המועדון הקרוב לביתך? התפנה לך זמן ורוצה להצטרף למערך המתנדבות של אם לאם? מוזמנות להיות בקשר.
סמדר ברנד: 050-2228862, smadarb@m.binyamin.org.il
טליה עיני, רכזת במערב בנימין: 052-8197270, m2m@m.binyamin.org.il

חזור למגזין