דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 422 טבת תשע"ח ינואר 2018
טורים

היחידה להתפתחות הילד - מה נשמע

לפעמים ילדכם עונה כשקוראים לו ולפעמים לא. לפעמים הוא חוזר במדויק אחר מילה חדשה שנאמרה ולפעמים הוגה אותה באופן משובש. לפעמים הילדים שלנו לא מקשיבים, אבל לפעמים הם פשוט לא שומעים


היחידה להתפתחות הילד - מה נשמע

כל הורה שביקר עם ילדו אצל רופא אף-אוזן-גרון יכיר את המושג 'נוזלים באוזניים'. ילדים רבים יחוו באיזשהו שלב בחייהם תקופה של נוזלים באוזניים. מהם בעצם הנוזלים הללו, ואיך הם משפיעים על ילדינו?

האוזן בנויה משלושה חלקים - חלק חיצוני – האפרכסת, אותו אנו רואים, חלק אמצעי - האוזן התיכונה, המלא באוויר, וחלק פנימי - האוזן הפנימית שמלא בנוזלים. כשהרופא מדבר אתנו על כך ש"יש נוזלים באוזניים", הוא מתכוון לכך שבמקום שהאוזן התיכונה תהיה מלאה באוויר היא מתמלאת נוזלים. איך זה קורה? האוזן התיכונה מקושרת לחלל שמאחורי האף, הלוע האפי, באמצעות צינורית דקיקה הנקראת אוסטכיוס. תפקידי הצינורית הינם אוורור האוזן התיכונה ופינוי הפרשות ממנה. במידה והצינורית נחסמת, נוצר וואקום באוזן התיכונה. תגובת הגוף לוואקום היא הפרשת נוזלים הממלאים את חלל האוזן התיכונה. הימצאות הנוזלים גורמת לירידה בשמיעה וגם מהווה קרקע פוריה להתפתחות דלקות באוזן התיכונה. מצב של הימצאות נוזלים באוזניים אינו מוגדר כדלקת ויכול להימשך חודשים רבים. לאחר דלקת חריפה באוזניים, שלרוב נלוות אליה תופעות כמו חום וכאבים, יש תקופת נוזלים של כמה שבועות. מצב זה אמנם אינו גורם לכאבים, אך גורם לירידה בשמיעה ומגביר את הנטייה לדלקת חריפה חוזרת, וכך ישנם ילדים שלוקים בדלקות אוזניים חוזרות ונשנות.

המבנה האנטומי של איברים אלו בילדים מגביר את הסיכוי לסתימת הצינורית על ידי האדנואידים, המוכרים גם כשקד שלישי, וכן מעבר של גורמים דלקתיים מהם אל האוזן התיכונה דרך הצינורית.

לירידה בשמיעה הנובעת מנוזלים באוזניים, או מכל בעיה שמקורה באוזן התיכונה, קוראים "ירידה הולכתית". המנוסים מבינכם בנוזלים ודלקות ביקרו במכון שמיעה וביצעו בדיקת שמיעה שבסופה נקבע כי לילדם ירידה הולכתית של בין 25-50 דציבלים. מה זה אומר ואיך זה משפיע על הילד שלכם?

@ ביניים: השלכות הירידה

חוסר עקביות של המידע השמיעתי - במצב של דלקות חוזרות או נוזלים שבאים והולכים בתקופות, גם מצב השמיעה יהיה תנודתי. הילד שומע מילה בצורה מסוימת וכשהוא עם נוזלים ישמע אותה אחרת או לא ישמע אותה כלל. סתירה זו יוצרת מצב שהילד לא רוכש את המילה או רוכש אותה באופן לא תקין. המצב נכון לילד בגן וגם לתלמיד בכיתה - הוא ישמע חלק מהחומר הנלמד או שישמע מסרים שונים במצבי השמיעה השונים שלו, וכך החומר הלימודי לא נלמד כראוי.

חוסר איזון בין האוזניים - שמיעה לא אחידה בשתי האוזניים מקשה על מיקום הצליל במרחב (מאיפה מגיע הצליל) ועל השמיעה במצבי רעש. כך לדוגמה בכביש הילד חלילה לא יבין מספיק מהר מאיפה מגיע רעש המכוניות. או במצב בו המון אנשים מדברים סביב שולחן האוכל או בקבוצת משחק בגן, לילד קשה להפריד בין הדיבור לבין הרעש והוא לא יצליח להבין את התוכן הנאמר עד סופו ולהשתתף במשחק.

מחשבות החברה - בגלל התנודות בשמיעה, הילד לפעמים מגיב כשקוראים לו ולפעמים לא. לפעמים מבצע הוראה שנאמרה לו ולפעמים לא. עקב כך הילד עלול להיתפס כ"עצלן", "שומע מה שהוא רוצה", "לא מקשיב", ועוד.

