דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 431 אדר ב' אפריל 2019
דברי הימים

על ראש סדר היום - ערב חג האביב

עברנו את תקופת ההיערכות, ההכנה, בניית התשתית, וזכינו לאמון המליאה - עכשיו אפשר להתחיל לעבוד.


על ראש סדר היום - ערב חג האביב

הרגע שבו הרימו חברי המליאה את ידם בהצבעה על תקציב המועצה, ברוב גדול מאד, ציין עבורי סיום תקופה, ובעיקר תחילתה של תקופה חדשה. עברנו את תקופת ההיערכות, ההכנה, בניית התשתית, וזכינו לאמון המליאה – נבחרי היישובים – על שלבים ראשוניים אלה; ואפשר לומר בנימה מחויכת-משהו, שעכשיו אפשר להתחיל לעבוד.

דיוני התקציב היו עבורי אירוע מכונן, מרגש אפילו. בינואר, מיד לאחר הבחירות לראשות המועצה, ביקשנו מחברי המליאה – תנו לנו את הזמן לבנות את התקציב נכון, תוך בחינה לעומק לאן פנינו מועדות, מה יעדי התקציב, ואיך לבנות אותו כראוי. בנינו אז תקציב זמני לשלושה חודשים, והתחלנו לעבוד על התקציב הקבוע, שעליו הצביעה המליאה בשבוע שעבר. קדמו להצבעה על התקציב מאות שעות עבודה. הבנו את התמונה הרחבה, שמחייבת שינויים והתאמות. ישבנו עם כל מנהלי האגפים כדי לרדת לכל פרטי הסעיפים ומשמעותם. אף אחד לא אוהב שינויים, בטח לא הפחתות תקציביות, אבל ידענו שאנו מחויבים לפעול באחריות.  

לקחנו לנו למשימה לבנות תקציב מאוזן, שחייב אותנו מצד אחד להפחית הוצאות, ומצד שני לעשות מאמצים גדולים לא לפגוע בשירות לתושבים. מצד אחד להתייעל, ומצד שני לקדם את היעדים החשובים שהצבנו לעצמנו השנה.

יכולתי לומר כראש מועצה חדש, לא מתאים לי להיכנס למהלכים תקציביים דרסטיים בתחילת דרכי, אך בחרתי בדרך הקשה והנכונה. ההפחתה בהקצבות הממשלתיות, בין היתר בשל העובדה שעלינו במדד הסוציואקונומי, הידלדלות הרזרבות, וסיבות נוספות – הביאו למצב שבו או שנעצור בזמן, עכשיו, ונבנה את התקציב אחרת, או שנשלם מחיר כלכלי כבד בהמשך. הבנתי שיש בפנינו שלושה אפיקים מקבילים לצעוד בהם: התייעלות ארגונית, הקטנת הוצאות, והגדלת הכנסות.

היו מקרב חברי המליאה שהקשו, בצדק, איך ייתכן שאנחנו מדברים על התייעלות ארגונית והקטנת הוצאות, כשבמקביל ממונים בעלי תפקידים חדשים במועצה. זו אכן שאלה טובה. אבל התשובה פשוטה וברורה. הגדרנו יעדים ואנו נקדם אותם. וכדי לקדם את היעדים שהצבנו לעצמנו, נדרשים בעלי תפקידים ייעודיים שיבצעו את העבודה. היעדים שהגדרתי לשנה זו הם ראייה אסטרטגית ותכנון לטווח רחוק, שדרוג המרחב הציבורי, חדשנות ודיגיטציה, מהפכה באיכות השירות לתושבים כולל הקמת שלוחה במערב בנימין, קידום עסקים, שיפור התחבורה הציבורית, הסדרה ונורמליזציה. היו שאמרו לי, רגע, למה כל כך הרבה יעדים במקביל, תשאיר כמה יעדים לשנה הבאה. אני מתכוון לקדם את היעדים האלה השנה, במלוא הכוח, וישנם עוד יעדים רבים גם לשנים הבאות.

התקציב שהוגש בפני חברי המליאה היה מעובד, מעוצב ושקוף, כדי שניתן יהיה להבין את כל השינויים, את כל ההתאמות, את כל המהלכים החדשים, באופן ברור ומובן. על כך חשוב לי להביע הערכה רבה לאנשי הגזברות שלנו שעשו עבודה מצוינת.

