דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 429 כסלו תשע"ט דצמבר 2018
מאמרים

כשאהיה גדול

מחקרים מראים כי בישראל כמחצית מהצעירים לא יודעים באיזה מסלול לימודים לבחור ובמה ירצו לעסוק בהמשך החיים. 55% מהצעירים מעידים שהשאלה הזו מטרידה אותם בצורה רבה מאד

רוני מזעקי שפרן, עו''ס תכנית מרחב לקידום בתעסוקה,

כשאהיה גדול

"כשאהיה גדול אהיה נגר 
ואבנה בתים אבל לא כלוב,
כשאהיה גדול אהיה זמר 
ואשיר שיר שמח למי שעצוב.
כשאהיה גדול אהיה רופא 
שנותן זריקות לכל מי שכואב,
כשאהיה גדול אהיה אופה 
ולחם אפרוס לכל מי שרעב.
כשאהיה גדול אהיה צייר 
ואצייר עולם יפה יותר...
כשאהיה גדול אהיה מלח 
ואשיט אוניות בלב ים גואה.
כשאהיה גדול 
כשאהיה גדול,
קודם שאהיה גדול,
ואחר כך נראה".

(יהונתן גפן)

 

מה אהיה כשאהיה גדול?

השאלה הזו נזרעת במוחנו עוד מגיל צעיר, יש מי שמתעסקים בה יותר ומגיעים למסקנות ברורות כבר בגיל ילדות-נערות, ויש מי שמדחיקים את השאלה הזו ונותנים לזמן לעשות את שלו ולתשובות להגיע מעצמן. כך או כך, אחרי שמסתיימות להן כל המסגרות ה"פורמאליות" בחיי הצעירים, השאלה הזו נוכחת מאי פעם, דורשת לנקוט צעדים אקטיביים ולהתקדם לכיוון ברור.
אך מה קורה כשהכיוון לא ברור? כשלא יודעים מה צריך להיות הצעד הבא?
בואו נוסיף לדילמה את העובדה שלא לכל הצעירים כל האפשרויות פתוחות. ישנם צעירים רבים שהם מחוסרי "משאבים", כגון תעודת סיום 12 שנות לימוד, תעודת בגרות, סיום שירות צבאי או לאומי, וגם אמונה בעצמם וביכולותיהם. לאלו שחסרים חלק מהמשאבים הללו, הבחירה היא בעייתית עוד יותר. לעיתים אף נדמה להם כי אין כלל אפשרויות בחירה, וכשהם רואים את מרבית מחבריהם מתחילים לנוע קדימה והם תקועים במקום, המצב אף מחמיר.

מחקרים מראים כי בישראל כמחצית מהצעירים לא יודעים באיזה מסלול לימודים לבחור ובמה ירצו לעסוק בהמשך החיים. 55% מהצעירים מעידים שהשאלה הזו מטרידה אותם בצורה רבה מאד, 21% מעידים כי היא מטרידה אותם ומעטים מעידים כי השאלה לא מטרידה אותם. אך רק מעטים פונים לעזרה מקצועית, גם כשזו ניתנת בחינם. ומה יוצא מזה? רבים מתחילים תכניות לימודים, משקיעים את מיטב כספם ומרצם, אך אינם מסיימים את המסלול ונושרים באמצע. מכאן תחושת הבלבול רק גוברת, נוספת עליה תחושת החמצה ולעיתים גם תחושת כישלון, וכדור השלג הזה מתחיל להתגלגל במדרון שסופו אינו ידוע.

התסריט הזה לא חייב להתרחש. אל מול שפע מסלולי הלימוד ואפשרויות התעסוקה שיש היום קל מאד ללכת לאיבוד, לכן גופים שונים במדינה, כמו הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים, לשכת התעסוקה, משרד העבודה והרווחה והרשויות המקומיות, מציעים תכניות ייעוץ תעסוקתי בעלות סמלית עד חינמית לחלוטין.

 

יש לכם כתובת מקצועית

השאלות שלרוב מטרידות את הצעירים הן, האם לבחור מוסד לימודים קרוב אל מול תכנית ייחודית במוסד מרוחק? תעודה מקצועית, תואר הנדסאי או לימודים באוניברסיטה? לימודים כלליים או מקצועיים? מקצוע אהוב או מקצוע שיש לו ביקוש בשוק העבודה? ועוד ועוד. עם מי הם בכל זאת מתייעצים? רובם יתייעצו עם בני משפחתם ועם אדם אחד מהתחום המבוקש, או יחליטו בצורה שרירותית.
המחקרים מעידים כי אלו לא בהכרח הדמויות המתאימות בכדי לקבל החלטה נכונה. בני המשפחה פעמים רבות "משוחדים" ומכירים רק צדדים מסוימים של הצעיר, או מתמקדים רק במקצועות המוכרים להם מקרב משפחתם. פעמים רבות יש גם אינטרסים משפחתיים שונים שמלווים את העצה. חברים קרובים לרוב ירצו שחבריהם ימשיכו איתם באותו המסלול ולכן ייעצו להצטרף אליהם, גם כשזה לא הכיוון המתאים בהכרח. כולם בעלי כוונות טובות, אך אין להם את הכלים לתת את ההכוונה המקצועית והמתאימה ביותר.
על כן ברוב המקרים, כשהצעיר נמצא בשלבי החלטה מוקדמים או מאוחרים, מומלץ מאד לפנות להכוונה מקצועית לתעסוקה ולימודים.

אצלנו במועצה אזורית מטה בנימין, באגף הרווחה והשירותים החברתיים, נפתחה תכנית חדשה של משרד העבודה והרווחה, בשם "מרחב לקידום בתעסוקה" המעניקה ליווי לתעסוקה איכותית והכשרה מקצועית מתאימה.
התכנית מיועדת לצעירים וצעירות, רווקים ורווקות, בגילאי 25-18.

התכנית היא חלק ממערך השירותים של "תכנית יתד" באגף הרווחה ובשיתוף עם "המצ"ב" - מרכז צעירים בנימין.

לפרטים נוספים ניתן לפנות בטלפון 052-5666158 או במייל: ronims@binyamin.org.il.

חזור למגזין