דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 433 תמוז תשע"ט יולי 2019
דברי הימים

על ראש סדר היום - להפוך קיפאון להזדמנות


על ראש סדר היום - להפוך קיפאון להזדמנות
איור: אלחנן בן אורי

שוב מדינת ישראל על מסלול של בחירות, תקופה שמתאפיינת בשיתוק אך גם ברסיסי הזדמנויות, בקיפאון אך גם בחלונות צרים שצריך לנצל בחכמה. הממשלה אמנם לא מקבלת החלטות, אין פרויקטים חדשים ותקציבים לא מועברים, אבל אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לקפוא על השמרים, המציאות שסביבנו נעה בקצב מסחרר, וסוגיות בוערות מחייבות מענה.

שרי הממשלה החדשים – בתחבורה, במשפטים, בחינוך – אולי לא יישבו על כסאם בעוד כמה שבועות, אבל את מה שניתן למצות מולם – אנחנו מנסים למצות עד תום.

אי אפשר אחרת, שכן המציאות בשטח דוהרת. הבג"צים נערמים והמדינה חייבת לענות, בקשות שהגשנו למשרד התחבורה לפני תשעה חודשים ועוד לא נענו – מחייבות התייחסות, כבישים עמוסים יש לקדם מיידית, וגם שנת הלימודים לא מחכה לאף אחד. שרי ממשלה זמניים – יכולתם אמנם מוגבלת, אך דווקא משום כך יש כאן פוטנציאל לגמישות, שאותו אין בכוונתנו להחמיץ. ועל כן בימים אלה אנו מקיימים פגישות עם כל השרים, כדי למקסם את מה שניתן לקדם. מבחינה תקציבית אולי זה נדמה כ"פול גז בניוטרל", אבל מהותית יש שינויים שאפשר לבצע, ויש החלטות שאפשר לקבל, ולאלה יש משמעות רבה.

 

ללא רשות

המציאות בשטח לא עוצרת ולפעמים לוקח זמן לזהות זאת. לאחרונה נחשפנו – וכמונו גם הצבא – למלוא משמעותה של "תכנית פיאד", עליה החליטה הרשות הפלשתינית לפני כעשור. מטרתה של התכנית היא להשתלט על שטחי C, ולצורך קידומה גייסה הרש"פ עשרות מיליונים של כספי מדינות זרות. התכנית מקדמת פריצת מאות כבישים בכל יו"ש, משתלטת של שטחי חקלאות באמצעות בניית טרסות וגדרות (יש לרשות שר לענייני גידור!), וממקמת ובונה אלפי מבנים על אדמות מדינה.

מסמכי התכנית גלויים לעין כל – החומרים כתובים באנגלית ובערבית ונגישים לכל המעוניין, אך רק לאחרונה השלמנו את חלקי התמונה, ובזכות דו"חות של תנועת "רגבים" התחלנו להבין את מלוא משמעותה. הדו"חות כללו מיפוי של המבנים והדרכים, שמציירים תמונה של השתלטות דה פאקטו שממש מסכנת את ההתיישבות ביו"ש.

כך למשל לפני כשבועיים התעוררנו לראות מול עדי עד ועמיחי יישוב חדש בשטחיB  - אבל לא יישוב יהודי. בדיקה שלנו ושל הצבא העלתה שזהו עוד צעד מתוך תכנית אסטרטגית של הרש"פ להקים יישוב שיתחום את ההתיישבות היהודית בעמק שילה. הרצף היהודי במרחב שילה היה לצנינים בעיני הרשות. "גם להם יש זמביש", אמר בחיוך אחד מגורמי הצבא שסייר בשטח, שמוכשר כעת לבניית לא פחות מ-160 יחידות דיור, ממש מול עמיחי ועדי עד, במרחק עשרות מטרים מהיישובים.

לגורמי הצבא והמינהל קשה מאד לאכוף פעולות בקנה מידה כה רחב. בעמק שילה אנחנו עדיין בשלב עבודות העפר ונעשה הכל לעצור אותם. בשני ימי השישי האחרונים הייתי בשטח, והבאתי איתי לראות את המצב בעיניים - את אלוף הפיקוד ומפקד האוגדה, וכן את שר התחבורה החדש בצלאל סמוטריץ'.

