דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 433 תמוז תשע"ט יולי 2019
דברי הימים

עוד דונם ועוד עז

ערב פרסום תכנית המאה של הנשיא טראמפ והדיבורים על החלת ריבונות ישראלית ביהודה ושומרון, צריך לדבר על מה שלא נאמר: מה יקרה לשטחים הפתוחים?


עוד דונם ועוד עז

לכל מי שמתגורר בבנימין קשה לפספס את הבנייה הערבית הבלתי חוקית, בפאתי הכבישים, בגבעות המקיפות את הכפרים ובשטחים הפתוחים. פרויקט מיפוי רחב היקף שערכה תנועת רגבים מלמד בפעם הראשונה על הממדים המדויקים של התופעה, פרויקט המהווה אלפי תמרורי אזהרה כנגד השתלטות פלשתינית על בנימין.

בעשור האחרון הרשות הפלשתינית מובילה מהלך ארוך טווח שמטרתו המוצהרת היא השתלטות על אזורים אסטרטגיים בשטחי C הנתונים בשליטה ישראלית מלאה, כחלק מתכנית כוללת להקמת מדינה פלשתינית באופן חד צדדי. תכנית זו אף פורסמה באופן רשמי בשנת 2009 על ידי ראש ממשלת הרשות הפלשתינית דאז, סלאם פיאד.

עשור לאחר פרסום התכנית החליטה תנועת רגבים לצאת בפרויקט מיפוי מעמיק, שימחיש ויוכיח את ההשלכות הנרחבות של תכנית פיאד – מיפוי דקדקני עד רמת המבנה הבודד. בעזרת אמצעים טכנולוגיים מתקדמים וסקירות שטח נרחבות סימנו ברגבים את כל המבנים הבלתי החוקים שהוקמו בשטחי C  במהלך העשור האחרון.

כשמתמקדים בבנימין מתקבלת תמונת המצב הבאה: 5,301 מבנים בלתי חוקיים חדשים הוקמו בעשר השנים האחרונות על אדמות מדינה וסקר, ועוד מאות דונמים נגזלו על ידי שתילת עצים ועיבוד אדמות. יחד הם מצטרפים לנתון הכולל והבלתי נתפס של עשרות אלפי מבנים חדשים בכל יהודה ושומרון, כולם על אדמות הנמצאות בשליטה מלאה של מדינת ישראל. כולם בלתי חוקיים.

תנועת רגבים, יחד עם ראשי המועצות ביהודה ושומרון, יצאה לאחרונה לקמפיין הקורא לממשלה להתעורר לפני שמדינת טרור תוקם מעבר לפינה. "מקומות ההשתלטות נבחרים בקפידה תחת רצון לשנות את פני השטח בעתיד הלא רחוק", אומר ישי חמו, רכז יו"ש ברגבים. "התכניות להקמת מדינת פלשתין מתממשות בשטח. המצב בו אלפי דונמים בריבונות מלאה של המדינה נגזלים לאור יום, חייב להיפסק".

חזור למגזין