דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 431 אדר ב' אפריל 2019
כתבות

בנימיני חוקר את בנימין

תכנית חינוכית חדשה שמתחילה לפעול בגני הילדים בבנימין, מבקשת לחבר את הקטנטנים ליישוב מגוריהם ולסביבה המקומית. השיטה – ספר ילדים מיוחד, בובה חביבה ומפה. השביל הזה מתחיל כאן


בנימיני חוקר את בנימין

איך מחברים ילדים לשורשים? איך מחברים אותם להיסטוריה? איך מחברים אותם ל"רוח בנימין"?

כמענה לשאלות הללו, יזמה מחלקת גנים, בשיתוף משרד החינוך את התכנית "בנימיני".

במרכז התכנית הסיפור "בנימיני חוקר את בנימין" שנכתב במיוחד לתכנית זו.

הספר מלווה בבובה "בנימיני" שנמצאת בתמונות הספר ובמפת בנימין.

הסיפור נכתב על ידי ענת לוי, כותבת סיפורי ילדים, על פי רעיונות שגובשו בידי צוות גננות מוביל מגני בנימין. התכנים לקוחים מעולמם של הילדים והיישובים, ומזמנים לגננת אפשרות להתייחסות למושגים חדשים.

הספר מלווה את משפחתו של הילד בנימין, שמעוניינת לעבור דירה מירושלים לאחד היישובים במטה בנימין. כיוון שטרם בחרו לאיזה יישוב לעבור, הם מבקרים בכל יישובי בנימין.
 

"...כעת אני חושב שאצטרך להיפרד... ההורים שלי הודיעו לי היום הודעה חשובה, הם אמרו שבקרוב נעזוב את השכונה בירושלים ונעבור לגור באזור אחר שקוראים לו מטה בנמין, אבל הם עדיין לא החליטו לאיזה יישוב נעבור. הם סיפרו שיהיה לי שם בית חדש וחברים חדשים. כולנו נעבור, כל המשפחה יחד, ואפילו "זאב", כלב הזאב שלנו... שאלתי את שירה הגננת אם היא יודעת איך אני יכול לגלות פרטים על המקום הזה שנקרא "מטה בנימין". היא הציעה לי להתחיל בחקר השם...".

 

הספר מודולרי ופתוח ומאפשר לגננת להחליט בכמה יישובים הגן "יבקר" ובאילו יישובים, כך שבכל גן הסיפור מקבל גוון שונה. כמאמר הסיפור - "צעד ועוד צעד נלך בשביל, צעד ועוד צעד מעניין לאן זה מוביל...".

 

היישוב הראשון שבו מבקרת המשפחה הינו תמיד היישוב שבו נמצא הגן. הגננת בוחרת מכאן ואילך איזה מסלול תעבור המשפחה, אולם הסיפור מסתיים תמיד בכך שהמשפחה בוחרת לגור ביישוב בו נמצא הגן.

הילדים בגן מוזמנים על ידי בנימיני הילד לספר על מקומות ואתרים מעניינים ביישובם.
 

"חשבתי שבטח יש עוד מקומות שכדאי לבקר בהם, ואז עלה במוחי רעיון! אתם ילדים, ודאי מכירים את היישוב ויכולים להציע לנו מקומות נוספים לביקור...".
 

לאחר היכרות עם היישוב המסוים, הם ממשיכים הלאה, לביקור ביישוב נוסף.

 

"אמא, אני חושב שאת בהחלט צודקת, כל יישוב שראינו היה יחיד ומיוחד, בכל יישוב מקומות מעניינים ואנשים נפלאים. אז אחרי הסיורים, החלטנו שנבחר את היישוב המתאים לנו ביותר, היישוב הראשון שבו ביקרנו, פגשנו אותו בהתחלה ונחזור אליו בשמחה...".

 

כך נסגר מעגל של הזדהות הילדים עם בנימיני שבחר עם בני משפחתו לגור ביישוב "שלהם".

לצד הסיפור יקיימו הגנים פעילויות שונות בגן וביישוב עצמו: סיורים במקומות מעניינים, הזמנת בעלי תפקידים ביישוב לביקור בגן, כתיבת המנון ליישוב, יצירת דגמים של מבנים מחומרים שונים, חקר סמלי היישובים בבנימין, חקר אוצרות הטבע, היכרות עם אתרי תיירות וחקר אתרים ארכיאולוגיים ועוד ועוד.

הודות למבנה הגמיש של הספר, בכל שנה יהיה אפשר לבחור "טיולים" חדשים, ובכל שנה לחדש ולגוון את הסיפור.

השקת התכנית התקיימה ביישוב חשמונאים, לשם הגיעו כלל גננות בנימין ומפקחות משרד החינוך. לאחר ששמענו הרצאה בנושא, כל גננת קיבלה לגן את ערכת "בנימיני": ספר, בובה ומפת בנימין, וקיימנו שיח ב"שולחנות עגולים" להעלאת רעיונות נוספים ליישום התכנית בגן.

מכאן ואילך, ילווה "בנימיני" את כל גני בנימין בכל שנה, במועד ובהיקף שבו תבחר הגננת. בהצלחה.

חזור למגזין