דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 427 אב תשע"ח יולי 2018
דברי הימים

צרות של עשירים

בימים אלה משקיעה המועצה יותר מ-10 מיליון שקלים ב-33 כיתות יבילות חדשות הנדרשות לפתיחת שנת הלימודים הבאה. "אנחנו שמחים שמספר התלמידים בעלייה", אומר אבי רואה, ומסביר איך הגענו לסכום כזה מופרך


צרות של עשירים
צילום: יואב צונץ

יותר מעשרה מיליון שקלים, זה הסכום שצריכה המועצה בימים אלה להעמיד לטובת הקמת המבנים היבילים לכיתות ולגנים החדשים, הדרושים לפתיחת שנת הלימודים הבאה. וכך, פחות או יותר, מידי שנה בשנה. ואיפה משרד החינוך, תשאלו, הלא במדינת ישראל בינוי בתי ספר לא אמור להיות מתקציבי הרשות. אלא שביו"ש המציאות המורכבת לא מאפשרת לבנות בכל מקום בית ספר של קבע מתקציבי משרד החינוך.

"הסכום הזה אכן מופרך, והוא תוצאה של העובדה שיש אצלנו לא מעט בעיות של מקרקעין לא מוסדרים ביישובים שאין בהם תב"ע או בשל סוגיות קרקע אחרות", מסביר אבי רואה. "לכן אנו נאלצים להעמיד עשרות כיתות יבילות מידי שנה, כפתרונות זמניים, עד לפתרון קבוע של הבעיה, וזה מחייב השקעה לא מבוטלת שלנו. משרד החינוך מתקצב את המבנים בלבד, וגם זאת רק ב-30% מהעלות שלהם, כאשר ישנן עלויות רבות נוספות - מתקנים, ריהוט, בטיחות, ביטחון – כל אלה נופלים על המועצה.

"אבל זה צרות של עשירים", ממשיך רואה בחיוך. "אפשר לקרוא לזה מעמסה, אבל אנחנו שמחים על כך שהאוכלוסייה אצלנו צעירה ומספרי התלמידים עולים. אצלנו בבנימין החינוך באמת בראש", הוא אומר ומוציא דו"ח של בנק דקסיה ישראל, שמבוסס על נתונים רשמיים של משרד הפנים, ומראה שההשקעה לחינוך של המועצה בתושב היא מעל הממוצע בכלל המועצות האזוריות. "אם החינוך הוא בראש מעיינינו, אז רוב המשאבים שלנו מופנים לחינוך", הוא מסביר.

בימים אלה קייטנות הקיץ בבנימין בעיצומן, והשנה הן זכו להרשמה גורפת ("ותודה לממשלת ישראל ולמשרד החינוך שהשכילו למסד את פעילות הקייטנות, כולל העלויות שלהן, וזה כלל לא מובן מאליו"), ובמקביל ההיערכות לפתיחת שנת הלימודים הרוחשת מתחת לפני השטח מאתגרת השנה יותר מתמיד - לאור פתיחת שלושה מוסדות תיכוניים חדשים - אולפנה וישיבה בשילה ובעלי, שיופעלו על ידי רשת אמי"ת, ו"רגבים". "זה שונה ממה שהורגלנו עד היום", ממשיך רואה, "קיימנו כבר מספר מפגשים עם אנשי רשת אמי"ת, ואנו סמוכים ובטוחים שישכילו להוביל את המוסדות החדשים בדרך טובה וראויה. כעת עינינו נשואות לתלמידים, שילמדו בהם. אלה מוסדות חדשים עם כל ההתמודדויות והקשיים, והם יפעלו ברוח בנימין ויעלו על המסלול הנכון והראוי לטובת תלמידי בנימין.

"רגבים זו ישיבה חקלאית שבאה לתת מענה לצורך לא קטן", ממשיך רואה, "של תלמידים שרוצים לעסוק במלאכת כפיים ולא רק להיות כל היום בלימודים פרונטליים. הגענו לתובנה שצריך תיכון כזה לתלמידים שלנו, כדי שילדינו לא יצפינו או ידרימו רחוק, והיא תקום בע"ה במצפה דני במכמש".

"מלבד בינוי 33 כיתות יבילות חדשות", מוסיף ישראל גנץ, סיו"ר המועצה, "שני מבני קבע של בתי ספר עומדים לקראת השלמה – אולפנת נריה – שזה מבנה קבע ענק, ובית הספר בנעלה, שבע"ה יהיה מוכן גם הוא עד פתיחת שנת הלימודים. במקביל אנחנו כבר נערכים לבינוי קבע של שבעה בתי ספר חדשים, במבוא חורון, אדם, גני מודיעין, תל ציון, מעלה לבונה, עטרת (כינור דוד) ושילה".

