דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 429 כסלו תשע"ט דצמבר 2018
מאמרים

פעולה תחת אש

חג האורים הוא הזדמנות להזכיר ששריפות ביתיות פורצות בחורף יותר מאשר בקיץ. ידיעת הכללים להתנהגות נכונה בעת שריפה יכולה למנוע מלכודת אש שסופה אסון גדול

מומי לובינר, מפקד כיבוי אש, תחנה אזורית בנימין ,

פעולה תחת אש

רבים סוברים שעונת השריפות היא הקיץ, אבל דווקא בחורף יש שריפות רבות וקשות בתוך הבית, כתוצאה מתנורי חימום וליקויים במכשירי חשמל, בעוד בקיץ השריפות הן בעיקר שריפות שדה ויער. מודעות נכונה של בני הבית יכולה למנוע אסון גדול.

חקירת השריפה הקשה האחרונה בביתר עילית, בה נספו שני ילדים, מעלה כי השריפה התחילה ממנורה לוהטת שהתפוצצה על מיטה שהתלקחה. המיטה עלתה באש תוך שניות וכל החדר נשרף כליל. לכודים בדירות הסמוכות חולצו על ידי כבאים מהמרפסות והחלונות.

אנשים טובים שראו את הבית עולה באש משכו צינור שחור מגולגל לכיבוי אש, אך אז הסתבר שהוא אינו מחובר לשום ברז מים. בדיקה תקופתית של צינור הגלגלון הסמוך לביתכם, יכולה להציל חיים.

מה לעשות בשעת שריפה

זו יכולה להיות תקלה במזגן, בעיה בפלטה חשמלית, תנור חשמלי, חנוכייה או פמוטים, שבבת אחת יהפכו למלכודת אש. כמו שהורים מחויבים להנחות את בני משפחתם איך לנהוג בעת רעידת אדמה, כך חשוב להביא לידיעת בני הבית את ההנחיות בעת התלקחות אש.

מה נכון לעשות בשעת שריפה כזו? ההוראה החשובה הראשונה היא – לברוח, ולוודא שכולם ברחו. להוציא החוצה גם את מי שישן, וגם בעלי חיים. אם יצאת ואתה מנסה להיכנס שוב – סיכוי גבוה שתילכד בפנים.

חשוב להוריד את מפסק החשמל הראשי. כדאי שגם הילדים הגדולים בבית יכירו את המפסק הראשי. היו בעבר מצבים ששריפות כבו מאליהן בעקבות הפסקת הזרם.

לאן מתקשרים? כשפורצת שריפה מחייגים 102. נכון, זה מספר פחות קליט מ-100, ורבים עוד לא חרטו אותו בזיכרונם. להתקשר 100 בעת שריפה זו טעות. גם דקה היא נצח מבחינת התפשטות האש. מוקדן כיבוי האש מוכוון לשאול את השאלות הנכונות שיכולות לחסוך זמן רב ולהציל חיים.

 

לצמצם את סכנת השריפות

מומלץ מאד להתקין בבית גלאי עשן, ושבכל בית יהיה מטף. בקרב הכבאים ישנה אמרה שלפיה "שריפה אפשר לכבות גם עם כוס מים" - אם תופסים אותה בזמן, רגע לפני שהיא הופכת לשריפת ענק שקשה מאד לכבות. הימצאותו של גלאי עשן בבית יכולה להיות קריטית.

לקראת כל חורף, חשוב לערוך טסט לממסר הפחת בבית - ללחוץ על הכפתור השחור ולראות אם הוא קופץ. אם לא, הוא לא תקין, ובעת הצורך לא יוכל להגן על בני הבית מפני התפתחות שריפה.

בעלי תנורי עצים או סוגי הקמין האחרים, וכן בעלי מתקנים לחימום מים בגז, לא מודעים לכך שחובה לעשות למתקנים טסט אחת לשנה, כמו ברכב. בדיקה שנתית של מערכות גז, דלק או עץ מגלה חסימות או פליטות גז ללא ריח שיכולות לגרום למוות.

הדלקתם נרות ריחניים, נרות שבת, נרות חנוכה? תחשבו היטב היכן אתם מניחים אותם. בשום אופן לא סמוך לאנשים ישנים, ולא במקום שמשב רוח יכול להפילם או לקרב לוילון מתלקח.

אנשים רבים מפעילים מכונת ייבוש ונוסעים לעבודה. רבים הם המקרים שבהם מכונת הייבוש מתחילה להתלקח. מומלץ להפעיל מכונת ייבוש רק כשנמצאים בבית.

בטריות ליתיום גם הן מהוות מוקד שריפה רציני. לפתע פתאום הן יכולות להתפוצץ, וחשוב שיהיו תחת השגחה. לא כדאי להניח פלאפון מוטען על מפת בד שיכולה להתלקח. ודאי שאין להשאיר מכשיר בטעינה כל הלילה. גם סקייטים חשמליים עם בטריות – חשוב שיישארו בשטח פתוח ולא ייכנסו הביתה.

מכשירים רבים מדי על שקע חשמלי יוצרים עומס, מתחממים וגורמים לשריפות. גם שעוני שבת זולים תוצרת סין ללא תקן בטיחות – מתלקחים. חשוב שלא לחסוך בדברים הקטנים האלה.

המלצה חשובה נוספת היא לא לחסוך וכן לעשות ביטוח תכולת בית. זו הוצאה קטנה, אבל הבדל עצום לאחר ששריפה פורצת באופן פתאומי ובלתי צפוי.

גם אני, אחרי אלפי כיבויי שריפות, מצאתי את עצמי לפני שנתיים מכבה שריפה בחצר ביתי. משב רוח פתאומי העיף גחלי מנגל במוצאי יום העצמאות, ותוך עשר דקות כל מחסן הבית עלה בלהבות. בעקבותיו גם המטבח החל להישרף. לולא הייתי איש כיבוי אש, כל הבית היה נשרף. גם אם נראה לכם מופרך ומה פתאום שיום אחד שריפה תפרוץ בביתכם, האמינו לי, אין לדעת - עשו ביטוח.

התחנה האזורית בבנימין (שנפרסת מעין גדי ועד רנתיס) מזמינה הורים וילדים להגיע בתיאום מראש לתחנות כיבוי האש – במתתיהו, מעלה אדומים או עפרה. הכבאים משוחחים עם הילדים ועם ההורים, והסיפורים והתובנות חשובים למודעות ולהכרת הכללים שהוזכרו במאמר זה.

לתגובות ופניות: shlomolo@102.gov.il

חזור למגזין