דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 426 סיון תשע"ח יוני 2018
דברי הימים

דברים שבשגרה

ברקע המתיחות הבטחונית בצפון ובדרום, מתגברים מידי שנה בימי הרמדאן גם האירועים הבטחוניים אצלנו. זה מחייב עירנות בצד מאמץ של כל הגורמים לשמור על חיי שגרה נורמליים


דברים שבשגרה
יואב צונץ

ימי הרמדאן מביאים בחובם מידי שנה תופעות מאתגרות. והשנה, כשכבר קודם לכן בצפון מתוח ובדרום בוער, נפתח אצלנו חודש הרמדאן בניסיון פיגוע ירי וכריתת כאלף כרמים בעמק שילה.

"הנושא הבטחוני מלווה אותנו ביום יום", מסביר אבי רואה, ראש המועצה, "כמו כל תושבי מדינת ישראל אנחנו חווים את האירועים במרחב האזורי הרחב, רואים את פעולות ישראל בסוריה, רואים את האירועים הלא פשוטים בעזה. וכמובן שכל זה מחלחל ומשפיע גם על האוכלוסייה שאנו צמודים אליה. זה מחייב אותנו מחד להיות יותר זהירים ועירניים, ומאידך לא לפגוע בהמשך ניהול החיים השוטפים, הנורמליים, כי זו המטרה שלנו – לחיות כמו בכל מקום אחר.

"גם הטרור החקלאי הקשה שחווינו במרחב עמק שילה הוא חלק מאותו טרור חקלאי המלווה את מדינת ישראל כולה כבר שנים, ומשפיע במיוחד על מרחבי הנגב, הבקעה והגליל. מדינת ישראל חייבת להכריז על מלחמת חורמה בתופעה הזו, כי הפגיעה בקרקע ובגידולים החקלאיים היא פגיעה שיש לה השלכות רחבות על המשילות, על השאלה מי פה בעל הבית. בצד ההצלחות שיש למדינת ישראל בהרבה תחומים כמו היטק ופיתוח מיזמים, אסור להזניח את התחומים שלכאורה נראים ישנים וותיקים, כמו חקלאות, כי הם בסיס להרבה תחומים אחרים. החקלאות היא אחת הנקודות היותר משמעותיות בביטוי של האחיזה שלנו כאן בארץ. ולאותם אנשים ערכיים שרוצים להמשיך לעבד את הקרקע ולהפריח אזורים שוממים, להם אנחנו צריכים לסייע כדי שימשיכו במפעל האדיר הזה, של הפרחת שממה וגידול חקלאי בידי צעירים יהודים.

"בימי הרמדאן ההסתה הדתית כנגד יהודים ממוקדת יותר ומשפיעה יותר על מי שממילא יש לו רצון לפגוע, וכעת מקבל יותר מוטיבציה לפיגועים. אבל אנחנו סומכים על כוחות הביטחון שיתפסו את המפגעים וימשיכו לאפשר למי שרוצים לחיות כאן בשלווה – משני הצדדים – את האפשרות הזאת, ולא להיגרר לאירועים ותגובות וכן הלאה. אני מקווה שזה היה האירוע האחרון של פשיעה חקלאית, למרות שבימי הרמדאן צריך לצפות להמשך אירועים מסוג זה, ואנו נעשה הכל על מנת למנוע אותם. אנחנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה, צה"ל וכוחות הביטחון אחרים, ונהנים מהיכולת להמשיך את שגרת חיינו הודות לפעילות הענפה שלהם. לפני כשבועיים נהרג חייל דובדבן בפעילות שהתבצעה סמוך אלינו, במחנה הפליטים אל עאמרי ברמאללה. אלו פעילויות שאנו שומעים עליהן רק כשקורה משהו רע, אך הן קורות באופן שוטף, יום יום.. זה המקום לציין את כוחות צה"ל, ואת המח"ט יובל גז, שבימים אלה עוזב את תפקידו, אחרי שנתיים וחצי כאן, והפעילות שלו ניכרת בכל מקום. בהרבה יישובים מכירים אותו אישית, הוא לא חסך מעצמו דבר והקדיש את כל זמנו לאפשר את שגרת חיינו פה, עד לפרטים האחרונים", אומר אבי רואה, וסגנו ישראל גנץ מוסיף כי "בשנתיים וחצי האחרונות המח"ט יובל גז נתן פה את הנשמה, הוא אדם אמיץ שעבד ללא לאות, תוך שמירת מערכות קשר ואמון מצוינים אתנו". "זו הזדמנות לומר לו תודה גדולה", ממשיך אבי רואה, "ולאחל למח"ט הבא אל"מ שרון אסמן בהצלחה רבה והמשך עשייה ברוכה. אנחנו פה כדי לעבוד בשיתוף, אנחנו מאמינים בזה, וזה מוכיח את עצמו כשאנו רואים עין בעין את הדברים, כל אחד בתחום אחריותו, ואז התוצאות ניכרות".

 

חזור למגזין