דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 427 אב תשע"ח יולי 2018
מאמרים

לתת את הכלים לכולם

זוגות רבים נעדרים את הידע וההבנה כיצד להתנהל במצבים של חוסר הסכמה ביניהם. מי מהם שירצה לשפר את התקשורת עם בן הזוג, לא תמיד ימצא את הזמן, הכסף או האומץ כדי להגיע לקליניקה לייעוץ. קורס אינטרנטי חדש מבקש להנגיש לכל זוג את הכלים לחיזוק הקשר הרגשי


לתת את הכלים לכולם
איור: אלחנן בן אורי

זה לא סוד. אחוז הגירושין רק עולה, גם במגזר הדתי. עם כל הכאב, אני חייבת לומר שהיה ניתן לחסוך את רוב מקרי הגירושין אם הזוגות היו מקבלים בתחילת הדרך את ההבנה על מהות המסע הזוגי ואת הצידה החיונית והבסיסית כל כך לתקשורת בונה ומקרבת.
כששני בני הזוג מסכימים - הכל טוב ויפה, אבל מה קורה כשיש רצונות מנוגדים? לזוגות רבים אין ממש דרך איך להתנהל בתוך מרחב של חוסר הסכמה. פעם דיברו על מושגים כמו וויתור, ריצוי ("אישה כשרה עושה רצון בעלה"), או גרוע מזה - הכנעה. היום, כבר אין מוכנות להיות בהוויות כאלה, וטוב שכך. למה זה טוב? כי מצבים אלה לא מאפשרים קרבה רגשית ועמוקה בין בני זוג. הם מייצרים מרמור, טינה וכעס סמוי. הם מייצרים ריחוק.

היום נוצר מצב שזוגות לא מוכנים להתחתן כמו פעם רק בשביל ילודה וביטחון, ולא מוכנים לוותר על קשר עמוק ורגשי. זאת ממש גאולה, לקיים את הכתוב "והיא חברתך ואשת בריתך" - רוצים חברות, שותפות ואינטימיות רגשית. החלק הטראגי בסיפור הוא שיודעים מה לא רוצים, אבל לא יודעים איך יוצרים את החברות הזוגית. רוצים רגש בלי לדעת לבטא רגש. יתרה מזאת, אין הבנה של המנגנון הנפשי הפנימי שיוצר את המריבות ומהו שורשן העמוק.


מסע משותף

מזה שנים ארוכות שאני עובדת כיועצת בתחום הזוגיות, ולאחרונה החלטתי לתת מענה לא רק בייעוץ אישי וחיבור ספרים, אלא גם בצורה של קורס אינטרנטי מרוכז. מה שהביא אותי ליצירת הקורס היה תסכול אישי. הטלפון שלי לא מפסיק לצלצל מפניות של זוגות במצוקה. כבר לא יכולתי לשאת את זה שאני שומעת את המצוקה הגדולה בה הזוג נמצא עד שהם כבר עושים את הצעד המאד משמעותי - ולא מובן מאליו בכלל - להרים טלפון לעזרה, ואני נאלצת להשיב את התשובה הכי מרגיזה שאפשר: "צר לי, אך אין לי שום שעה פנויה".
במקום להישאר בתסכול ובחוסר אונים, החלטתי לעשות מעשה. הבנתי שאני צריכה למצוא דרך לסייע לזוגות גם כשלא מתאפשר להם להגיע לקליניקה. החלטתי להנגיש את הכלים בצורה שתאפשר לכל זוג ללמוד ולחולל את השינוי בעצמם, ותעזור להם לעבור מקונפליקט, משבר וריחוק לחיבור רגשי עמוק ולחידוש הרומנטיקה. כך נוצר הקורס "מסע זוגי לפתיחת הלב בחמש פעימות".

הקורסים הקיימים היום ברשת בתחום הזוגי מיועדים בדרך כלל לנשים. אני העדפתי ליצור קורס ששני בני הזוג עוברים יחד.

השיקולים הנוספים שעמדו לנגד עיניי הם שזוגות רבים לא רוצים להיחשף וזוגות רבים לא יכולים להרשות לעצמם טיפול. הקורס הווירטואלי מאפשר לזוג לעבור תהליך עומק מהספה בבית, בלי לערב מטפל חיצוני, ובמחיר נגיש לכל כיס.

 

שלושה סיפורים

יש להבין שבכל זוגיות יש את הסיפור של בן הזוג, סיפור בת הזוג והסיפור שעליהם ליצור יחד. הנה דוגמה: שי וגלית (שמות בדויים) נשואים כשנה, והיה להם אישיו קבוע סביב הקניות. בהתחלה אהבו ללכת לסופר ביחד, ומהר מאד ירדו מזה, כי זה רק יצר ריבים וכעסים. גלית רצתה למשל לקנות מיץ תפוזים טבעי ושי נהג לומר: "מה פתאום, זה סתם בזבוז". שי כל הזמן חיפש את המוצר הזול ביותר, גלית את האיכותי ביותר.

וכך, שוב ושוב.

גלית חוותה את זה כך שלא אכפת לו ממנה, שהוא לא מוכן להוציא גרוש עבור דברים שקצת ישמחו אותה.

שי נפגע ולא הצליח להבין איך לא חשוב לה להתחשב ברצון שלו לחסוך עבור העתיד.

הסוגיה הזאת מאד העיבה על הקשר ביניהם.

בקורס ישנו שאלון לזיהוי הדפוסים וההרגלים מבית ההורים. אחת השאלות היא, בבית שבו גדלת, מה היה היחס לכסף?

התגובה של שי - אבא ספר כל שקל. היה בודק איפה כדאי לרכוש כל מוצר, היה מסתובב מסופר לסופר ועושה השוואות, והיה שמח כשקנה את המוצר במקום זול יותר.

התגובה של גלית – קנינו מה שרצינו. לא בזבזנו אבל קנינו בכיף. ההורים ב"ה אמידים ולא הרגשנו שום לחץ בתחום.

ההכרה הבסיסית הזו, כשהועלתה על ידי שני בני הזוג, אפשרה להם לדבר על הנושא ללא תחושת פגיעות אישית, ומכאן יכלו לברר איך הם רוצים לבחור להתנהל בבית שלהם.

חשיפת הדפוסים מבית המוצא ודיבור על כך, יכולים לקרב ולהחליף את המתח והריב בהבנה, הכלה ודרך חדשה המקובלת על שניהם.

קבלת כלים כאלו כדאית ומומלצת לכל זוג בתחילת הדרך כדי לשנות את נתוני הפתיחה, ואדרבה, במקום לתקן נזקים שנוצרו, להתחיל ברגל ימין. כמובן שזה גם חשוב ומתאים לכל זוג בכל גיל שמתמודד עם "בעיות רגילות" של כעסים ומריבות, וחש צורך בהעצמת הקשר הרגשי.
המסע הזוגי לא מסתיים אף פעם. יש בו עליות ומורדות, והזוגיות זקוקה לתחזוק ולטיפוח באופן עקבי.

בקיץ אי"ה אחגוג עם בעלי 40 שנות נישואין, וכעת גם אנו עושים יחד את הקורס, נהנים וממשיכים את ההתפתחות שלנו ואת מסע חיינו המרתק.

 

-----------------------------

נעמי וולפסון היא פסיכותרפיסטית ומטפלת אישית וזוגית, ומחברת ספרים בנושא זוגיות מזווית יהודית. מידע על הקורס ניתן למצוא באתר: www.panimbefanim.com

חזור למגזין