דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 431 אדר ב' אפריל 2019
כתבות

חוט של חסד

במתפרה המיוחדת הפועלת באולפנת עפרה תופרים ורוקמים מוצרי טקסטיל מעוצבים, וגם קו תפר עדין בין העסקי לחינוכי והחברתי. תלמידות כיתה י' מהחינוך הרגיל והמיוחד עובדות כתף אל כתף עם ותיקות בנימין, ורוכשות מיומנויות לקראת השילובים הבאים בחיים


חוט של חסד

באולפנת עפרה הוקמה מתפרה ייחודית, מתפרת "שילובים" בה משולבים יחד כישרונות, יצירתיות, ותוצרים איכותיים ויפהפיים, שנעשים בעבודה משותפת של קבוצות שונות ומגוונות.

איך הכל התחיל? הפרויקט הוקם לפני כשלוש שנים, ביוזמתן של קרן דינר והדר אטון, וביצוע של מור רויזמן, כמקום תעסוקה לבנות כיתת "מכינה לחיים" של "לב-בנימין" שלמדו באולפנה. זאת, מתוך רצון להקנות לבנות הרגלי עבודה ויכולת תעסוקה כשיצאו לחיים.

כשבנות "מכינה לחיים" סיימו את שנות לימודיהן באולפנה, הפרויקט התחדש עם שילוב אוכלוסיות אחרות, למשל – כיתת ותיקים.
הוותיקים באים מיישובי בנימין ללמוד פעמיים בשבוע בכיתה במתחם האולפנה. הם נהנים משיעורים בתחומי דעת שונים, מתנדבים, עוברים סדנאות בכתיבה ובאומנות, ולוקחים חלק בטקסים ובפעילויות החברתיות. חלק מהוותיקות בוחרות להתנדב במתפרה.

קבוצה נוספת שמגיעה ל"שילובים" היא של בנות כיתה י' שזו להן מחויבות אישית, ובנות כיתה י' "קטנה" שלומדות איתן בשכבה.

על הפרויקט אחראיות מור רויזמן וקשת לוגר. מור אחראית על ניהול המתפרה ועל עיצוב המוצר, וקשת אחראית על השיווק ועל חיבור הבנות למטרות התעסוקתיות.
התלמידות הצעירות והוותיקות עושות הכל– החל מתפקידי תפירה ואריזה, וכלה באחריות על הצדדים האדמיניסטרטיביים של שיווק ומכירות וקשרי לקוחות. כל התפקידים מיועדים ליצור אצל הבנות עצמאות ויכולות מעשיות בהמשך החיים.
במוצרים: שמיכות, ראנרים, כיסויים לפלטה, סלסלות בד ועוד.

מרים תנעמי מכיתת הוותיקים מספרת על תחושותיה ביחס לעבודה המשולבת: "אנחנו מסמנות, גוזרות, תופרות. והסיפוק הוא מכך שאני תורמת לבנות - אנחנו מסייעות להן לבצע משימות, זה דורש ריכוז. אני מאמינה שהעבודה שלי במתפרה עוזרת לבנות להוציא את הכוחות שלהן לפועל".

הללי, תלמידת כיתה י', מסבירה כי התפקיד שלה הוא "עוזרת בניהול הלוגיסטי של ההזמנות ואתר האינטרנט. הפרויקט הזה נתן לי יכולת התמדה, לא לעשות דברים רק מתי שנוח לי. זה מאד מגבש את הכיתה. העזרה והעבודה הצמודה עם חברה שלי נותנת לי הרגשה טובה". אורית, גם היא מכיתה י', משתפת: "אני מזכירה ואחראית טכנית על ההזמנות ועובדת במתפרה. אני מרגישה שקיבלתי יותר אחריות ושאני יותר עצמאית. אני מאד נהנית לעבוד".

מור וקשת מדגישות שחשוב להן הצד החינוכי – למנף את הבנות ולהעצים אותן ואת יכולותיהן, להרחיב את המיומנויות החברתיות והכישורים האישיים שלהם, אך יחד עם זה ישנה הקפדה על עיצוב המוצר, על רווחיות, על התפתחות והתקדמות. זהו אמנם פרויקט חינוכי-חברתי, אך במקביל ישנה הבנה שאם הפרויקט אינו רווחי, הוא לא יוכל להמשיך ולהתפתח.

