דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 432 אייר תשע"ט מאי 2019
דברי הימים

נזכור ולא נשכח

כחמישים מוקדים של "זיכרון בסלון" היו השנה ברחבי בנימין, בהם האזינו המשתתפים לאנשי עדות ניצולי שואה ולבני הדור השני והשלישי. כך עובר לפיד הזיכרון לדורות הבאים

מיכל לוי, רכזת מתנדבים, עמותת ותיקים בקהילה,

נזכור ולא נשכח

"במסורת היהודית הזיכרון הוא ערך מכונן. היום, כשאנו, ניצולי השואה שהזיכרון צרוב בבשרנו, באים להעביר את לפיד שליחות הזכירה לדורות הבאים, אנו מעבירים עמו גם את המסר היהודי שהזיכרון צריך להוליד למעשה ולמחויבות מוסרית. הוא צריך להיות הבסיס לפעולה ומקור הכוח ליצירת עולם טוב יותר" (מתוך מנשר ניצולי השואה).

הזיכרון הוא ערך מעצב בעם היהודי ובחברה הישראלית, אנו זוכרים את יציאת מצרים ואת מעשי האבות, אנו זוכרים בחגים, בשבתות ובימי החול, אנו זוכרים ומנחילים לדורות הבאים את המסורת עליה גדלנו.

זיכרון השואה מלווה ומעצב את החברה הישראלית כבר שמונה עשורים. בעשור האחרון קמה יוזמה חדשה שמטרתה לקחת אחריות על זיכרון השואה, לצקת בו תוכן ומשמעות ולהעביר אותו לדורות הבאים, לימים שבהם ילדינו לא יכירו עוד ניצולי שואה.

יוזמת "זיכרון בסלון" באה לקרב לכל אחד ואחת מאתנו את זיכרון השואה דרך סיפור אישי, חיבור אומנותי ושיח משותף שמלווה אותנו הלאה, גם אחרי תום הערב.

יוזמת "זיכרון בסלון" התחילה לפני כעשור בסלון אחד בודד, והרעיון הגיע לעשרות אלפי בתים ברחבי הארץ ומאות אלפי משתתפים מכל גווני החברה הישראלית.

גם בבנימין זוכרים ומזכירים. ב-50 מוקדים פתחו אנשים את ביתם וליבם למפגש, לשמיעת עדות וסיפור הצלה של אוד מוצל מאש, לשיח משותף על הזיכרון ועל האחריות שלנו להמשיך את השושלת.

תודה לכל המארחים המסורים שלקחו חלק, תודה לכל האורחים והשותפים, ותודה לאנשי העדות ששיתפו אותנו במעט ממה שעבר על משפחתם בימי המלחמה.

חזור למגזין