דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 422 טבת תשע"ח ינואר 2018
מאמרים

אובדן ודרך

בקיץ שעבר בגוש אדומים אבדן רדף אבדן, וצרות אחרונות לא השכיחו את הראשונות, רק הצטרפו אליהן, יוצרות גודש קשה להכלה. רכזות הקהילה חברו יחד כדי לתת לתושבים דרכי התמודדות במצבי משבר


אובדן ודרך

הקיץ האחרון בגוש אדומים היכה בקהילות שלנו והשאיר הרבה כאב ותחושות קשות, יחד עם אבדן בלתי נתפס, במקרים שונים אשר היו בו זמנית גם פרטיים וגם קהילתיים.

לאחר חום יולי-אוגוסט ומחשבות רבות, החלטנו, רכזות הקהילה יחד עם מתנ"ס בנימין, שהמתנה הכי טובה שאנחנו יכולים לתת לקהילות שלנו, היא חוסן.

אנחנו הרי לא נצליח למגר את כל הרע והמפחיד, אבל בהחלט נוכל לתת כלים כדי לעזור להתמודד טוב יותר, לעזור להורים ולמדריכים לתווך כאב וקושי לילדינו במידה ונצטרך. הבנו שצריך להזכיר את חוזק הנפש בימים שכאלו, בלי קשר לאמונה ולציווי דתי.

החודש, ה"מתנה" הזו קיבלה שם, פנים, תאריך ומקום.

בשבוע השלישי של דצמבר התכנסנו, תושבי הגוש, לשמוע ובעיקר ללמוד. ללמוד מה עובר על מי שחווה סוגים שונים של אבדן, ללמוד מה חשוב לנו לדעת, ולנסות קצת להבין איך לפעול, לכוון ולייעץ ברגעים אלו – עבור אלו שאיבדו, עבורנו כחברים של, כחלק מהקהילה שחוותה בעצמה אבדן, ועבורנו כהורים של ילדים שצריך לתווך להם בשורות קשות ולהסביר את המשמעות שלהן.

הפסיכולוג רונן יעקובסון, יחד עם שלה רוזנק, תושבת כפר אדומים, מאמנת אישית להעצמה וצמיחה ממשברים, יצרו השלמה מעולה של לימוד תיאוריה ומעשה. שלה, ברגישותה, שיתפה וחשפה מחייה כדי שאנחנו נוכל להבין טוב יותר איך אפשר לעזור גם כשהצד שמנגד לא יודע להגדיר או לבקש.

מה שהפתיע אותי כרכזת קהילה, היה הנוכחות בקהל של אלו שאיבדו. מזה כשלושה חודשים אנו עסוקים במיפוי קהילתי, בפיתוח צוותי תמיכה, בעבודה על תכניות המוגנות, ופתאום ראיתי את הפרצופים ונגעתי באלו שבשבילם אנחנו פה. רק בסוף הערב קלטתי שעד לאותו הרגע פשוט הדחקתי את השמות, את המראה ואת ההבנה הקשה של החוסר בחייהם של חברות וחברים שאני פוגשת ברמה היום-יומית, וכנראה שהכנס הזה היה חשוב עבורי לא פחות מאשר לחברים מהקהילה.

במוצאי שבת שוב נחשפו צדדים כואבים במפגש, המרגש מאין כמותו, עם הזוג שרה ואליעזר רוזנפלד. זכיתי סוף סוף לגעת בשרה רוזנפלד, האישה והאגדה, שעד לאותו ערב רק שמעתי עליה ודיברתי איתה שיחות חולין בטלפון. זכיתי לגעת וזכיתי שהיא תיגע בי, עמוק בלב, במקומות בהם הרגש עולה על גדותיו ומזכיר עד כמה אנחנו בני חלוף וגם עד כמה אנחנו חזקים ומלאי כוחות גוף ורוח. באולם לא נותרה עין יבשה, והמנגינות של אליעזר כנראה ינגנו על נימי ליבנו ימים רבים, ברגעים טובים וברגעים טובים פחות.

זכיתי, שבין הכנס למופע נולד לו צוות חדש. צוות, שאת חשיבותו ואת מהותו הגינו כבר לפני שנתיים בכינוס של כלל גורמי הפרט בכפר אדומים. אז הבנו שחסר שם משהו, מישהו, שיהיה אחראי על שגרת הטיפול והתמיכה בפרט בטווח הרחוק. וכך התקיימה סוף סוף פגישת ההתנעה הראשונה לצוות, שהוא עדיין נטול שם (יש למישהו רעיון?), אבל חדור מוטיבציה ורגישות, ובעל מעטפת מקצועית שתעזור לכוון הכי גבוה והכי מקצועי ורגיש.

קיץ 2017 הסתיים, החורף אמנם ממאן להגיע במלוא עוזו, אבל בגוש אדומים נושבות רוחות של אמונה בכוח הרוח ובכוח היחד שמאפיין את הקהילות שלנו – של כפר אדומים, אלון ונופי פרת.

תודה למי שעושים אתנו ועבורנו בחירום ובשגרה – לצוותי החירום היישוביים ולמחלקות הקהילה, התרבות והתרבות התורנית במתנ"ס בנימין.

 

ענבל דואק היא ראש תחום קהילה בכפר אדומים. המאמר נכתב בשיתוף רכזות הקהילה של גוש אדומים

חזור למגזין