דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 425 אייר תשע"ח מאי 2018
דברי הימים

בנימין בע"מ

החברה הכלכלית בנימין שאושרה ממש לאחרונה על ידי רשם החברות, תשנה את שיטת העבודה המוכרת. גם תחום הבינוי ביישובים עומד בפני פריצת דרך


בנימין בע"מ

ביום שבו התקבל האישור של רשם החברות, שבועיים אחרי האישור של משרד הפנים, שרתה על פני לא מעט אנשים במועצה ארשת פנים חגיגית. "זו התרגשות גדולה", מסביר ישראל גנץ, סיו"ר המועצה, "יש חברה חדשה – בנימין חברה כלכלית בע"מ. היא רשומה ברשם החברות. זה מרגש.

"צריך להבין שהמועצה מאד גדלה, והיא מאד עסוקה בהכנת התשתיות לשנים הבאות. החברה הזו תיתן מענה לתחומים מסוימים שבהם היא תתמחה, ותדע גם לקחת תקורה על פרויקטים שהמועצה כיום מבצעת עבור משרדי הממשלה ללא תמורה. נוצר צורך גם בהקמת חברה שתבצע עבור המועצה עבודות תשתית, ויהיה לה קל יותר לבצע שיתופי פעולה עסקיים עם היישובים. רווחי החברה חוזרים למועצה לטובת פיתוח היישובים, ולכן יש לזה המון יתרונות. חברה מוכוונת רווחים היא יותר יעילה, היא יכולה להיכנס למיזמים כלכליים גם בתחומים שהמועצה לא בנויה להיכנס אליהם, כדוגמת הפעלת מסוף תחבורה עם חנויות ועסקי מזון. חברה תדע לקחת הלוואה, לבנות חניון תפעולי, להשכיר ולהרוויח. עכשיו אנחנו מתחילים בהליך איתור מנכ"ל לחברה", מגלה גנץ. "זו בהחלט בשורה למועצה, כי החברה תשנה את שיטת העבודה. כל נושא פיתוח היישובים יבוצע דרך החברה הכלכלית, בדומה לחברת מוריה בירושלים שמבצעת את פיתוח השכונות.

"הדוגמה לכך היא המהלך חדשני שביצעה המועצה בנחליאל", ממשיך ומסביר גנץ. "זו פעם ראשונה שהמועצה מנהלת פרויקט בנייה עבור יישוב. המועצה תכננה שכונה חדשה שעתידה להתחיל להיבנות. המועצה גם ביצעה את הכנת התשתיות הציבוריות ויצאה למכרז יזמים לבניית הבתים. יש להבין שהמצב ביו"ש שונה משאר הארץ – לאגודה השיתופית יש יכולת וזכות להתקשר עם יזם ולתכנן שכונה, ולפגוש את המועצה רק בשלב קבלת ההיתר. הבעיה היא שהליך ההתקשרות בין יזמים לאגודה השיתופית הוא מאד מורכב ודורש מקצועיות רבה, והיזם לרוב מאד מקצוען ומיומן, ואילו חברי האגודה הם מתנדבים ולא תמיד יש להם ניסיון וידע בתחום הבינוי. ולכן במשא ומתן ביניהם לרוב ידי היישוב על התחתונה. "הבעייתיות באה לידי ביטוי גם בכך שרמת התשתיות שהיזם מבצע לפני הבנייה פעמים רבות לא ידועה. המועצה מפקחת, אבל לא תמיד יש לה כוח לכפות על היזם לעשות אחרת. גם משך הזמן הוא לפעמים בעייתי. הפיילוט בנחליאל הוא כזה שבו המועצה מתכננת, והמו"מ הוא למעשה מכרז, בו מתמודדים על השאלה איזה יזם נותן ליישוב יותר. כך היישוב מרוויח יותר. בנחליאל ניגשו שבעה יזמים גדולים למכרז שיצא. המועצה כבר הקימה תשתיות והיזם משלם עליהן, בכדי לוודא את איכות התשתיות ולקדם את השכונה חצי שנה קדימה. עכשיו, בעזרת עו"ד שמתמחה בתחום, נבחן איזה יזם ייתן ליישוב יותר.

זה פיילוט שמטרתו להיות מורחב לשאר היישובים, והוא יתבצע ביעילות רבה יותר על ידי החברה הכלכלית החדשה".

חזור למגזין