דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 432 אייר תשע"ט מאי 2019
דברי הימים

על ראש סדר היום - חלון הזדמנויות


על ראש סדר היום - חלון הזדמנויות

עיקר המתרחש בימים אלה קורה במקומות הסמויים מהעין, בפגישות ללא עיתונאים, בשיחות שהשתיקה יפה להם. הרכבת הקואליציה היא חלון הזדמנויות שחובה עלינו לנצל עד תום. ההסכמים הקואליציוניים הם בעצם תכנית העבודה של הממשלה לחמש השנים הקרובות. בהם ייקבע במה ישקיעו, כמה ישקיעו, מה יהיה על סדר היום ומה יישכח. ההסכמים בעצם מייצגים את האינטרסים של כל הסיעות בכנסת. אולי המילה "אינטרסים" נשמעת קצת אינטרסנטית, אבל בה מקופלים למעשה הערכים החשובים והסוגיות המהותיות שבראש סדר יומה של כל סיעה וסיעה.

משום כך אנחנו חייבים להיות מעורבים עד מאד במהלכי גיבוש ההסכמים, ולוודא שההתיישבות ביהודה ושומרון, והסוגיות החשובות לה, נכנסות לתוך ההסכמים המתגבשים. בנייה נכונה של המהלכים היום, תחסוך לנו מאבקים ומלחמות מתישים ואינסופיים בהמשך. את עבודת התשתית למה שקורה היום התחלנו להכין כבר מהיום שבו התפזרה הכנסת ונודע כי הולכים לבחירות. כבר אז גייסנו חברה מקצועית, אספנו נתונים והכנו ניירות עבודה, שעכשיו אנו עובדים איתם ביעילות.

מבחינתנו, המהלכים שעליהם אנו עמלים בימים אלה נוגעים לשני היבטים – ההיבט הראשון הוא ערכי כללי – מה הן סוגיות הליבה והנושאים שחשוב לנו שיקודמו (הסדרה, מינהל אזרחי, תשתיות ראשיות, משפט, בנייה וכדומה), וההיבט השני הוא התקציב. בסוגיית התקציב אנחנו מבקשים בעיקר לתקן עוולות של שנים עברו. למשל, בעקבות ישיבותינו עם הסיעות השונות, כבר הגיש ח"כ משה ארבל מש"ס הצעת חוק שנועדה לתקן אפליה תקציבית שקורית בשטח: כל מועצה אזורית בארץ שיש בשטחה מחנה צבא, מקבלת מצה"ל תשלומי ארנונה. זו למעשה הקצבה ממשלתית עקיפה. כך עיר הבה"דים מסייעת בתקציב עיריית ירוחם, והקריה בתל אביב היא סעיף תקציבי משמעותי בתקציבה של עיריית תל אביב. רק ביו"ש, המדינה פטרה את הצבא מתשלומי ארנונה לרשויות עבור הבסיסים שבתחומן. העוול מגיע לסך של 85 מיליון שקלים לכל הרשויות ביו"ש. זה בהחלט עוול שהגיע הזמן שיתוקן, והצעת החוק של ח"כ ארבל היא צעד משמעותי בדרך לתיקון. הסוגיה תוזכר כמובן גם במו"מ הקואליציוני, ותוחל על ידי חוק.

אנחנו עושים מאמצים גדולים להיפגש עם כל צוותי המו"מ הקואליציוני, ולא רק עם הליכוד והבית היהודי, השותפות הטבעיות, ויש נכונות לשותפות כמעט בכל הסיעות. בסופו של דבר, בהסכם קואליציוני צריך הסכמה של כולם על הכל, והכל מתכנס לתקציב המדינה, ולכן חשוב לבנות תמיכה רחבה. אני לא מצפה שכל סיעה תילחם על העקרונות שלנו באותה נחישות, אבל חשוב לנו שיהיו בעד ולא יתנגדו.

למגעים הללו שותפים כל ראשי המועצות ביו"ש, ובעיקר מובילים אותם ראשי המועצות האזוריות הגדולות. כל סעיף שנכנס למשוואה ומחזק את ההתיישבות – מצריך המון עבודה. הישיבות מתקיימות בשעות הזויות, ומחייבות אותנו לסדר יום מאד אינטנסיבי, שטורף את סדר היום הרגיל ומשגע את היומנים, אבל זו השקעה משמעותית מאד להמשך ולכן אנחנו מתגייסים למשימה בכל הכוח. מטרות ההתיישבות, כך אני מאמין, יהיו נוכחות באופן משמעותי בסדר יומה של הממשלה הקרובה ובתקציבה.

