דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 427 אב תשע"ח יולי 2018
מאמרים

העתיד כבר כאן

התכנית אולי נשמעת דמיונית לחלוטין, אבל הקמת מרכז ההייטק בשער בנימין הופכת אט אט מחזון למציאות. כל מי שרוח היצירתיות מפעמת בו נקרא בזאת להצטרף למיזם השאפתני. לא צריך להיוולד יזם בשביל להקים סטרט-אפ


העתיד כבר כאן
הדמיית תכניות המתחם

השנה 2028, שיירה של שלושה אוטובוסים נכנסת לשדרה הראשית של מתחם בנימין-טק שבשער בנימין. עשרות אנשי עסקים ונציגי קרנות הון-סיכון ממקומות שונים בעולם, נכנסים לאולם הכנסים של המתחם, לכנס השנתי בו יוכלו להיפגש עם יזמים מבטיחים.

מהחלון ניתן לראות אנשים נכנסים ויוצאים מבנייני המשרדים לשדרת המסעדות בשעת הצהריים.

על הבניינים שמות חברות ותיקות שכבר עומדות בזכות עצמן, המהוות השראה ליזמים הצעירים ומקום עבודה עבור תושבי האזור.

לצד המתחם נבנה מרכז חינוכי אליו מגיעים מאות תלמידים לחוגים ליצירה טכנולוגית.

נשמע לכם לא מציאותי? למה לא בעצם?

בימים אלו מתחיל החלום הזה לקרום עור וגידים, ואני נפגשת עם יוסי אפטר, שותפי למיזם, לשוחח על הייטק, חזון ובנימין.

יוסי, תושב שילה, הוא יזם מנוסה, מהנדס אלקטרוניקה שהתחיל את דרכו בחברת סטארט-אפ וניהל את מכון לב ואת החממה הטכנולוגית במכון, ואני חברת מליאה בבנימין, מהנדסת תוכנה שעובדת כמתכנתת ברעננה.

מהישיבה הראשונה שלנו בנושא הייטק בבנימין, עברו קצת יותר משלוש שנים. אני שואלת את יוסי אם הוא זוכר איך בעצם התחיל הרעיון?
"ראיתי סביבי הרבה אנשי הייטק צעירים שמגיעים לגור בבנימין וחשבתי על הצורך לפתח את התחום גם אצלנו. כשהזדמנה לי נסיעה עם אבי רואה שוחחנו על העניין, אבי יזם פגישה משותפת וזה מה שהניע את התהליך".

כהייטקיסטית וכחברת מליאה צעירה, ניסיתי לקדם את התחום בבנימין, אבל לא היה לי כיוון איך להתחיל, אני אומרת ליוסי.
"אני הבנתי שלהביא חברות גדולות שיקימו סניפים בבנימין - לא יילך, זה נוסה בירושלים ובמקומות נוספים ללא הצלחה. החברות יושבות במרכזי הפיתוח הגדולים, ואין להן סיבה אמיתית לפתוח סניפים מרוחקים. הדרך היא להיבנות עם חברות יזמוּת שמתחילות ומתפתחות במקום. אמנון שעשוע, מייסד מובילאיי, הוא דוגמה לכך. כתושב מבשרת ציון הוא הקים את הסטארט-אפ שלו בירושלים ולא בתל אביב.

"בהתחלה חשבנו להקים מרחב עבודה משותף ליזמי הייטק צעירים. אבי רואה נתן לנו אפשרות לקדם את הפרויקט על ידי תהליך אסטרטגי מקצועי בליווי ערן רוזיאביץ מחברת Business Insights. הייעוץ הוביל אותנו להרחיב את הפרויקט על מנת שיהפוך למרכז השפעה אזורי".

 

הרעיון הוא רק חלק מההצלחה

אני מעלה את השאלה האם יזמים יצירתיים צריכים לבוא מהעולם הטכנולוגי?

"יזמים יכולים להגיע מכל תחום שהוא, צריך רק לפקוח את העיניים. שמעתי ראיון עם אסף רפפורט, מנכ"ל מיקרוסופט ישראל, שסיפר שהוא ושני חברים החליטו להקדיש שנה לסטארט-אפ משותף בלי שהיה להם רעיון בכלל. אחרי שנתיים וחצי הם הצליחו לממש פתרון שנמכר למייקרוסופט ב-320 מיליון דולר".