"אנחנו מקווים בע"ה לפתוח את שנת הלימודים החדשה כראוי, כמידי שנה, בשמחה", מציין אבי רואה, "ומאחלים הצלחה לתלמידים החדשים בבתי הספר, ובמיוחד לעולים לכיתה א', לילדים החדשים בגנים, לתלמידי הישיבות והאולפנה החדשים ושאר תלמידי בנימין – בהצלחה בלימודים, בספיגת הערכים שאנחנו רוצים להנחיל לדורות הבאים במרחב שלנו. בהזדמנות זאת נודה למנהלים, למורים, לצוותי בתי הספר, לגננות, לסייעות ולמטפלות, ולכל העוסקים במערכת הנפלאה והאדירה של החינוך שלנו. תודה על השנה שחלפה ועל זו שתבוא. שנזכה יחד לראות בהצלחת הילדים, כל אחד במסלול שבו הוא בוחר לצעוד".

 

מרוץ נגד הזמן

כשהילדים יוצאים לחופשה, זה הזמן שבו נכנסים למרוץ נגד השעון צוותי הביצוע של עבודות שיפוצי הקיץ. אורי גרובס, מנהל מחלקת אחזקה ובטיחות באגף החינוך, ושרונה סיני – מנהלת המשרד, מספרים כי בימים אלה הם יוצאים לדרך עם "רשימת מרתון" - רשימה ארוכה של משימות אותן ניתן לבצע אך ורק כשהכיתות ריקות. "בעבודת צוות משותפת עם מחלקת הגנים ומחלקת המעונות, השנה ישופצו המוסדות הבאים: במתחם הגנים בעפרה – חמישה גני ילדים, ברימונים, בגני רימון ותמר, שתי חצרות, בחשמונאים שני גנים, בנופי פרת ישופץ מרכז העשרה, במצפה יריחו ישופץ גן דבש. הגן בכרם רעים והגן בחרשה יזכו לקבל מראה חדש ומשודרג שישרה אווירה טובה ואקלים נוח. שיפוצים ייערכו גם במעונות היום בשבות רחל, נחליאל, נריה ודולב. במעון גבעון החדשה בוצע חידוש הצללה ופינוי סככות ישנות, ובמעונות נעלה וענתות בוצע חידוש איטום המבנה כהכנה לימי הגשם. בנוסף מבוצע פרויקט תוספת נעילה בגובה לדלתות הפנים של המעונות, בהתאם להוראות ותקני הבטיחות. משימת השיפוצים במעונות מציבה בפנינו אתגר עמידה בלוח זמנים צפוף ולחוץ, שכן הפעילות במעונות מסתיימת ב-10 באוגוסט, וכבר ב-26.8 צוות המעון נכנס לארגון פתיחת המעון לשנה הבאה, הם אומרים. "ארגון כל הנדרש מבעוד מועד הוא תנאי הכרחי לעמידה בלוחות הזמנים המצופים.

"עבודת המרתון ממשיכה ללוות אותנו בבתי הספר השונים, כמו למשל בבית הספר "חן עפרה" בנות – שם מחליפים את הריצוף בקומה השנייה תוך שדרוג המראה בחידוש אסתטי ומפרגן; בגני מודיעין שני בתי ספר - נוות יעקב - שם אנו משפצים בצורה יסודית אך ממוקדת, ות"ת העצמאי גני מודיעין, שם אנו משקיעים בעבודת שיפוץ מקיפה שנועדה להשביח את המראה עשרת מונים. משמעות הדבר היא שמבנה בית הספר הופך בימים אלה לאתר בנייה של ממש. גם בת"ת מכמש מבוצעות כעת עבודות רחבות היקף.

"לצד העשייה תחת לחץ הזמן בשעון 'מתקתק', אנו ממשיכים את הדאגה המתמדת לבטיחות מבני מוסדות החינוך, כאשר מידי שנה יועץ בטיחות מבצע בדיקה מקיפה לכל מרכיבי הבטיחות הקיימים במוסדות. סמוך לפתיחת שנת הלימודים אנו מדווחים על אישורי בטיחות בכל מוסדות החינוך - ב-35 בתי ספר, ב-180 גני ילדים, וב-27 מעונות יום".

 

להגיש כדי להנגיש

"נוסף לכל אלה", מוסיפה שרונה סיני, "לא נסתרת מעינינו עבודת המעקב אחר משימת ביצוע הנגשות השמע והראייה לכיתות הלימוד והגנים - עבור ילדים המתמודדים עם לקויות שמיעה או ראייה, כאשר כל כיתה מונגשת זוכה לקבל מענה מקצועי. זה הזמן לפנות אליכם ההורים, להגיש בקשת הנגשה ולעדכן אותנו בפרטים של הילד. כך נוכל לבחון את הזכאות למתן הרשאה לביצוע הנגשת שמע או ראייה או כל בעיה חריגה שיוצרת מוגבלות בכיתת לימוד רגילה. ניתן לפנות לנורית רבינוביץ ממחלקת גזברות בטלפון שמספרו: 02-6492717 או אליי במחלקת אחזקה ובטיחות מוסדות חינוך בטלפון:
02-9700662".

חזור למגזין