דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 423 שבט תשע"ח פברואר 2018
דברי הימים

בדרך אל הבית

חמש וחצי שנים אחרי הרס מגרון וסוף סוף עומד לצאת מכרז לעבודות פיתוח להקמת בתי הקבע. שנה אחרי הרס עמונה, והרכס שעליו נבנה היישוב החדש עמיחי הולך ולובש צורה של יישוב חדש. מאחורי הקלעים נדרשת עבודה יום-יומית


בדרך אל הבית
צילום: יואב צונץ

רכס של הר יכול לעיתים לשנות במהירות את פניו. וזה לא רק בשל הירוק שעוטה-כל בעונה זאת של השנה. הקרקע שעליה הולך ונבנה היישוב החדש עמיחי נסללת ונכבשת ומיושרת ועוטה אט אט שלמת בטון ומלט. גם הרכס המיועד לבתים החדשים של מגרון עומד סוף סוף לשנות את פניו בקרוב. התב"ע אושרה זה מכבר למתן תוקף, והמכרז לתחילת עבודות הפיתוח עומד לצאת בכל יום. עבור אנשי עמונה, וודאי עבור אנשי מגרון, הדברים מתקדמים לאט. לאט מדי. שני צעדי המתנה, צעד קדימה. ושוב צעד של המתנה דרוכה, ועוד צעד קטן של התקדמות. וחוזר חלילה. "בזה אנחנו עוסקים מידי יום ויום", מספר אבי רואה, ראש המועצה.

על הרכס של מגרון מתוכננות להיבנות כ-25 יחידות דיור בשלב ראשון. תושבי מגרון מחכים כבר כמעט חמש וחצי שנים לראות את אבק הבנייה ורעש הכלים הכבדים.

על הרכס של עמיחי הכלים הכבדים לא נחים. עבודות הכשרת המגרשים הולכות ונשלמות, כבר נסללות המדרכות, וכבר יש חשמל ומים. "אנחנו קרובים מאד לשלב הצבת המבנים בעמיחי", מעדכן רואה. "לפני כמה ימים חתמתי על היתרי בנייה למבני הציבור. זה ממש רגע היסטורי מרגש. מדובר בתב"ע מאושרת ולחתום היתרים למבנים זה ממש אירוע. אני מקווה שממש בימים הקרובים נקבל אישור לשנע מבנים ולהניח אותם.

"לפני כשבועיים ציינו שנה להרס עמונה", ממשיך רואה, "עלינו יחד עם התושבים לתפילת מנחה על ההר, ואז להתכנסות באולפנה. תושבי עמונה, חלקם, עדיין במדרשה, והמציאות הזאת מאד לא פשוטה. גם סוגיית הפיצויים לא נסגרה, ודורשת עבודה מול משרדי ראש הממשלה, האוצר והמשפטים. גם בזה אנחנו עוסקים יום יום".

בדיוני התקציב שהתקיימו ערב שנת התקציב החדשה, שיבח שר הפנים אריה דרעי את המועצה על שהיא ממשיכה לקדם את פיתוח עמיחי למרות ששקל עוד לא עבר אליה בפועל. אפילו ליום אחד לא הופסקו העבודות, אמר השר, המועצה השקיעה 20 מיליון שקל מכספה תוך שהיא מתפתלת ומתמרנת. מאז דברי השר הועברו 20 מיליון השקלים הראשונים מתוך תקציב של 55 מיליון שהובטח. סאגת הדיונים מול משרדי הפנים והאוצר על השאר עוד תימשך בעתיד הקרוב.

"כחלק מהקמת עמיחי אנו מקדמים גם את מינוי הועד המקומי של היישוב", מוסיף מנכ"ל המועצה, מעוז ביגון, "שכבר מתחיל בפעילותו הנמרצת, כדי שהיישוב יוקם באופן הראוי ביותר עם כל הליכי המינהל התקין הנדרשים. בוועד הראשון חברים שלושה נציגי היישוב ושני נציגים חיצוניים, שכן ועד ראשון הוא תמיד ממונה. אנו מאחלים לוועד הצלחה רבה", אומר ביגון.

 

הקפאה בהפשרה

אחרי שנים של מחאה כנגד "ההקפאה התכנונית השקטה", שנים של מתח ואי וודאות סביב סוגיות אישור תכניות הבינוי, אומר בימים אלה ראש המועצה שאפשר כבר לומר שאין הקפאה תכנונית. לאחרונה צוין במועצה רגע משמח במיוחד, כשאושרה להפקדה תכנית הבינוי של כפר אדומים, לה חיכו חודשים רבים. התכנית של כפר אדומים מדגימה את השיטה. במשך שלוש ישיבות של ועדת מת"ע (מועצת התכנון העליונה) התכנית היתה אמורה לעלות לדיון ולאישור אך לא עלתה בסופו של דבר, בכל פעם מסיבה אחרת. פעם בגלל שהשטח היה גדול מדי, פעם כי דובר על יותר מדי יחידות. בסוף התכנית צומצמה מ-600 יח"ד ל-300, וסוף סוף אושרה. "גם זה בשביל כפר אדומים כמות מאד מכובדת", אומר אבי רואה. ה-300 הבאות יהיו בהמשך. כמו התכניות של כפר אדומים, אושרו לאחרונה תכניות בינוי באלון, שילה, עטרת, נוה צוף מכמש ועוד.

"מזוית הראייה שלי", אומר אבי רואה, "נכנסנו למהלך בריא בכל העניין של אישור תכניות. אחרי שנים שצעקנו הקפאה, אישורי התכניות עוברים באופן יחסית שקט וללא מתח. אחת לשלושה חודשים יש דיון, יש סדר ברור, כל רשות יודעת מה עולה לדיון ואיך מתקדמים, וזה הוריד את המתח והלחץ, וזה טוב להתיישבות כולה.

"אמנם אין הקפאה", מסביר אבי רואה, "אבל ההתיישבות לא יכולה לעשות ככל העולה על רוחה. יש כללים שסוכמו עם האמריקאים מבחינת התכנון, שאנחנו צריכים להשתדל לעמוד בהם. כמו בניית שכונות צמודות דופן ולא מרוחקות ממרכז היישוב, או שכונות בסדר גודל סביר שלא מכפיל או משלש את היישוב, כלומר בגדול בינוי שנראה גידול טבעי ולא מנקר עיניים. למרות שלמי שמתבונן מהצד זה נראה לחץ אמריקאי מיותר ואולי גם מקומם ואין ספק שיש כאן אילוצים, אך ראשי הרשויות למדו להסתדר עם המגבלות. כי בתוך המגבלות יש לנו הרבה מה לבנות. זה מאפשר לנו לקבל אישורים, להוריד מתח ולדאוג להרחבת היישובים בצורה שוטפת. השיטה הזו בהחלט נותנת מענה לצורך".

לזכות מי אתה זוקף את השינוי הזה? ממשל טראמפ?

אני זוקף אותו לזכות ראש הממשלה ושרי הקבינט שתמכו במהלך הזה. הרי כשהוא סוכם ביוני היו לא מעט פקפוקים ושמענו לא מעט ביקורת. אני נתתי אמון במהלך, למרות שלא מעט גורמים אמרו לי שהוא יתפוצץ לנו בפרצוף. אבל אני אדם של אמון באנשים, ואני שמח שכל זה קורה ובע"ה ימשיך כך".

 

חזור למגזין