בהקשר זה מזכירות מור וקשת את העידוד והתמיכה הגדולים שאולפנת עפרה נותנת לפרויקט – ראש האולפנה אביה ששר ומנהלת האולפנה אביבה קניאל, שלא רק נותנים גב, אלא אף מעודדים התפתחות וצמיחה של הפרויקט לכיוונים נוספים. בנוסף הן מזכירות את הצוות העוטף את הפרויקט, שלומית נחושתן, שיראל כ"ץ ומעיין כהן, המלוות את הבנות במקצועיות רבה.

שאלנו את מור וקשת מה הן יכולות לספר על העבודה במתפרה. כשהן מתארות את "שילובים" ניכרת חשיבה כוללת וארוכת טווח מבחינה חינוכית וכלכלית, עם ירידה לפרטים הקטנים מבחינת הקשר עם הבנות והמתנדבות הוותיקות - מבחינת המקצועיות בעבודה והפן המעשי, וכן ניכר חיבור פנימי והתלהבות מעצם הרעיון - שקם פרויקט כזה בבנימין, והוא הולך ומתפתח.

"המפגש עם האוכלוסיות השונות במתפרה מעורר השראה", אומרת מור רויזמן. "סביב העשייה, התפירה והגזירה נפתחים הלבבות, נוצר שיח וחיבור. המתפרה משמשת מעין בית חם בו הבנות עובדות ומועצמות. הבנות מקבלות ביטחון ורוכשות כלים בפן המקצועי וגם כלים לתעסוקה בעתיד - הן לומדות על מחויבות, עמידה בזמנים והתמודדות עם קושי. המתנדבות הוותיקות מגיעות בשמחה ועובדות במרץ, יש בהן את הדיוק, הנחת והסבלנות והן בהחלט מקדמות את הפרויקט".

קשת לוגר מוסיפה: "יצאנו לדרך כשבראש מעייננו יצירת מסגרת מתאימה להכנת התלמידות להשתלבות נכונה ומיטבית בחברה, עם דגש על השתלבות תעסוקתית. אנו מחברות אותן לכל שלבי ייצור המוצר מן התפירה ועד לקשרים מול לקוחות. מדהים לראות איך לאט לאט הן מרגישות שותפות מלאות בפרויקט. המתפרה בעיני הוא המקום האידיאלי עבורן למטרה הזו. ישנה דרישה מהן לרצינות ומקצועיות, אך יחד עם זאת הן מוקפות בחיבוק גדול של הצוות".

בימים אלו פרויקט "שילובים" משיק אתר אינטרנט, וכמו כן נעשות מכירות סביב חגים מחוץ לאולפנה ובמתפרה עצמה. לעיתים מתקבלות הזמנות ספציפיות למוצרים לקראת אירועים שונים כגון בר מצווה משפחתית.

בימים של שגרה לא כל העובדות והמתנדבות נפגשות זו עם זו, לכן במחצית השנה יזמו המארגנות מפגש מיוחד של בוקר מחבר. מתוך המפגש עלה שאמנם הבנות מכיתה י' והוותיקות באו על מנת להתנדב, אך מכל מפגש הן עצמן יצאו מועצמות וחזקות. מסתבר שהסדנה המשולבת באולפנת עופרה מעניקה לכל התופרות חום וביטחון מאפשרת להן גילוי ולמידה, חשיבה ושיתופי פעולה, וכמובן תפירת מוצרים וחיבורים מיוחדים.

בעתיד מתכננות קשת ומור להגדיל את מעגלי השיווק והייצור ואת היקף המכירות, ולהרחיב גם את תחומי האחריות שהבנות אחראיות עליהן בפועל.

הן היו רוצות להרחיב את גם היקף וסגנון האוכלוסייה שעובדת בפרויקט, מתוך רצון להעצים עוד אוכלוסיות, בדגש על הקניית מיומנויות תעסוקתיות לאנשים עם צרכים מיוחדים.

מוזמנים להתרשם מהתוצרים של "שילובים". חפשו בגוגל:  www.shiluvimbest.co.il

בקניית מוצר מ"שילובים" אתם מרוויחים מוצר איכותי, שותפות ותרומה חברתית, ושזירת "חוט של חסד" בעדינות, ברגישות ובטבעיות.

חזור למגזין