שני שליש מחברי המליאה הם חדשים, עבור רבים מהם נדרש תהליך למידה והיכרות, ובעיניי איכות הדיונים היו תעודת כבוד גדולה לחברי המליאה. מדובר באנשים אמיצים וחכמים שנכנסו לפרטים, שאלו שאלות, חקרו, בדקו וקיבלו החלטות. ובע"ה אני מתכוון להצדיק את האמון שנתנו בנו. אני מתכוון להצעיד את בנימין, על בסיס העבודה הרבה שעשו קודמיי, להיות מרחב של גאווה לאומית, שתהווה מודל לאיכות חיים, התיישבות וקהילה, ואבן שואבת לכל גווני החברה הישראלית.

 

ראש הממשלה בבנימין

כבר למחרת אישור התקציב במליאה, זכינו לארח את ראש הממשלה בביקור בבנימין. יש שיבחרו להעיר על ההיבטים הפוליטיים של המהלך הזה, וגם אני מודע היטב לחלקה של מערכת הבחירות בביקור הזה, אך אני בוחר במודע להתמקד בהיבט החיובי מאד של הביקור. זה כבוד גדול עבורנו שראש ממשלת ישראל ביקר בבנימין. הוא הרי לא ביקר בשילה הקדומה מעולם, כפי שסיפר, לפחות לא מאז היה חייל ב-67'. משרד ראש הממשלה השקיע סכומים גבוהים באתר שילה הקדומה כאתר מורשת בעל משמעות רבה לעם היהודי, תחת הקדנציה של בנימין נתניהו כראש ממשלה, ואני חושב שהעובדה שלקראת סיום הקדנציה הוא בחר לבוא לכאן, זו תעודת כבוד לו ולנו.

ניכר היה כי ראש הממשלה נהנה מאד בסיור באתר שילה הקדומה, למרות שרואים עליו שהוא חושב ומתכנן עשרה דברים במקביל. הוא הקשיב, התרגש, שאל ולמד, וברור לי שהביקור באתר המשמעותי הזה הותיר עליו את רישומו.

אין ספק שראש הממשלה נתון תחת מערכת לחצים בינלאומית מאד כבדה, ובכל זאת אנו לא מתכוונים לעשות לו הנחות, שכן הוא יכול לעשות הרבה יותר לטובת תושבי בנימין. תוך כדי הסיור הצלחנו לדבר על סוגיות מהותיות, על ריבונות, הסדרה ועוד נושאים חשובים. ועם כל זה, לא נשכח לפרגן לו ולומר תודה על כל מה שעשה למען עם ישראל בכלל וההתיישבות בפרט.

התביעה הבסיסית שלנו מכל המפלגות בבחירות הקרובות היא הסדרת ההתיישבות. תחת הכותרת הזו אנחנו פועלים חזק, גם מול ראש הממשלה וגם מול שאר הסיעות. כל יישוב שמדינת ישראל החליטה שהוא קיים - חייב להיות מוסדר, כולל התיישבות צעירה ועוד המון יישובים שיש בהם בעיות הסדרה שונות. המדינה צריכה לקחת אחריות על כל היישובים, ואנחנו מצפים גם מראש הממשלה, כך אמרתי לו, שייקח אחריות על כלל יהודה ושומרון. זה מבחינתי לעלות קומה.

ביקור ראש הממשלה בבנימין

(צילום: דוברות בנימין ושחר כהן)

 

בין כאב לצמיחה

את דיוני התקציב השנה ליווה הפיגוע בכביש חוצה שומרון, בו נפצע קשה ואחר כך נפטר מפצעיו הרב אחיעד אטינגר הי"ד מעלי. לשני ערבי הדיון קדמו שעות לא פשוטות של נוכחות בזירת הפיגוע, טיפול בהיבטים השונים, סיוע לצח"י עלי וליווי הקהילה, תפילות, ולמחרת לוויה כואבת. כך הם חיינו כאן מאז חזרנו לארצנו, כאב מהול בצמיחה, טרור המנסה להחליש אותנו אך מולו אנו יותר ויותר מתחזקים, מתעצמים ופורצים דרכים חדשות.

