דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 431 אדר ב' אפריל 2019
מאמרים

בית בקהילה

בימים אלו אנו עוברים ביישוב אלון תהליך לקראת הקמת "בית בקהילה" עבור אנשים עם צרכים מיוחדים. המטרה היא שיהפכו להיות חלק בלתי נפרד מהנוף האנושי. אחרי למידת תחום השילוב בקהילה, יציאה לסיורי שטח ומפגש עם אנשי מקצוע, נערכה הצבעה יישובית וניתן אור ירוק למיזם הח


בית בקהילה

"כמה הומה הוא הלב

לאהוב את הכל

את כל הבריות

את כל המעשים

את כל ייצור"
[הרב אברהם יצחק הכהן קוק]

 

לפני מספר חודשים התכנסו כמה מתושבי אלון לחשוב איך הופכים מחשבות שמסתובבות בשבילים למעשה.

הרצון הוא להקים באלון בית לחיים לאנשים עם צרכים מיוחדים – הבית הזה נחלם על ידי תושבים רבים באופנים וזמנים שונים, והנה עכשיו בשעה טובה הרצון הולך ומתגשם.

אז מה זה בית בקהילה? זו הזדמנות להביא תושבים עם צרכים מיוחדים להיות חלק מהקהילה שלנו, בית שיאפשר לתושבי אלון חיים של נתינה ושוויון חברתי, ויהיה מושתת על תפיסה של הדדיות. אנשי הבית תורמים לקהילה ונתרמים ממנה.

השילוב בקהילה יהיה כאמור מובנה בשגרת הבית, החל מעבודה בבקרים, דרך חוגים ושיעורים בשעות אחר הצהריים ועד לאירוח בבתי משפחות בשבתות ובחגים.

למה להקים בית כזה בקהילה? כי זו חברה בריאה ונורמטיבית.

אנשים עם צרכים מיוחדים – אנשים הם ככל האדם. "ויברא א-להים את האדם בצלמו בצלם א-להים ברא אותו". גם אדם עם צרכים מיוחדים זכאי לחיים רגילים שמותאמים לבחירותיו, יכולותיו ושאיפותיו. עד לשנים האחרונות אנשים אלו המשיכו את חייהם לאחר גיל 21 במעונות סגורים, הוסטלים ומסגרות ללא אופק, ללא עצמאות וראיית הצרכים האישיים, ולעיתים אף ללא תנאים פיזיים מותאמים.

ומה קורה בארץ? ובעולם? בשני העשורים האחרונים ערכה מדינת ישראל שינויים רבים ביחס לאנשים עם מוגבלות ולהשתלבותם בקהילה, ועיגנה את זכותם לנגישות מבנים, תשתיות, סביבה ושירות ועוד. יש תחומים רבים בהם יש פער בין החזון לבין המציאות, אולם התחום בו נמצא הפער הגדול ביותר בין תפיסת זכויות האדם של אנשים עם מוגבלות לבין החוק והמציאות, הוא התחום של מגורים בקהילה. בישראל חיים כעשרים אלף איש עם מוגבלות במוסדות, מרוחקים מן הקהילה, ואלפים אחרים מתגוררים בקהילה בתנאים קשים של בדידות וללא שירותים בסיסיים המותאמים לצרכיהם. המגמה כיום היא שיתוף של אנשים עם צרכים מיוחדים באורח החיים הציבורי באופן מלא בכל תחום, מגיל צעיר ועד ימיהם האחרונים מתוך כבוד והגשמה עצמית.

 

איך מייצרים שילוב?

אנחנו באלון, רוצים לקחת חלק במגמה הכללית ולהיות חלק מהמהפכה שמתרחשת לטובת הקהילה שלנו ותושבי המדינה בכלל. החשיבות המרכזית שאנו רואים בהקמת הבית לחיים בקהילה היא המפגש עם האחר לא מתוך חסד, אלא כהזדמנות לשני הצדדים להתפתח. אין ספק לגבי התרומה של מיזם כזה לקהילה ולחבריה, צעירים כבוגרים.

אחרי שלמדנו את נושא הדיור בקהילה בתיאוריה, התחלנו עבודת שטח, נסענו לבקר בקהילות שונות בארץ, קהילות מעוררות השראה, שבחרו להקים בית לחיים בקהילה שלהם.

לבית הראשון הגענו נרגשים, לא ידענו למה לצפות. נפגשנו עם מנהלת הבית, נכנסו לבית יפיפה, חצר מטופחת קידמה אותנו בחוץ, ובפנים בית חמים ומעוצב בטוב טעם. כולנו, בלי לדבר על זה, הבנו שהגענו לביתה הפרטי של המנהלת, ורק אחרי מספר דקות בתוך השיחה גילינו שאנחנו יושבים בבית הנשים שדרות בבית בקהילה. המפגש הזה לימד אותנו שיעור גדול וחשוב בהבנה העמוקה של המושג בית. איך קירות ורהיטים יכולים להחזיק בתוכם לב, כוונות, עולם רגשי והרבה חום ואהבה. כמה נורמלי הוא הבית הזה, מלא חיים ואסתטי.

בתים נוספים בהם ביקרנו הרחיבו לנו את הלב, כולם ללא יוצא מן הכלל, מן הדרום ועד הצפון, בית של נשים או בית של גברים – כולם יפים ונעימים, מושכים מתוכם חיים מלאי טוב.

פגשנו במסע הזה מודלים שונים של בתים בקהילה, סוגים שונים של תעסוקת בוקר - מתעסוקה מוגנת בסביבות הבית ועד לתעסוקה עצמאית, אופי המוגבלות השונה וכן השילוב בין הדיירים.

גם השילוב בקהילה שונה ממקום למקום, ואנחנו עומדים בפתחי הבתים נפעמים, שותים בצמא כל מידע, רעיון או תפיסת עולם.

חלק מהדיירים מתארחים אצל משפחות בקהילה לארוחות שבת, בבית אחר תושבי הקהילה הם שמגיעים להתארח בכל שבת.

הדיירים עסוקים גם הם בחלק מהקהילות בתרומה לקהילה בדרכים מגוונות ויצירתיות, ובעיקר לוקחים חלק פעיל בחיי הקהילה בכל תחום בו זה מתאפשר.

אחד הדברים המיוחדים שפגשנו, הוא שיתוף התושבים בשעות הפנאי של הבית, תושבים אחדים מעבירים חוג באופן קבוע, אחרים מסיעים לעיתים ממקום למקום, תושבים אחרים מארחים וחלק פשוט אומרים יפה שלום ברחוב ויכולים לשנות תודעה בעזרת חיוך חברי.

אז מה קרה באלון? עם כל המידע הזה הגענו למזכירות נהדרת שנתנה את ברכת הדרך, התחיל ביישוב תהליך לימוד קהילתי בדרכים מגוונות, שעודנו נמשך, צפינו יחד בסרט "שרוכים" ושוחחנו עליו, קיימנו פאנל מרתק עם אנשי מקצוע, נערכה הצבעה לאשר את הפרויקט –  והנה אנחנו יוצאים לדרך. יש אישור מהקהילה, יש רצון עז, יש מענה כלכלי מלא מטעם משרד הרווחה דרך עמותה מאושרת שמפעילה את הבית.

אנחנו יודעים שיהיו הפתעות, שלא הכל נוצץ ויהיו קשיים, אבל בשביל זה אנחנו כאן, כדי ליצור מציאות שמאפשרת לנו לחיות חיים מלאים.

חזור למגזין