דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 427 אב תשע"ח יולי 2018
מאמרים

בתוך מסך עשן

כן, זה קורה גם אצלנו. ובאמת שהגיע הזמן לדבר עם בני הנוער שלנו גם על עישון סמים ושאר נושאים מורכבים. הם ממילא יודעים הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים. אל תתבלבלו מרוחות הלגליזציה המנשבות


בתוך מסך עשן

תופעת השימוש בקנאביס בציבור הכללי בכלל, ובקרב בני הנוער בפרט, גברה בצורה משמעותית בשנים האחרונות. החומר נהיה זמין יותר ויותר, ובעידן הסמארטפון הוא נגיש כמעט כמו להזמין פיצה. כן, גם אצלנו במטה בנימין. עם או בלי קשר, ישנו קול עולה וגובר התומך בהפיכת השימוש בקנאביס לסוגיו לחוקי. הקול הזה מגיע גם ממדענים, אנשי רוח, חברי כנסת ומובילי דעה. לעיתים הוא מגובה במחקרים מדעיים המספרים על כך שלא רק שהשימוש בקנאביס אינו מזיק, אלא להפך, הוא גם מועיל.

מול הקולות הללו, מבוגרים רבים נותרים מבולבלים.
אם נלך רק דור או שניים אחורה, היחס לשימוש בסמים היה לגמרי אחר. השימוש בסמים היה בשולי החברה והיה ברור שהוא מביא איתו חוסר תפקוד במעגלים רבים של החיים. בעצם, כשמדברים על שימוש בסמים הרבה פעמים עולה תמונה בראש של "נרקומנים" זרוקים ברחובות. המצב היום הוא אחר. נערים ואף מבוגרים רבים יתנגדו להגדרה של השימוש בקנאביס (או בשמות אחרים: מריחואנה / גראס / ירוק / weed) כשימוש בסמים. זאת, בגלל שמבחינתם החומר הזה לא מזיק. מעבר לכך, אנו רואים סביבנו תופעה הולכת וגוברת של מבוגרים שלכאורה מקיימים אורח חיים נורמטיבי ומתפקד, ומשתמשים בגראס מדי פעם.

אם כן, כיצד אנו כהורים ואנשי חינוך אמורים להגיב לתופעה הזאת? אולי יש צדק בתנועת הלגליזציה? התשובה שלנו כאנשי מקצוע העובדים בתחום ההתמכרויות עם בני נוער, היא ברורה: השימוש במריחואנה במהלך גיל ההתבגרות עלול לפגוע פגיעה משמעותית בהתפתחותו של הנער.

גם כאשר מבוגרים משתמשים בגראס יש לזה מחיר כמובן, אבל המבוגרים נמצאים בשלב אחר בחייהם. כאשר אנשים משתמשים במריחואנה כשימוש רפואי, זה תחת מינון רפואי וגם לכך יש תופעות לוואי.

 

תחליף להתמודדות

המתבגרים שלנו אינם חולים. הם נמצאים בעיצומו של תהליך התפתחותי חשוב וסוער הנקרא גיל ההתבגרות. בתקופה זאת הם אמורים להכיר את עצמם, את כישרונותיהם, את רצונותיהם ולגבש את זהותם. פעמים רבות הם עושים זאת דרך התנהגות מרדנית מסוימת והתרחקות מההורים. תופעה טבעית ואף בריאה. אך כשמכניסים לתוך הסערה הזאת חומרים חיצוניים, תהליך בנית האישיות נפגע משמעותית.

הנערים שאמורים ללמוד בתקופה הזאת כיצד הם מתמודדים עם תסכול, אכזבות, קשיים והצלחות, עלולים למצוא קיצור דרך הרסני בצורת עישון סמים. במקום להתמודד עם אתגרים ולגדול מהם, מה שבונה את מי שהם יהיו כמבוגרים, הם בוחרים להשתמש בחומר שמביא אותם לתחושת היי וסטלה. הם בעצם גדלים, וסליחה על כפל המשמעות, בתוך "מסך עשן". במקום לפתח משאבי נפש פנימיים של התמודדות עם קושי, תסכול וגם אפילו לחוות הנאה ושמחה, נוצרת תלות בחומר חיצוני אשר רק בעזרתו הם יכולים להגיע לחוויות אלו.

