דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 423 שבט תשע"ח פברואר 2018
דברי הימים

סדרת חינוך

ביקורו של השר בנט באולפנת נריה היה הזדמנות להעלות בפניו סוגיות ייחודיות לבנימין בתחום החינוך, כמו למשל קצב הגידול הייחודי שמחייב השקעה עצומה במבנים יבילים, בהשתתפות מזערית-עד-אבסורד של משרד החינוך


סדרת חינוך
צילום: מירי צחי

כשבוע אחרי ביקורו באולפנת נריה שבמערב בנימין ביקר שר החינוך בנט בגוש עציון. בטקס חניכת בית ספר חדש אמר השר לתלמידי גוש עציון, "עד שתסיימו את בית הספר, גוש עציון יהיה חלק בלתי נפרד מארץ ישראל, ותחת ריבונות ישראלית".

לבנות אולפנת נריה הוא בחר לומר שבוע קודם דברים אחרים. כדרכו, הוא היה לבבי וחם, שוחח עם הבנות, שאל וענה. לבנות האולפנה הוא סיפר על חברו עמנואל מורנו ז"ל, התייחס למורשת והדתה, ולערכי אהבת הארץ ונתינה, ולא חסך במילים מפרגנות.
"השר בהחלט שמח לראות את בנות האולפנה ולשמוע על ההישגים שלהן", מספר אבי רואה, "ולאחר המפגש ישבנו עם השר וצוותו – ובהם מנכ"ל המשרד, מנהל המחוז וראש מינהל תכנון ופיתוח, לישיבת עבודה.

"המועצה העלתה סוגיות שונות בתחום משרד החינוך, חלקן עקרוניות, שבהן מבקשת המועצה ממשרד החינוך להיכנס בעובי הקורה ולתת מענה", אומר אבי רואה, ראש המועצה, "כי יש נושאים שאיתם אנו מתמודדים בעוד רשויות אחרות בארץ לא נדרשות להתמודד איתם. למשל, קצב הגידול בבנימין הוא קצב חריג בממדים של החברה הישראלית. הוא דומה לחברה החרדית. ובגלל בעיות קרקעיות ומגבלות מדיניות, אנחנו לא יכולים לבנות מוסדות חינוך בקצב התואם את הגידול, ולכן נדרשים שוב ושוב לפתרונות זמניים והעמדת מוסדות חינוך במבנים יבילים. ההשתתפות של משרד החינוך עומדת על כשליש מהעלות האמיתית. זה סכום היסטורי שנקבע לפני כ-15 שנה, והוא אינו עומד במבחן המציאות. וכך בכל שנה המועצה נדרשת להשקיע מכספה כ-4-5 מיליון שקלים עבור העמדת מבני חינוך יבילים, במקום שהבינוי יתוקצב על ידי משרד החינוך כמו בכל מקום אחר. והסכום הזה נגרע מיכולתנו להשקיע בתחומים אחרים, החל ממדרכות וכלה במעבדות. מבחינתנו החינוך הוא בעדיפות עליונה ולכן הסכום הזה יושקע ויהי מה, כי אין מצב שיהיה ילד שאין לו כיתה. אבל המצב הזה מחייב פתרון מצד משרד החינוך", אומר רואה.

״מועצת בנימין היא מועצה מיוחדת", אמר השר בנט בסיכום הביקור, "ברוכת עשייה ובעלת אתגרים משמעותיים. אני שמח להיות פה, אני חושב שאתם עושים עבודה מצוינת ולראייה תלמידות האולפנה המקסימות והערכיות שבעיניי הן פשוט מלח הארץ״.

 

 

אולפנה וישיבה חדשים

אחרי שנים של ציפייה ותהליך ארוך, עומדים לקום אולפנה לבנות וישיבה תיכונית לבנים בגוש עלי-שילה, כבר בשנת הלימודים הקרובה. "שני המוסדות האלה יתנו מענה אזורי וציבורי לתלמידי האזור", אומר אריאל ניסן, מנהל אגף החינוך, ומוסיף שלאחר תהליך איתור נבחרו שתי דמויות שיובילו את הקמת המוסדות – את האולפנה תקים הגב' נעמה לוטווק תושבת היישוב נריה, שניהלה בשנים האחרונות את התיכון באולפנת צביה בלוד, ובעלת ותק של למעלה מ-25 שנה במוסדות חינוך שונים; ואת הישיבה התיכונית יקים הרב עובדיה בן משה, תושב מעלה אדומים, המשמש כיום כסגן קריית חינוך אמי"ת מעלה אדומים.

"המהלך כולו נעשה בשיתוף משרד החינוך ונציגי היישובים בגוש", אומר ניסן, "וזו הזדמנות להודות לנציגי היישובים – חברי ועדת ההיגוי שתרמו מזמנם בשנתיים האחרונות לקידום המהלך.

"בשנה הקרובה יפעלו בשני המוסדות כיתות ז' ו-ט', ובהמשך המוסדות יצמחו עד למלוא הכיתות", ממשיך ניסן. "בכוונתנו להקים ולהוביל מוסדות שמחד יתנו מענה לכל התלמידים שירצו להישאר באזור מגוריהם וללמוד קרוב לבית, ומאידך לתת מענה ראוי הן מבחינה לימודית, והן מבחינה ערכית ותורנית לכל אחד ואחד מהתלמידים.

"הישיבה תפעל בעלי והאולפנה בשילה. המועצה נערכת בימים אלה להכנת הקמפוסים לתחילת שנת הלימודים הקרובה. בשבועות הקרובים תצא המועצה למכרז הפעלה לרשתות על פי הפרמטרים המקצועיים הנדרשים בחוזר מנכ"ל".

חזור למגזין