דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 423 שבט תשע"ח פברואר 2018
דברי הימים

מרתון מהכיסא

האקתונים לסטודנטים ואפילו לתלמידי תיכון ישנם כבר ברחבי הארץ, אולם הבשורה שמביא אתו ההאקתון הראשון בבנימין הוא בפנייה לשכבת הגיל הצעירה.

דבורה יוסף – מנהלת, ונדב אלשיך - רכז מדעי וטכנולוגי, בית ספר דעת, עפרה,

מרתון מהכיסא

בעוד פחות מחודשיים תוכלו לחזות בפלא – עשרות תלמידים משתתפים במרתון, בלי לקום מהכיסא. לא מדובר כמובן במרוץ מרתון רגיל, אלא בהאקתון – 24 שעות של מרתון טכנולוגי לתלמידי כיתות ה'-ח'.

האקתון הוא פלטפורמה שמאפשרת פיתוח מהיר יחסית של מוצר טכנולוגי. משתתפי ההאקתון מקבלים תמיכה לוגיסטית, מנטורים ומדריכים, והכי חשוב – אווירה שכל כולה תחרות - של האדם מול השעון המתקתק ומול עצמו.

על קו הסיום תצטרכנה הקבוצות המשתתפות בהאקתון להציג את התוצרים שלהן.

האקתונים לסטודנטים ואפילו לתלמידי תיכון ישנם כבר ברחבי הארץ, אולם הבשורה שמביא אתו ההאקתון הראשון בבנימין הוא בפנייה לשכבת הגיל הצעירה.

במשך 24 שעות ברצף ינסו התלמידים לחשוב, ליצור ולפתח מוצר טכנולוגי, כאשר הדגש הוא על קיימות - המוצר חייב לעזור לשמור על כדור הארץ שלנו. התלמידים ידירו שינה מעיניהם כדי שנזיק פחות לסביבה. המוטיבציה להגשמה עצמית ולהצלחה תלך שלובה יד ביד עם המוטיבציה להביא לעולם טוב יותר.

ההאקתון מתקיים בקבוצות ומחייב עבודת צוות הדוקה לאורך היממה. לא תמיד פשוט לעבוד בצוות, ועבודה תחת לחץ של זמן ובעייפות מתקדמת קשה שבעתיים. מי שיצליח לעמוד באתגר, צפויים לו חברים איתם עבר חוויה בלתי נשכחת.

בית הספר דעת בעפרה, היוזם והמארח של ההאקתון, דואג לכל מה שצריך כדי שהחוויה תהיה מושלמת - כיבוד וארוחות לאורך היממה, צ'ופרים ופינוקים למשתתפים ומנטורים שיתנו מניסיונם לקבוצות. מה שבטוח – יהיה כיף.

 

ללמוד לדבר

עוד מיזם שמקיים בית הספר דעת, בשיתוף המועצה ומרכז כהן-אידוב, הוא יום שכולו רטוריקה ודיבייט. ביום זה ילמדו התלמידים כיצד לעמוד מול קהל, כיצד לנצח בדיון תוך שיח מכבד, ובקיצור - כל מה שמתבקש ממנהיג העתיד.

תכנית "שיח ושיג" של משרד החינוך מעניקה לתלמיד כלי לפיתוח יכולת הרטוריקה הביקורתית ותרבות הדיון. באמצעות התכנית יוכלו התלמידים לשפר באופן משמעותי את כושר השכנוע שלהם ואופן עמידתם מול קהל. גם נושאים כגון חשיבה מסודרת ואמנות ההקשבה מפותחים בתכנית.

במקביל, השיקו הגופים תחרות דיבייט בשפה האנגלית המיועדת לכיתות ט'.

אנחנו מאמינים שניתן כבר בגיל בית הספר היסודי לקבל את הבסיס על מנת לגדול ולהיות מסוגל לעמוד מול קהל, לבסס טיעון בצורה משכנעת יותר, ובכלל לדעת לדבר עם אדם שאינו חושב כמוני, תוך שיח מכבד.

חזור למגזין