לעיתים ילד עם נוזלים באוזניים חווה בצד הירידה בשמיעה גם תחושת אטימות. העובדה שהוא לא שומע היטב בשילוב עם תחושת האטימות, גורמת פעמים רבות לחולמנות והילד עלול להיתפס כסובל מהפרעת קשב וריכוז.

נמצא כי ילדים שלהם ירידה בשמיעה לאורך זמן או מצבי שמיעה תנודתיים, הם בסיכון גבוה לעיכוב ברכישת השפה, לפתח קשיי שפה וקשיי למידה.

מתי עלינו לחשוד בירידה בשמיעה? כשאנו מזהים איחור בהתפתחות השפה, שיבושי היגוי רבים, כשהילד שואל הרבה "מה?", או נוטה לחוסר שקט ולחולמנות.

במידה ויש לכם חשד כזה, פנו לרופא אף-אוזן-גרון או לרופא הילדים ובקשו הפנייה לבדיקת שמיעה.

במידה ובבדיקות שמיעה נמצאה ירידת שמיעה, ובהתייעצות עם רופא אף-אוזן-גרון ניתן לטפל בבעיית הנוזלים ובכך למנוע או למזער את ההשלכות.

@ אלישבע פרץ, קלינאית תקשורת, היחידה להתפתחות הילד, גוונים

 

@ רוח המקום

 

@ פסיכולוגיים, עובדים סוציאליים, מטפלים בהבעה ויצירה, קלינאיות תקשורת, מרפאות בעיסוק, פיזיותרפיסטים - אוסף של אנשים מדהימים, מסורים ומקצועיים חברו יחד למרכז גוונים שבבנימין. שרה רוזנפלד נפרדת בימים אלו מניהול המרכז, וסומכת על רוח המקום שיוסיף לעשות טוב

 

החיים מזמנים לנו הרבה התנסויות, הרבה צמתים. חלקן מוארות יותר, חלקן פחות. בכל צומת אני נוהגת לעצור לרגע, להסתכל מסביב, לראות את כל תנאי השטח - להסיק מסקנות ולהמשיך הלאה.

בצומת של מרכז גוונים שהיתי לא מעט ימים ושנים. זכות גדולה נפלה בחלקי להיבחר להקים ולנהל את מרכז גוונים.

מרכז גוונים - מרכז טיפול, ייעוץ והכוונה, הוקם לפני תשע שנים כפועל יוצא של מחלקות במועצה. מטרת המרכז היתה לנסות ולהנגיש לתושבי בנימין, פיזית וכלכלית, את כל נושא הטיפולים הרגשיים.

פסיכולוגיים, עובדים סוציאליים, מטפלים בהבעה ויצירה, קלינאיות תקשורת, מרפאות בעיסוק, פיזיותרפיסטים - אוסף של אנשים מדהימים, מסורים ומקצועיים עד מאד חברו יחד וניסו להרחיב את גווני המקום.

הרגשתי מבורכת יום יום מהרגע בו פתחתי את הדלת של מרכז גוונים ועד השנייה בה עזבתי לקראת ערב.

עבודת הקודש שנעשית במקום מילאה אותי בתחושה של הוקרת תודה והערכה לבורא עולם.

הרגשתי שהצלחנו ליצור מרקם אנושי מוצלח, מקצועי וצנוע למען תושבי האזור.

בתור מנהלת הרגשתי שאני מצליחה לגעת בלבבות של כל האנשים שהגיעו לפתחנו ולנסות לרפא, להקל, ללוות ולהיות משמעותיים בזמן בו זקוקים לנו.

אני מניחה שמידי פעם פספסנו אולי, החמצנו הזדמנות, לא התייחסנו כפי שציפו, ועל כך אני מתנצלת ומצטערת.

בכל מקרה, כרגע אני עומדת בצומת הגוונים הזו ומרגישה שעליי להמשיך הלאה.

שהרמזורים שלי מאותתים בירוק - סעי קדימה. לא בקלות אני עוזבת, קשה עליי הפרידה ממקום חשוב ואהוב כזה. ובכל זאת...

אני סמוכה ובטוחה שכל מי שיזכה ויחליף את מקומי, יעשה עבודתו ומשימתו נאמנה. סומכת על רוח המקום ורוח העובדים בו, שיוסיפו גוונים וצבעים, והרבה ברכה וטוב.

תודה לכל מי שפגשתי בדרך הזו על האמון, התמיכה והעידוד, ומן הסתם עוד ניפגש לא מעט בשבילי בנימין המדהימים.

בהצלחה לכולנו והרבה אהבה.

חזור למגזין