 

יוסי מוסיף ואומר: "רעיון טוב מהווה רכיב קטן מההצלחה של סטארט-אפ. עבודה נכונה מבחינה עסקית וטכנולוגית הם המרכיבים שיותר משפיעים על ההצלחה.

"יש יזמים סדרתיים שמצליחים לעשות אקזיט אחרי אקזיט, וזה לא שהם הולכים ברחוב ונופלים עליהם מיזמים טובים. זה משהו שניתן ללמידה, לא נולדים יזמים טכנולוגיים. בדומה לעסק רגיל גם כאן צריך למצוא מצד אחד פתרון לצורך אמיתי שקיים ואנשים מוכנים לשלם עליו, ומהצד השני לבצע אותו בצורה טובה ונכונה עסקית".

 

לדבר את השפה

"החזון שלנו לגבי סביבה עסקית מצליחה, חיה ותוססת בבנימין, הוא עמוק יותר מאשר לחסוך עמידה בפקקים בדרך למרכז ולירושלים. אנחנו צריכים לדבר את השפה שמדברת החברה הישראלית, את שפת היזמות. סביבה כזאת תיצור חיבורים אמיתיים, נהיה רלוונטיים לחדשנות ולהתפתחות של החברה הישראלית ונחזק את בנימין דרך התרומה הכלכלית למדינה".

אני חושבת הרבה על האתגר שלנו, בני הדור השני להתיישבות, שבמובנים רבים הגענו אל המוכן, ואני מתחברת לחזון שלך, אני אומרת ליוסי. אנשי ההר ואנשי מדינת תל אביב, הם שני קצוות של העם שלנו. החיבור בין השורשיות, הנצח והמוסר היהודי, עם החדשנות והערכים האוניברסליים יביא לתיקון עולם.

"שני המרכיבים החשובים ביותר להצלחה", אומר יוסי, "אלו רוח גבית של המועצה - שתמשיך להכיר בחשיבותו, והירתמות התושבים בנתינת אמון, פרגון ולקיחת חלק".

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

מיזם אסטרטגי

בנימין-טק הוא מיזם אסטרטגי של המועצה להבאת תעשיית הייטק לבנימין ולקירוב התושבים ליצירה טכנולוגית.

בחודשים הקרובים אנו חונכים את המיזם, שבמרכזו בינוי של 500 מ''ר בעיצוב תעשייתי מודרני ובו יתרחשו מגוון פעילויות. בין הפעילויות שנשיק:

- משרדים פרטיים להשכרה בסגנון WeWork, בשיתוף החברה לפיתוח מטה בנימין.

- עמדות להשכרה בחלל משותף ליזמים הכוללות ליווי עסקי מלא, בשיתוף משרד הפריפריה.

- אקסלרטור, מאיץ סטארט-אפים, תכנית בשיתוף משרד הכלכלה המיועדת לסטארט-אפים חדשים ומלווה אותם עד לגיוס ההון הראשוני.

- מערך תוכן חוויתי לחשיפת בני הנוער בבנימין לעולם היזמות, הטכנולוגיה והחדשנות, בשיתוף אגף החינוך במועצה ומשרד המדע.

- כנסים, הרצאות ותחרויות לעידוד יצירתיות טכנולוגית.

- בית ספר להייטק המאפשר ללמוד בזמן קצר מקצוע מבוקש, בשיתוף משרד הפריפריה.

- בית תוכנה חברתי לרכישת ניסיון תעסוקתי בהייטק, בשיתוף משרד הפריפריה.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

משחק קיץ: אקזיט-רום בשער בנימין

אם אתם שותפים לחזון, נשמח להיות אתכם בקשר, בהצטרפות לקהילה שלנו ברשתות החברתיות.

את השקת הפעילות שלנו אנחנו חוגגים במשחק קיץ מטורף ב"אקזיט רום" - חדר בריחה בשער בנימין - משחק מציאות חווייתי שבו תצטרכו לפתח המצאה ולעשות אקזיט בתוך פחות משעה.

חדר הבריחה יפעל רק עד סוף החופש ויש לנו 1,000 כרטיסים בלבד.

למצטרפים לקהילת בנימין-טק כרטיסים ב-29 ש"ח בלבד.
חפשו את: בנימין טק בפייסבוק ובאתר: Binyamintech.co.il.

יעל זאבי, בנימין-טק

binyamintech@binyamin.org.il

חזור למגזין