דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 429 כסלו תשע"ט דצמבר 2018
דברי הימים

כובד האחריות

מסע הבחירות היה מלמד, עמוס, מותח, והוא ממש שינה אותי, אומר ישראל גנץ, ראש המועצה הנכנס. "יש לי הרבה חלומות", הוא אומר, "הרי להמשיך עם מה שעשינו, זו לא הנקודה".


כובד האחריות
אבי רואה וישראל גנץ ביום חילופי המשמרות. "מרגישים גמדים על גבי ענקים"

ישראל גנץ, ראש המועצה החדש, לא מבזבז אף דקה. סדר יומו יכול לפרנס שלושה אנשים. אמנם החוק כפה עליו המתנה של כשבועיים מיום הבחירות ועד כניסתו הרשמית לתפקיד, אבל כל רגע נוצל לתכנון, לגיוס תומכים, להעמקת קשרים.

מי שמכיר אותו היטב מספר שבמסע הבחירות הזה, משהו בו השתנה. גם הוא עצמו אומר זאת בריאיון הראשון שלו לעיתון הזה כראש המועצה.

למרות שהיית סגן ראש המועצה חמש שנים, יש דברים שרואים מכאן שלא ראית משם?

אין ספק שהאחריות היא לגמרי אחרת. מיד ביום שאחרי הבחירות אתה מרגיש כאילו נופל לך על הכתפיים טון של בטון. כי זהו, אין את מי לשאול, אין יותר להתחלק עם מישהו באחריות הזאת, ההחלטות הן כעת שלך. ובעיניי האחריות הכבדה היא להרגיש את כל תושבי בנימין, לא לפספס אף אחד, וזו מחויבות גדולה. ובסוף, גם לדעת שאנחנו עושים הכל בשביל כל תושב. אני מרגיש שמחובתי לוודא שהמערכת של המועצה תיתן לכל תושב את השירות הטוב ביותר, וכך אעשה.

מה למדת ממסע הבחירות הזה?

המסע הזה היה קשה, אבל אני יוצא ממנו עם המון כוחות, מוכן להסתער על כל המשימות. זה היה מסע עם המון מתח, המון עומס של עבודה ושעות לא שעות, אין משפחה ואין ילדים. היום אני יכול לומר שהמסע הזה שינה אותי. למדתי לשתף, למדתי להיפתח. למדתי להקשיב.

תוך כדי מערכת הבחירות היו חברים ששאלו אותי למה אני צריך את זה, היו לי גם הצעות עבודה אטרקטיביות מאד, אבל העניין הוא לא אני באופן אישי, הבחירה היא ללכת על שליחות, ואת זה זכרתי גם ברגעים הקשים. גם כשהיה נדמה שאולי אני מפסיד, לא שכחתי שבסוף הכל בידי שמיים, אם לא אבחר זה מהקב"ה, ואם אבחר זה גם מהקב"ה. וכשאתה בתודעה הזו, אתה חי את השליחות, לא את עצמך.

כי יש משהו בכל בעל אחריות, ובעל סמכות, וזה לא משנה אם זה רב או מורה או מלך – כל אדם בתפקיד יש לו את הסיעתא דשמיא הדרושה לו לתפקיד שבו הוא מכהן.

וזו תפילה, הרבה תפילה, שנצליח להיות שליחים נאמנים. אנחנו יוצאים לדרך חדשה, ארוכה ומורכבת, אבל זו השליחות שבה בחרתי ואני ניגש אליה עם כל הכוח.

מה יש לך לומר לתושבי בנימין שלא בחרו בך?

אחת המשימות החשובות מבחינתי אחרי הבחירות זה ללכד את בנימין. לפני בחירות תמיד יש מפלגות – המילה מפלגות היא מלשון פילוג - כל אחד מחדד את הזווית ואת הגוון שלו. עכשיו המפלגות ביישובים הפכו לוועדים – מלשון התוועדות, יחד. עכשיו זו עת לשיתופי פעולה, לליכוד השורות, אבל עדיין, כמועצה, אחריותנו היא להקשיב לקול האחר, למה שהניע אותו, ולבחון איך עוזרים לו. בכל קול יש גוון אמיתי ויש לנו אחריות להקשיב לחלומות השונים, ולסייע ולקדם.

פגשתי במסע הבחירות המון אנשים, הקשבתי לכאבים, שמעתי גם סיפורים לא קלים. ביניהם כאלה שנפגעו מהיחס של המועצה, ולכן חשוב לי להעמיק את תודעת השירותיות ולהגביר את רמת השירות. אני מתכוון לרדת לפרטים. לא תמיד אנחנו כעובדי ציבור מבינים את החוויה של התושב שמולנו, ואנחנו חייבים להיות תמיד בשאיפה להיות יותר טובים ויותר יעילים. זו אחריות כבדה.

איך תשלב בתקופה הקרובה בין הנושאים הבוערים והנושאים החשובים?

