דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 431 אדר ב' אפריל 2019
דברי הימים

שומר על הבית

עבור סמ"ר דותן יפרח הציר המרכזי בגזרה הוא בעצם הדרך הביתה, ליישובו כוכב השחר. כקשר מח"ט בנימין הוא נמצא בלב האירועים


שומר על הבית
צילום: דו"צ

הוא גר בכוכב השחר מרגעי הילדות הראשונים, היום כבר על מדים, כמעט ופושט אותם ויוצא לשלב הבא בחיים. סמ"ר דותן יפרח התגייס לחטיבת גבעתי באוגוסט 2016. בהמשך השירות סבל משבר מאמץ ונאלץ להפסיק את השירות כלוחם, אך מבחינתו שירות שאינו קרבי לא היה אופציה, ולהגן על הבית - בחשיבות עליונה. "הציעו לי לשרת באחת החטיבות בתור חובש, וישר אמרתי 'בנימין', זו הגזרה שלי ולהגן על הבית זה אלף-בית. הייתי חייב לתת מעצמי, להביא את מי שאני".

אחרי מאמצים רבים הגיע לשרת בחוליית הפיקוד הקדמי של מח"ט בנימין, וכעת שומר דותן על הבית שנמצא בגזרתו. בזמן שגרה או באירוע מבצעי הוא אמון על הקשר של מפקד החטיבה. "התפקיד שלי הוא לדבר עם כל המג"דים, המ"פים והכוחות המיוחדים שעובדים תחתינו באירוע. אני מעביר את ההוראות שלו ומחלק אותן".

ביולי 2017 כשהתרחש הפיגוע הקשה בנוה צוף, דותן היה בין הכוחות הראשונים שהגיעו לזירה. "הגעתי עם המח"ט, התמונות של הבית והמסוקים ברקע זה לא משהו שיוצא מהראש". עם קרבה רגשית קופץ דותן לכל אירוע שמתרחש בגזרה יחד עם מפקד החטיבה, שם מתייחסים ברצינות לכל אירוע. "לאחרונה עשינו סיכומי שנה ובחנו מספרים האומדים את כמות הפעילות ההתקפית שעושים כל לילה. חשוד יכול רק לחשוב על פיגוע והוא כבר מתעורר למעצר שלו. המודיעין חזק ויש מיגור יעיל מאד.

"אני נוסע בתפקיד בכבישים שאני נוסע בהם גם באזרחות, ועובר ביישובים שאני נמצא בהם בסופי שבוע״, מסכם דותן, ״אנחנו נוסעים לעשות שיחות עם תושבים כי הקשר עם האזרחים חשוב, ואני מוצא את עצמי בפגישות בתוך היישוב שלי, אז אני מרגיש בבית למרות שרואה אותו לעיתים רחוקות".

חזור למגזין