דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 416 אדר-ניסן תשע"ז
דברי הימים

כשאיש הישר בעיניו יעשה

גם אם זה נשמע לא טוב כשהמועצה בעצמה מוציאה צווי הריסה לבתים ביישוביה, לפעמים אין לנו ברירה, אומר אבי רואה. לא נוכל לתת יד להפקרות. אין לנו ברירה אלא לעצור את מי שבמצח נחושה לא מקבלים את ההחלטות הרשמיות של ההנהגה הנבחרת


כשאיש הישר בעיניו יעשה

מי שלא מכיר את הפרטים ונתקל רק בכותרות הרעשניות, אמר ראש המועצה אחרי הפגנת תושבי זית רענן מול ביתו, עלול לחוש שיש הקבלה בין עמונה לזית רענן. אבל יש הבדל עצום. "ראשית כל", הוא אומר, "היינו שמחים אם המדינה מעצמה היתה מתכננת ובונה בעמונה, אבל כמו שרואים זה לא מצב קיים. זית רענן זה חלק מיישוב שיושב על אדמות מדינה, שכונה של נריה, יישוב שמקדם תכנית בינוי במימון המדינה ובסיוע משרד השיכון. ולא יתכן, גם בשם ערך יישוב הארץ וחשיבותה, שחבורה תקום ותחליט שהיא הופכת משכונה ליישוב עצמאי, ולכן כל ההחלטות שקיבלו המוסדות הרשמיים של היישוב לא מקובלות עליה. לא של מזכירות נבחרת, לא של רב היישוב. אנחנו לא יכולים לתת לכך יד. גם אם זה נשמע לא טוב שהמועצה הולכת ומוציאה צווי הריסה במו ידיה, זו תגובה נדרשת לתופעה של הפקרות. כי העולם היהודי אינו הפקר. יש סדר, יש כללים, ובע"ה הגבעה תהיה בנויה עם בתים, לא תינטש, וגם מי שגרו בה מספר שנים לא יתעלמו ממצבם.

 

"צווי ההריסה הוצאו ל-12 יחידות שנבנו אחרי שהחל תהליך הידברות עם התושבים", מסביר רואה, "וביקשנו שלא יבנו עוד כי היישוב נריה החל הליך תכנוני, והתושבים מתבקשים לא להקשות על התכנון. אך במצח נחושה בנו דווקא. המערכת לא יכולה לעבור על כך לסדר היום, ולהשלים עם מצב שבו איש הישר בעיניו יעשה. למרות ניסיונות הידברות, אסיפת תושבים, הסברה, ניסיונות להגיע להבנות – החבורה שמובילה לא מעוניינת בשום פתרון מלבד כזה שבו הם הקובעים וזה יישוב מנותק מנריה. וזה לא מצב שיכול להתקיים, עם כל הכאב והצער. לפעמים צר לנו ואין ברירה אלא לנקוט יד קשה. 12 מבנים ייהרסו והתכניות ייצאו לפועל. הבתים האחרים בזית רענן יוסדרו בתוך התכנית הכללית".

חזור למגזין