דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 432 אייר תשע"ט מאי 2019
דברי הימים

סכנה בצד הדרך

עשרות עסקים בלתי חוקיים חונקים את כבישי הגישה היחידים ליישובים במזרח ובמערב בנימין. "ההפקרות היא מעבר לבנייה עצמה", אומרים בתנועת רגבים, "אסור לחכות לאסון"


סכנה בצד הדרך

שנים ארוכות שמתחם עסקים בלתי חוקי פורח בכביש הגישה לגבעון החדשה. חנויות, מוסכים ועסקים קטנים, שבעליהם תושבי הכפרים הערבים הסמוכים, חונקים את הכביש ומסכנים את חיי הנוסעים עליו. שדה הראייה נחסם, אין תמרורים ורמזורים שיעצרו את התנועה במידת הצורך, אנשים הולכים על כבישים ללא שוליים מותאמים ומכוניות מתפרצות אל הכביש הראשי מצירים שנפרצו גם הם בצורה בלתי חוקית.

מלבד אכיפות נקודתיות והריסות של מבנים בודדים, המינהל האזרחי מסרב להתעסק בנושא. המצב דומה גם בכניסה לבית אריה ובכפר לובן א-שרקיה הסמוך לעלי ומעלה לבונה.

"כבישי גישה רבים ביהודה ושומרון סובלים מהשתלטות על עוד ועוד אדמות בצדי הדרך", אומרים בתנועת רגבים. "מעבר לבנייה בלתי חוקית על שטחים שהופקעו לטובת הכביש בצו ההפקעה, קיימות גם סכנות ביטחוניות ברורות במתחמים שאין לצבא ולמשטרה פיקוח עליהם".

כזכור, רק לאחרונה יצא מחבל ממתחם בלתי חוקי דומה בצומת אריאל ורצח את הרב אחיעד אטינגר הי"ד, תושב עלי, ואת סמ"ר גל קיידאן הי"ד. המתחם הבלתי חוקי באריאל מדגים בצורה מדויקת עד כמה הסכנה נוכחת.

"אחרי הפיגוע בצומת אריאל יצאנו בקריאה למינהל האזרחי לטפל בשאר העסקים על הכבישים ביהודה ושומרון, אך עד היום לא ראינו התקדמות בטיפול בנושא", מוסיפים ברגבים. "כל עוד העסקים ממשיכים לפעול והמינהל האזרחי איננו עושה את עבודתו ואוכף את החוק, הסכנה לתושבים, גם לאלה שנוסעים על הכבישים וגם לאלה שעומדים בתחנות, ממשיכה להתקיים באין מפריע".

חזור למגזין