דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 416 אדר-ניסן תשע"ז
יומן מקומי

קול ברור


קול ברור

ח"כ שולי מועלם הגיעה לסיור ומפגש עם תושבי מצפה כרמים, המתמודדים עם סוגיה משפטית מורכבת. לפני כשש שנים, במהלך שלב ב' של פרויקט הבנייה, הוגשה עתירה לבג"ץ בטענה כי מדובר על קרקע פרטית, ומאז מתמודדים התושבים מול מערכת המשפט על מנת להוכיח את קניינם במקום. במסגרת מאבקם הוגשה על ידם לפני כשנתיים תביעה לבית המשפט המחוזי כנגד העותרים הערבים וכנגד המדינה, ובמהלכה הוצגו תצהירים שנמסרו על ידי משה בוגי יעלון כשהיה אלוף פיקוד המרכז, ואל"מ עו"ד שלמה פוליטיס שהיה יועמ"ש המינהל בתקופת העתקת היישוב למיקומו הנוכחי, בשנת 2000. באמצעות התצהירים הללו, ועל ידי תצהירים נוספים של גורמי מפתח, מוצגת הטענה כי מדובר במעשה מדינה מובהק שנעשה על פי כל דין ועל פי חוות דעת משפטיות, ולא יתכן כי לאחר הסכם העתקה אחד, המדינה לא תיקח אחריות על מיקומו של היישוב.

בפני ח"כ מועלם הועלו טענות התושבים בדבר העוול המתמשך ועל כך שהמדינה אינה עומדת בקול ברור לפני בית המשפט ומסדירה את המקום. היישוב נמצא בהקפאה כבר שש שנים, משפחות הקרוואנים אינן יכולות להרחיב את משכנן ולא ניתן לבנות מבני ציבור ובניית קבע.

מצפה כרמים הוכנס למסגרת חוק ההסדרה, ולאור הנסיבות סבורים תושביו כי במקרה זה על המדינה ועל בית המשפט העליון לפעול לעשיית דין צדק עוד בטרם יבורר עתידו של חוק ההסדרה.

חזור למגזין