בתקופה האחרונה עסקנו רבות גם בהשלכות של אירוע אותה שבת בעדי עד בה הוקפצה כיתת הכוננות. מדובר באירוע מורכב שעדיין נחקר, אך מבלי להיכנס לפרטי הפרטים, עמדתנו העקרונית מאד ברורה: הגישה הנכונה לאנשי כיתת הכוננות כאנשים שמוכנים בשעת אירוע טרור לסכן את חייהם, לצאת מביתם ולחתור למגע כדי להגן על תושבים ואזרחים - היא של גיבוי מלא. אנחנו לא נגד בדיקה וחקירה, אך נעמוד איתן מאחורי המתנדבים שלנו שמסכנים את חייהם למען ביטחון תושבינו. זה אירוע ראשון מסוגו, ואנו משקיעים אנרגיה רבה מול כל הגורמים להפנמת הגישה הזו. לקח זמן לגורמי הצבא להבין את עמדתנו, אך כעת הם כבר במקום אחר.

 

צעד ועוד צעד

בין האירועים הדרמטיים והגדולים, משתלבים בכל יום עוד ועוד אירועים יותר קטנים אך משמחים, צעדי התקדמות מרגשים, התחלות חדשות והתפתחויות מעניינות. כאלה היו למשל שני מפגשים שדנו בילדים בעלי הצרכים המיוחדים של בנימין, אחד ב"לב בנימין" ואחד ב"סבונטו" – שיובילו לתכנית פעילות יותר מסודרת בהובלת אגף הרווחה שלנו. כזה היה הביקור של מנכ"ל משרד החינוך בשני בתי ספר בבנימין, וישיבה עם מרכז ישיבות בני עקיבא – שבהם עלו נתונים מרשימים מאד על אחוזי הזכאות הגבוהים לבגרות, ועל הפרסים הרבים שבהם זוכים המוסדות שלנו.

התרגשנו בעת חנוכת משרדי החברה לפיתוח שנבנו בסטנדרטים אחרים מהמוכר לנו כאן, וממחישים את כוונתנו ב"לעלות קומה". כזה היה גם ביקורו של הסנאטור של אוקלהומה שפגשנו בכנס לשכות המסחר ונענה להזמנה, והגיע לביקור ולשיחה איכותית וקרובה של כמה שעות.

כזה היה הסיור של המהנדס הראשי של נתיבי ישראל שקיימנו כדי לקדם את כבישי מערב בנימין. התקדמנו גם בעבודה האינטנסיבית מול משרד התחבורה, לשיפור התשתיות, שקיבלה משנה תוקף לאחר התאונה הנוראה בה נהרגו שני תושבים יקרים שלנו מעפרה, יוס עמיחי ואורי מנדל זכרם לברכה.

קיימנו סיור שיתופי פעולה עם אוניברסיטת אריאל כדי לשלב את האוניברסיטה בתכניות החינוכיות שלנו, פתחנו תכנית אקסלרטור (מאיצי יזמות) וכל מיזם "בנימין טק" עולה ופורח, חנכנו מעון חדש בכפר אדומים – ועוד ועוד צעדים קטנים יומיומיים שמצטברים לתנופה גדולה של עשייה.

בין כל אלה היו גם רגעים כואבים, ואני מרגיש חובה לעצמי לציין את פטירתו של הרב משה שפירא זצ"ל, שהקים עם רעייתו הרבנית רבקה את מדרשת "שובה" לבנות, ואת פטירתו של משה סולטן ממכמש, איש יקר שהיה במשך כמה שנים נציג ציבור בתהליכים שונים של המועצה.

כך הם חיינו, כאב נוגע בצמיחה, קושי הוא מנוע לפריצת דרך חדשה, ואתגר הוא מנוף לעשייה. בימים אלה של ערב חג החירות, כשהכל פורח וירוק, אנו זוכרים שהחג הזה מלמד אותנו בין היתר, שכל יציאה לדרך חדשה מלווה בקשיים ואף מרורים, אבל אלה לא ירתיעו אותנו מלנוע קדימה, תמיד אל היעד הבא, אל קומה חדשה.   

חזור למגזין