אני מאד משתדל בתקופה הקרובה לקבוע פגישות רק בנושאים בוערים דחופים ומקצועיים, בכדי שבשלב הראשון נעסוק בייצוב המערכת ובהגדרת החזון לשנים הקרובות. בימים האלה אני עובר בכל הוועדים ביישובים כדי להסמיך את יו"ר הוועד בהתאם לחוק, ותמיד אני מבקש מהם – להשקיע קודם כל בתכנון, להבין לאן פניהם מועדות. אנחנו עוסקים בהמון נושאים בוערים, ולכן עוד לא עסקנו בפועל בסוגיות מאקרו, אבל בקרוב נעסוק בהן במקביל. אין ספק שבראש הבעיות הבוערות נמצאת סוגיית הפקקים, וכן הלישמניה וסוגיות בטחוניות. חלק מהבעיות הבוערות לא פתירות ברמה של מהיום למחר, אבל אפשר לנסות להקל על המצב. עשינו כבר לא מעט פגישות וסיורים במערב ובמזרח בנימין בנושא הפקקים, ובמקביל עובדים על התכניות הרחבות.

יש לי הרבה חלומות, הרי להמשיך מה שעשינו זו לא הנקודה.

במערכת הבחירות אמרת שהגיע הזמן שלא נהיה יותר אזרחים סוג ב', איך אתה מתכוון לעשות את זה?

למן היום שאחרי הבחירות, התחלתי לקבל טלפונים משרי הממשלה שביקשו פגישות דחופות כדי להבין את הסוגיה הזו, למה התכוונתי ואיך מקדמים את זה. גם ראש המועצה היוצא, אבי רואה, דיבר בדברי הפרידה על כך שאכן הגיע הזמן לקומה חדשה בבנימין, וזה מאד הרשים אותי. היכולת להגיע לזה תלויה קודם כל בנו, שנשנה את השפה. מה אנחנו מבקשים ממשרדי הממשלה? מה רמת התקציבים? יש לנו המון השפעה בעצם הגישה שלנו. כמובן שניצור שותפים טבעיים במועצות השכנות, ועם שרי הממשלה. אנחנו בשנת בחירות, ואני מתכוון לנצל את העיתוי הזה. כבר עכשיו אני מקים צוות שיבחן את הדרישות ההתיישבותיות, ואני מקווה שידבר בשפה שונה. לא כמה כסף תתנו כדי לפצות על משהו, אלא מערכתית מדינית – איך משנים מדיניות.

מה לגבי מועצת יש"ע? האשימו אותך שאתה רוצה לפרק אותה.

מועצת יש"ע זה הגוף היציג של כלל המועצות ביו"ש והוא גוף חשוב, שאני מתכוון לחזק אותו, אבל בעיניי הוא חייב לעבור מתיחת פנים משמעותית. אני אנסה לבסס שותפויות בכל המהלכים.

מילה לאבי רואה, ראש המועצה היוצא, ולעובדי המועצה?

כמו שאמרתי, נקודת המוצא שלי היא שאנחנו גמדים על גבי ענקים. כל אחד ממנהיגי בנימין בעבר פעל בתחומו, בזמנו, ועשה את שלו, כל שליח ציבור אין לו יום ולילה, ואני רוצה לשוב ולהודות לו בשם תושבי בנימין על הימים, השעות והדקות, על שהיה כל הזמן סביב העשייה. וזה עול כבד.

עובדי המועצה הם שליחי ציבור, לא תמיד זה פשוט לעמוד מול הציבור, זה יכול להיות גם מאד לא קל, אבל אנחנו משפחה, ואעשה הכל לחזק את המשפחה, ללכד אותה, להפוך אותה למקצועית, יעילה ושירותית. חשוב לי שכל עובד יבוא עם חיוך לעבוד עם משפחת בנימין, ושכל תושב ירצה לפגוש עובד כזה ממשפחת בנימין.

מה אומרת המשפחה שלך?

המשפחה שלי עברה טלטלה בחודשים האחרונים. זה חודשים מחוץ לבית ומתח גדול. לקחנו חופש קצר מאד, של יומיים, ואני מקווה שעוד כחודשיים-שלושה נצליח גם יותר מזה. כולם שותפים, ומרגישים חלק מהמסע.  

אשתי נתנה לי גבוי מלא, אני לא יודע איך שרדה אותי, לא רק שרדה מבלי שעזרתי בבית לשנייה, אלא נתנה מעטפת ותמיכה. אשתי באמת מלאך.

עוד משהו שתרצה לומר לתושבי בנימין?

היום אנחנו במקום שהתושב רוצה, ובצדק, יותר איכות חיים. וזו בהחלט קומה נוספת. יחד עם זה חשוב להשריש לדור הבא גם תחושת שליחות וציוניות, ערכים שחשוב שיהיו כאן חלק מהמהות שלנו במקביל לאיכות חיים. חשוב שיבינו שבעצם ישיבתנו כאן אנחנו עושים דברים חשובים. כולנו צריכים לגדול ולצמוח ונעשה את זה ביחד עם כל התושבים.

חזור למגזין