דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 432 אייר תשע"ט מאי 2019
דברי הימים

מדעני העתיד

האקתון החלל הראשון לילדי בנימין, ביוזמת בית הספר דעת למחוננים ומיזם בנימין-טק. כינס משתתפים רבים שבאו לפצח יחד אתגריים מדעיים. היה מרגש ומחכים להפליא


מדעני העתיד

כשהייתי ילדה הייתי כנראה חנונית. מזל שבזמנו לא דיברנו במושגים האלה.

כעולה חדשה לקחתי על עצמי את האתגר להשתלט על השפה העברית, ועשיתי זאת על ידי קריאה בלתי פוסקת ולמידה טוטאלית, ועד היום אני אוהבת ללמוד.

עם השנים שעברו, שמתי לב לסוג של זלזול מופגן בכל מי שאוהב ללמוד - חרשנים, חנונים, יורמים. אני כל כך שמחה שלא נתקלתי בכינויים האלה בילדותי.

בתפקידי החדש כרכזת ניו-מדיה במועצה זכיתי לבקר בהאקתון - מרתון ההייטק והחלל שנערך לילדי בנימין. פגשתי שם בנים ובנות מכיתות ה'-ח' עם אור בעיניים, שנענו לאתגר לפתח דגם או רעיון בנושא החלל.

בבניין החדש של החברה לפיתוח מטה-בנימין, הוקצה להם מקום וגם מחשבים ומדפסות תלת ממדיות, מעגלים חשמליים, חומרים מכל הסוגים, וליווי של אנשי מקצוע מהתחום.

הילדים הסבירו לי בהתלהבות על האתגרים שניסו לפתור. שני בנים ובת עבדו על גידול חסה בחלל. הם קראו למיזם "חסלל" (שם ענק, תודו) והראו את הדגם שבנו, מאגר מים ומעבה שיגרום לטיפות לעלות אל שורשי החסה בהיעדר חוק הכבידה.

שתי בנות עבדו על גידול תפוחי אדמה בחלל ותנור בישול מתאים.

קבוצת בנות אחרת עבדה על פיתוח חיישן יזהה סופת חול ויפרוש שמיכת מגן על החללית. עוד קבוצה עבדה על וישרים מיוחדים לפאנלים סולריים שימשיכו לקלוט אנרגיית שמש.

כמה קבוצות עבדו על נחיתה רכה לחלליות, מה שהתברר כרלוונטי במיוחד.

שאלתי את הילדים והילדות שהיו שם במשך יממה שלמה, עם מעט מאד שינה והרבה אוכל, חטיפים ופינוקים - איך היה? הם ענו בעיניים נוצצות: היה כיף. כיף להיות ביחד, לעבוד ביחד, מדע זה כיף.

את ההאקתון יזמו בית ספר דעת למחוננים בבנימין, ובנימין טק - המרכז להייטק בבנימין.

בעיצומו של ההאקתון התאספו יחד כ-600 ילדים ומבוגרים לפאנל עם אנשים מתחומי הטיסה והחלל, ולצפייה משותפת בנחיתת החללית בראשית. ההתרגשות היתה רבה, נשמעו מחיאות כפיים וקריאות הידד עם צילום הסלפי הראשון, וכשהחללית התרסקה, הילדים הגיבו בבגרות של מדענים: "אנחנו כבר ננחית חללית בצורה טובה יותר".

הלמידה החווייתית והעיסוק במדע בכיף, הם בהחלט חידוש גדול ומהווים סמן של התקדמות לא רק לנושא החלל, אלא ללמידה וההתפתחות האישית של הילדים.

מעתה אין יותר חנונים וחרשנים, יש רק ילדים שאוהבים מדע ואוהבים ללמוד.

חזור למגזין