פעמים רבות השימוש מתחיל מתוך מקום של התנסות וסקרנות, ובעקבות ההרגשה הטובה שהוא נותן, השימוש נהיה אינטנסיבי יותר ויותר. בעקבות שימוש זה אנו רואים ירידה משמעותית בתפקוד במסגרות החינוכיות, פגיעה בשאיפות וברצונות של המתבגרים, ובעצם אט אט אנחנו פוגשים פחות את הנער או הנערה אותם הכרנו, ויותר את הנער או הנערה המסטולים. מתפתחת תלות בחומר עד שהנער כבר אינו מצליח לדמיין את חייו ללא שימוש. במקרים כאלו נדרשת כמובן כבר עזרה מקצועית ולעיתים אף גמילה.

חשוב להגיד שההשפעה של הקנאביס אינה מיידית. לא כל מי שמשתמש בחומר מגיע למצב קצה. ההשפעה תלויה במבנה נפשו של המתבגר וכמויות ותדירות השימוש שלו. אך לצערנו אנו רואים נערים רבים המגיעים לשימוש אינטנסיבי במריחואנה, עד כדי פגיעת משמעותית במעגלי חייהם.

אין זה מקרה שבכל המדינות בהן יש לגליזציה, והגידול והשימוש בקנאביס הינו חוקי, מדובר רק מעל גיל 18, ובחלק מהמדינות אף מעל גיל 21. קיים קונצנזוס שהשימוש בגיל ההתבגרות הינו שונה לחלוטין.

ישנן גם השפעות קוגניטיביות לשימוש. רבים מאלו המשתמשים באופן קבוע יספרו על פגיעה בזיכרון לטווח קצר. בנוסף, מחקרים על נערים מספרים שבקרב מי שהחלו לעשן מריחואנה לפני שהגיעו לגיל 18 התגלתה ירידה ברמת האינטליגנציה. ישנם גם מקרים בהם השימוש במריחואנה מהווה טריגר להתפרצות פסיכוטיות ואשפוזים במחלקות פסיכיאטריות.

 

להיות כתובת

ביחידה לטיפול בהתמכרויות אנו נפגשים עם מתבגרים הנמצאים על רצף השימוש: החל משימוש ראשוני, הממשיך לשימוש חברתי ולעיתים מגיע גם לתלות והתמכרות.

לעיתים עולה חשש לשוחח עם מתבגרים על נושאים מורכבים, מפחד שעצם העלאת הנושא תתפרש כמתן לגיטימציה ואף עידוד התנהגות זאת. התפיסה המקצועית שלנו טוענת אחרת. מתבגרים רבים גם ככה חשופים לשימוש בסמים. שיח משמעותי עם המתבגרים מאפשר להורים להיות נוכחים ורלוונטיים בחייהם ואף להוות כתובת במצבים שונים, ביניהם גם לאחר שמתנסים בחומרים פסיכו-אקטיביים שונים. ניתן לשאול אותם האם נחשפו לשימוש בסמים, האם התנסו בו, מה הם חושבים על שימוש בסמים ועוד ועוד. כל שאלה כזאת יכולה לאפשר ערוץ תקשורת פתוח ובריא.

כאמור המציאות מורכבת, ועם המציאות הזאת אנו נדרשים להתמודד. אם הילדים שלנו עסוקים בתכנים האלו, של שימוש בסמים והשפעותיו, כדאי שגם אנחנו נהיה עסוקים בזה. נלמד, נעמיק, נבין יותר, על מנת לגדל ילדים המגיעים לבגרות בצורה בריאה וחזקה.

 

מאת שלומית מולדובן, רכזת היחידה לטיפול בהתמכרויות ועו"ס יחידת "עד אליך", אגף הרווחה מטה בנימין

---------------------------------------------------------------------------------

היחידה לטיפול בהתמכרויות באגף הרווחה נותנת מענה טיפולי לבני נוער וצעירים עד גיל 24 אשר נקלעו למצוקה סביב בעיית השימוש בסמים או חומרים אחרים. לפניות: 02-9700670, 052-7906331. סודיות מובטחת.

 

חזור למגזין