 

הערוץ הרוסי

המציאות התקציבית של המועצה, שדרשה קיצוצים נרחבים בתקציב 2019, מחייבת אותנו לחשוב שונה, על אפיקים חדשים ומקורות נוספים. זו היתה אחת המטרות שעמדה לנגד עיניי בטיסתי לרוסיה לפני כשבועיים. היה חשוב לי לפתוח ערוץ ישיר עם הקהילה היהודית הגדולה במוסקבה, שיש לה משאבים רבים וכוח פוליטי דומיננטי, ולגייס אותה לשותפות בפרויקטים משמעותיים בבנימין.

הטיסה תוכננה ל-24 שעות בלבד, ולכן היתה אינטנסיבית וצפופה. נפגשתי עם כמה אנשים בעלי השפעה, ובהם שני רבנים חשובים מאד – הרב לזר, הרב הראשי של רוסיה, והרב קוגן, ראש קהילת בלשיה ברוניה במוסקבה, שתרמה את ספר התורה לזכרו של הרב אחיעד אטינגר, שאותו זכינו להכניס באירוע מרגש מאד לישיבה שבראשה עמד בדרום תל אביב. התורמים ממוסקבה הגיעו גם הם לארץ להשתתף באירוע, שבו רקדו כאלפיים איש בהתלהבות רבה עם ספר התורה החדש ברחובות שסביב הישיבה, כשמאות שוהים-בלתי-חוקיים תמהים מביטים בהם כלא מאמינים. דמעות התודה של תושבי השכונה היהודים המעטים שנותרו בה, ריגשו אותנו מאד.

למדנו שברוסיה מפעילים רבנים אלה רשת ענפה ומרשימה מאד של ארגוני חסד, מפעלים חברתיים, פעילויות זהות ושימור ההיסטוריה (יש במוסקבה מוזיאון מדהים לזכר השואה). גילינו עולם חשוב ומרתק, ואני מקווה שמערכת הקשרים הנרקמת תוביל לשיתופי פעולה פוריים.חצי שנה

בימים אלה אנו מסיימים חצי שנה של עבודה מאז הבחירות לראשות המועצה. הצלחנו להשלים את בניין הכוח – עם מינויים חשובים בתחומים שהצבנו לנו כיעד לקדם, ובראשם מהפכת השירות. במסגרת מהפכה זו חשוב לנו שכל תושב ירגיש שיש לו מענה, שיש לו כתובת, שהמועצה זה הבית. לכן השלמנו הקמת מחלקה ייעודית לאיכות השירות ופניות הציבור, שמקדמת את תהליך שדרוג המוקד העירוני, עדכון נהלי העבודה של המחלקות מול המוקד והגדרת זמני תקן חדשים, ומטפלת בהרחבת הנושאים שעליהם ניתן לפנות למוקד לקבלת שירות, החל מגבייה דרך קבורה ועד בקשת מידע. קיצרנו את זמני ההמתנה לקבלת שירות. שיפרנו את המענה הטלפוני, ונתב שיחות חדש שנכנס למועצה מקצר את ההגעה ליעד. במחלקה יש יחידת פניות הציבור שניתן לפנות אליה בכל נושא שבו תושב מרגיש שלא קיבל מענה או שהוא לא יודע היכן הוא יכול לקבל מענה (ניתן לפנות אליה באמצעות טופס באתר). דרכי פנייה נוספות נפתחות, כמו פתיחת פנייה באמצעות הווטסאפ ובהמשך באמצעות אפליקציה. אנחנו מקדמים את תחום הנגשת השירותים באמצעים דיגיטליים ומשפרים את דרכי הקשר הישיר לתושב. חשוב לנו לחוש כל העת איך התושב מרגיש, לבחון איך נוח ויעיל לקבל שירות, וחשוב לנו שתהיה מעורבות ומשוב מהתושבים כדי להמשיך ולקדם את מהפכת השירות שבה התחלנו.

מלבד מחלקת איכות השירות, מונו שני מנהלי אגפים חדשים – תיאום ובקרה, ושפע כחלק מאותה מהפכת שירות, ונפתחה מחלקת קידום עסקים.

בחצי השנה הזו גם העברנו תקציב לא פשוט, קיימנו סיורים חשובים לראש הממשלה, שרים, אנשי תקשורת ואנשי ממשלות זרות, שמייצרים ערוצים חדשים ומקדמים שיתופי פעולה, ובין לבין לא שכחנו לקפוץ לחזק את ראשי הרשויות בדרום בימים שבהם ספגו מאות טילים ביום. אני מאמין שהמועצה צריכה להיות כל הזמן יוזמת, מקדמת, דוחפת, ולא רק מגיבה, בכל התחומים – החל מנראות היישובים וכלה בתכניות אסטרטגיות, ולשם אנו מכוונים.

חזור למגזין