דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 432 אייר תשע"ט מאי 2019
מאמרים

להכיר את ארץ בנימין

חבל בנימין הוא ערש האומה הישראלית. כדי לחבר את ילדינו אל סביבת מגוריהם המיוחדת, נדרשת למידה משמעותית בכיתה ובשטח. אל קו הגמר של חידון "ארץ בנימין" יגיעו 12 המצטיינים מתוך כאלף תלמידים שלמדו את התכנית השנה


להכיר את ארץ בנימין
צילום: מאיר כהנא

כמה אתם מכירים את חבל בנימין? את הגאוגרפיה וההיסטוריה, את הבוטניקה והזואולוגיה, את היישובים המרוחקים מכם?

מחלון ביתי בעפרה אפשר לראות את ההר הכי הגבוה שלמרגלותיו התרחש הקרב בו מצא יהודה המכבי את מותו. בכיוון השני, קילומטר מאתנו בקו אווירי, בורג' בייתין – בית אל המקראית, של אברהם אבינו, של חלום יעקב.

מדרום סנה ובוצץ מסיפור יונתן ויערת הדבש, וממערב ארץ צוף בה הלך שאול לחפש אתונות ומצא מלוכה. מצפון - שילה "כאן הכל התחיל".

האזור שלנו הוא למעשה ערש האומה הישראלית. זה מה שאנחנו יודעים ומרגישים משיטוט למעלה מ-40 שנה בשטח.

מתוך רצון להנחיל לדור הצעיר את הידע על אזור מגוריו וליצור תחושת הזדהות ושייכות עם הסביבה הקרובה, נבנתה ועודכנה על ידינו, מאיר ומיכל כהנא, תכנית הלימודים "ארץ בנימין".

בכל שנה לומדים את תכנית "ארץ בנימין" כאלף תלמידי כיתות ו' ברחבי מטה-בנימין, מעלי בצפון ועד אדם בדרום, מניל"י ומבוא חורון במערב ועד כפר אדומים ומצפה יריחו במזרח.

את התכנית מלווה חוברת תכנים מאירת עיניים ומזמינה, הפונה ללומד העצמאי, ברמת חשיבה גבוהה. בבתי הספר מרחיבים ומתייחסים לנושאי הלימוד לאורך שנת הלימודים.

המורים המלמדים מקבלים הכשרה וליווי להוראת התכנית.

"ארץ בנימין" היא תכנית רב תחומית המזמנת שיתוף פעולה בין מורים במקצועות שונים. הנושאים בה מגוונים וכך האמצעים הדידקטיים. בשנים האחרונות רתמנו גם את מדריכי התקשוב בבתי הספר למשימה, והם מסייעים בצד הטכנולוגי.

חלק חשוב מהלמידה מתבצע כמובן בשטח. הסביבה היא משאב לימודי שלנו. התלמידים יוצאים לסיורים בסביבה הקרובה והרחוקה, והלמידה נעשית מתוך חוויה ושימוש בכל החושים.

בכל שנה נבחר נושא מסוים בו מתמקדת התכנית. השנה הנושא הוא "לעבדה ולשמרה" - שמירת הטבע והסביבה בבנימין.

שיאה של התכנית בחידון נושא פרסים שמתקיים לקראת סיום שנת הלימודים. כולם רוצים להגיע אליו, אך רק שניים-עשר בתי ספר עולים לגמר. צרות של עשירים.

יום החידון הוא עבורנו יום מרגש במיוחד. תריסר אוטובוסים מגיעים עם כ-500 תלמידים, בליווי הורים, מורים, סבים וסבתות – חגיגה.

החידון מתקיים במעמד ראש המועצה ונציגי משרד החינוך. השנה צפוי להגיע אלינו השר אלקין.

12 נציגי בתי הספר מתמודדים מול שאלות ומשימות, והחידון בנוי כך שכולם נשארים על הבמה עד סופו.

לקהל מתקיים חידון אינטראקטיבי, והילדים הצעירים ושאר האורחים נהנים לקחת חלק.

מידי שנה מוענק במהלך חידון אות הוקרה מטעם ילדי בנימין לאישיות שתרמה לפיתוח האזור. בשנת היובל לשחרור חבל בנימין ניתן האות ללוחמי חטיבת הראל. בשנה שעברה ניתן לוותיקי בנימין, והשנה יוענק האות לפנחס ולרשטיין, ראש המועצה הראשון של מטה בנימין.

מיכל כהנא היא רכזת תכנית "ארץ בנימין", מורה ורכזת המגמה ללימודי ארץ ישראל באולפנת עפרה

חזור למגזין