דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 426 סיון תשע"ח יוני 2018
מאמרים

מוכרחים להמשיך לטייל

האסון הכבד בנחל צפית ערער את כולנו, ובמיוחד את אנשי תחום הטיולים, אך אין תחליף ליציאה לשטח, להקניית ערכי אהבת הארץ. אנחנו נוהגים במשנה זהירות ותחת כללי בטיחות מחמירים, ומבקשים מכם תשומת לב ואחריות גם לטיולים הפרטיים

דורון גלבוע, אחראי טיולים, מתנ"ס בנימין,

מוכרחים להמשיך לטייל

בימים שאחרי האסון בנחל צפית, נוכחתי לדעת שכל אדם בישראל בטוח שהוא הכי מבין והכי חכם בתחום הטיולים. אני מודה שבעצמי הייתי בהלם מסדר הגודל של מספר ההרוגים באסון הזה. ממש בזמן האסון בנחל צפית יצא לי לנסוע לרמת הגולן דרך עמק הירדן. כמויות המים ועוצמתם היו אדירות ומפחידות ממש, ועקב כך נאלצתי לחזור לאחור. באותו יום לרמת הגולן לא הגעתי.

כמי שאחראי על הוצאת מאות טיולים בשנה ועל בטיחותם של כ-9,000 בני נוער במטה בנימין, כאחד שמבין ומתמצא היטב בתחום כ-20 שנה, אוכל לומר כעת, כחודש אחרי האירוע, שאתגר גדול עומד לפתחנו בתחום הוצאת הטיולים בביטחון ובבטיחות.

ישנם מספר מפתחות להצלחה להמשך העשייה החינוכית בהוצאת חניכים, ילדים ובני נוער לטיולים ולפעילויות חוץ.

על כל מי שמוציא טיולים לנהוג באחריות רחבה. אחריות זו כוללת היכרות והבנת החניך והוריו, וכן היכרות והבנת המערכת העוטפת, הקהילתית או הרשותית.

האחריות דורשת מאתנו לשים דגש על ערך החיים.

מי שמוציא טיולים נדרש למקצועיות - ללמידת תחום הטיולים, להכשרה מתאימה והיכרות מלאה עם הכללים הנכונים להוצאת טיולים.

ומעל הכל, דרוש מפתח של ענווה ויושרה.

כיום, כשהדברים נמצאים בשיח, הייתי רוצה לשתף ולהציג את הנעשה במערכת שלנו.

מתנ"ס בנימין מוציא טיולים בצורה מובנית ומסודרת, תחת ניהול החברה למתנ"סים, על פי כללי ונהלי משרד החינוך. תהליך הוצאת טיול כולל תיאום מראש לכל פעילות, אישור ביום הטיול מחדר מצב ועמידה תחת פיקוח של משרד החינוך.

כל מי שמוציא טיול מטעמנו חייב בהכשרה של אחראי טיול או קבוצה. משרד החינוך דורש עמידה בכללים רבים ודרישות שונות, שבמרבית המקרים הן הגיוניות ונדרשות לצורך הוצאת הפעילות.

חשוב לציין כי השותפות והליווי של מחלקת הביטחון במועצה ושל קב"ט מוסדות החינוך משמעותית מאד להצלחת הטיולים בכלל ובמטה בנימין בפרט.

אציין שמי שפועל במודל זה, מחויב לפעול כך בהתמדה לאורך כל שנת הפעילות, ואין לאף אדם רשות, ויהיה תפקידו אשר יהיה, לבטל או לשנות הנחיות של חוזרי מנכ"ל בתחום.

העבודה המסודרת של מתנ"ס בנימין מאפשרת לבני הנוער לצאת לטייל ולחזור בבטחה.

יש לדעת כי בכל מקרה שבו יש מעורבות יישובית כלשהי בטיול של ילדים מתחת לגיל 18, במימון, בארגון, בפרסום, או במעורבות של בעל תפקיד יישובי, הרי שהוא לא יכול להיחשב טיול פרטי ויש להעביר אותו דרך מערכת תיאום הטיולים.

חלק מאוכלוסיית הילדים ביישובים מתנהלת תחת סמל המוסד של המתנ"ס, ובימים אלו אנו נמצאים בפתחו של תהליך בחינה פנימי והטמעה של שינוי מערכתי בנושא בכלל המתנ"ס והיישובים.

ומה תפקיד ההורים? לאשר כל יציאה באישור חתום, כולל דיווח מדויק על מצב בריאותי, ולוודא שהטיול מאושר ומתואם כראוי.

לטיולים פרטיים של בני הנוער ישנם דגשים אחרים. חייב להיות אמון בין ההורים לילדיהם. חשוב שנער או נערה שיוצאים לטיול עם חברים, יידעו שיש להם על מי לסמוך ויעבירו מידע אמין ומדויק על התכניות שלהם. צריך להיות ברור לאן פניהם מועדות - למסלול, רביצה לחופי הכנרת או פעילות אתגרית. עם מי יוצאים, היכן לנים, ועוד.

חשוב להתייעץ עם איש מקצוע על מסלול הטיול והתאמתו לבני הנוער הספציפיים שלנו.

גם ההורה מצדו נדרש להעביר מידע ברור והנחיות ברורות טרם היציאה לטיול. וזה בסדר גמור, ואפילו הכרחי, לשאול את השאלות ולהתעניין למרות שזה נשמע "חופר".

לצערי הרב כבר שנים רבות שאני פוגש את המוות במסלולים השונים לחופי הכנרת, בנחלי הגולן, במדבר יהודה, באילת ובערבה. מצד אחר אני פוגש מאות בני נוער מטיילים בבטחה ואחריות, לבד או עם צוותים חינוכיים.

בליבי אמירה חזקה - צריך להמשיך לטייל מתוך ערכי אהבת הארץ, אך מבלי לוותר לעולם על אחריות ושמירה על חיי אדם.

מוכרחים להמשיך לטייל, כי אין לנו ארץ אחרת.

חזור למגזין