קדם לכך סיור בסביבות היישוב כרמל בדרום הר חברון, שקיימנו – ראשי הרשויות ביו"ש – ובו נדהמנו לראות מאות בתים בנויים (לא חושות!), ארבעה בתי ספר ענקיים, וכל זה בשטח אש משולט ב"הכניסה אסורה". עד שלא עמדנו שם וראינו את הדבר בעיניים, לא הבנו את העוצמה של המהלך. מדובר בעשרות אלפי בתים ביו"ש. זו סוגיה שאנחנו מנסים כעת למנף בכל הכוח, עוד לפני הבחירות.

בשבועיים האחרונים עלה לאוויר קמפיין תחת הכותרת "מדינת טרור מעבר לפינה", ותנועת רגבים תלתה במסגרתו דגלי אש"ף לאורך כביש 60 כדי לעורר ולזעזע את מקבלי ההחלטות. אבל דרך ארוכה עוד לפנינו במאבק נגד התכנית הזאת ונגד גזילת אדמות המדינה. לא נוכל לאפשר הקמת מדינת טרור בלב ארץ ישראל.

 

התמונה הכוללת

בימים אלה המועצה נכנסת לשרשרת נושאים ברמת המאקרו, שמשמעותם מרחיקת לכת, והם נוגעים בהיבט ההעצמה הכלכלית של המרחב שלנו. עם כל החשיבות שבקידום פרטי היום יום, במקביל חשוב לנו להביט על התמונה הכוללת, ולבחון איך מצמיחים ומצעידים אותה קדימה.

דוגמה אחת למהלך כזה היא שיתוף הפעולה שלנו עם ניר ברקת במסגרת מיזם "ישראל צומחת", יחד עם פרופ' מארה"ב שממפה את החוזקות של יו"ש ומכין תכנית לבניית כלכלה נכונה שתצמיח את יו"ש באופן מעשי. בפגישת ההמשך שקבענו אתו, הרציונל הוא לבנות תכנית שתחתור להעברת החלטות ממשלה רחבות. אנחנו מכינים חומרים ובפגישה עצמה נרד לפרטי פרטים, מה צריך לעשות בכל אחד מאזורי התכנון שלנו, כל אזור - מה יתרונו וחסרונו ומה צריך לעשות כדי לפתח אותו; ובסוף לגבש הכל לכדי תמונה כוללת - מה המהלכים להביא את ההתיישבות להתעצמות מבחינה כלכלית ותיירותית. איך ממקסמים את הפוטנציאל הגלום בחבל בנימין.

 

לפגוש במורכבות

בין הסיורים החשובים לאח"מים שהתקיימו לאחרונה בבנימין בלטו בחשיבותם וייחודיותם שני סיורים לבכירי משרד המשפטים, האחד עם המשנה ליועמ"ש ארז קמיניץ וצוותו, והשני עם פרקליט המדינה שי ניצן וצוותו. לנו היה חשוב מאד שיראו בעיניים את הנושאים שעליהם הם דנים בהתפלפלויות משפטיות בחדרים ממוזגים – מהשטח. שיבינו קצת יותר את הדילמות שלנו, את האתגרים שלנו. כמובן שלאורך הסיור לא הסכמנו על כל דבר. ברור לי שהם חשים אחריות כבדה לשמירת החוק בכל לבם, וששמירת החוק היא בהחלט מצב נכון. ויחד עם זה חשוב להכיר את המורכבות שבשטח, ועל כן שמחנו מאד לארח אותם כאן.

הסיור של ארז קמיניץ נולד מפגישה שלי אתו בכנס באילת, שהתגלגלה לדיון סוער. אמרתי לו תוך כדי להט הוויכוח, אתה מנותק, בוא תכיר על מה אתה מדבר. והוא אמר שיבוא, ואכן ייאמר לזכותו שבא. גם לו ולצוות שלו, וגם לשי ניצן ולצוות שלו, הסיור כאן היה מאד משמעותי.

שוב ושוב אנחנו נוכחים לדעת שמי שבא לכאן ורואה את עוצמת החיים מקרוב, מבין שהמציאות אחרת ממה שחשב. 

חזור למגזין