דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 427 אב תשע"ח יולי 2018
דברי הימים

אמץ שתיל

התלמידים המגיעים לחוות שיח השדה מאמצים שתיל, חוקרים אודותיו ומלמדים את חבריהם עליו, ואז נוטעים אותו באדמה ומטפחים באהבה

שמואל מאור, מורה של"ח, חוות "שיח השדה" בבנימין,

אמץ שתיל

את מיזם "אמץ שתיל" הגה מנהל בית הספר חוות "שיח השדה", מר יוסי יצחקי, מתוך רצון ליצור חיבור לטבע ולאפשר לכל תלמיד להיות שותף בשמירה על העולם, בבחינת "לעובדה ולשומרה".

מיזם זה מתבצע עם תלמידי מוסדות החינוך המגיעים מידי שבוע ללימודים בחוות "שיח השדה", מתוך רצון ליצור חיבור בין האדם לסביבתו באמצעות קבלת אחריות על ייעור אורבני (=עירוני) והרחבת "הריאות הירוקות" של ארצנו. כל תלמיד מאמץ שתיל על פי בחירתו, מצמחי ארץ ישראל המצויים במשתלת צמחי הגן של החווה. כל צמח מלווה בשילוט - מעין תעודת זהות - ללימוד והכרת הצמח.

בשלב ראשון לומדים התלמידים והתלמידות לגדל ולחקור את הצמח במשך כחודשיים. כל תלמיד יוצר פרופיל לצמח, הכולל שם ומשפחה עברי ולועזי, מאפייני הצמח ותכונותיו הייחודיות, אזור בית הגידול, תנאי גידול, סגולות רפואיות ואחרות, ערך תזונתי לאדם, שימושים על פי המקורות ובעידן המודרני, היכן הצמח נזכר במקורות באומנות, בספרות, בשירה ועוד.

מתוך מיזם "אמץ שתיל" הופך התלמיד להיות מומחה לצמח שאימץ ומלמד את חבריו לכיתה.

בשלב השני בוחר התלמיד היכן לשתול את הצמח שאימץ,  בפינת הגן הבוטני שבגינת בית הספר או במרחבי הגינון של היישוב בו הוא מתגורר, בתיאום עם גנן היישוב, או בגינת ביתו לתועלתו בשמחה יחד עם משפחתו.

תלמידי החווה המגדלים במסירות את הצמח שאימצו מתרגשים מכך ורואים שמחה בעמלם.

מיזם זה מתקיים ברוח דבריו של יאנוש קורצ'אק באמרתו: "הדואג לימים זורע חיטים, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים".

חזור למגזין