דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 433 תמוז תשע"ט יולי 2019
דברי הימים

מתרחקים ומתקרבים

חבל בנימין מתחזק כמוקד משיכה תיירותי ופוליטי לצעירים יהודיים מקהילות וארגונים בחו"ל. השיח איתם – בין אם נעים וחיובי ובין אם קשה ומורכב, יוצר בכל מקרה ערוץ קשר חשוב

מירי מעוז-עובדיה, רכזת הסברה, דסק חו"ל,

מתרחקים ומתקרבים

השיח על יהדות התפוצות תופס מקום יותר ויותר מרכזי בשנה האחרונה, כאשר חלק משמעותי מסוגיה זו הוא מערכת היחסים המורכבת שלהם עם מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, והשייכות אליה. בנימין תופסת מקום משמעותי בשיח על החשיבות התנ"כית של המרחב, אך גם מהווה מוקד משיכה למפגשים סביב הסוגיה הפוליטית וההתיישבות הישראלית. המפגשים המיוחדים הנערכים במסגרת סיורי ההסברה של המועצה יוצרים מרחב מיוחד של שיח פתוח על יחסי דת ומדינה, חינוך פורמלי וא-פורמלי ביישובים, ריבונות, סיפוח, ופתרון שתי המדינות שאותו הקהילה הבינלאומית עדיין מנסה לקדם. הכל עולה.

 

שמים את בנימין על המפה

אנחנו נמצאים בעיצומו של פרויקט משותף של מחלקת תקשורת ואגף התיירות שמטרתו להדק קשרים עם סוכנויות תיירות חינוכית ולהביא ליותר מפגשי שיח בבנימין. שמחנו מאד לארח את סגן הנשיא ומנהלת התוכן של סוכנות התיירות דעת, אשר מפעילה בארץ מסעות חינוכיים עבור משלחות מיהדות ארה"ב. בנימין מהווה חבל ארץ לא מוכר עבור רבים מהתיירים שמגיעים דרכם, ובסיור נגענו בעיקר בפיתוח המואץ של התעשייה, התיירות והתרחבות היישובים. הסיור היה חיובי מאד, ואנחנו מצפים לארח שלושה ביקורים של קהילות מניו יורק ויוסטון בחודשים הקרובים.

 

לא רק פוליטיקה, אבל גם

משלחת מיוחדת של כ-40 מנהיגים צעירים של דור העתיד האמריקאי הגיעו ליום סיור שהתמקד במגזר הדתי לאומי בבנימין.

200 מנהיגים צעירים אותרו במיוחד על ידי קרן פילנתרופית חשובה המטפחת את מנהיגות דור העתיד בקהילות היהודיות בארה"ב על ידי תכנית לימודית דו-שנתית, הכוללת סמינר בארץ. "מקור תכניות חינוכיות", מארגנת הסמינר, כללה יום ובו מספר מסלולים להכרת גוונים שונים בחברה הישראלית, ושמחנו לגלות שרבים מהמשתתפים בחרו להירשם ליום שנערך בבנימין. הסיור כלל מפגש עם הרב נתנאל אלישיב וביקור במכינת "בני דוד" בעלי, מפגש עם ראש המועצה ישראל גנץ, סיור רכוב בעמק שילה ופאנל בהשתתפות תושבי בנימין. הסיור היה מצוין וגרף שבחים רבים. בין השאר שמחנו קצת להיווכח שרק לקראת סוף היום, לאחר הסיור בעמק שילה, הבינו חלק מהמשתתפים איפה הם נמצאים מבחינה פוליטית, ועל ידי כך חוו את בנימין בעין בלתי שיפוטית. הפאנל שנערך בסוף היום היה קצר אך משמעותי, ובו צפה הסוגיה פוליטית של יו"ש, כמו גם שאלות הנוגעות למקום שלנו כחלק מהחברה הישראלית.

 

לא מתייאשים  

בארצות הברית קיימות שתי שדולות יהודיות גדולות - AIPAC ו-JSTREET. מטרת השדולה של ג'יי סטריט היא להביא לשינוי בעמדה האמריקאית כלפי המזרח התיכון וישראל בפרט, ובפועל השדולה מקדמת את פתרון שתי המדינות. בעבר היתה התלבטות קשה בקרב גורמים הסברתיים בהתיישבות האם להיפגש עם פעילי השדולה למרות שיש בכך הענקת לגיטימציה לפעילות שלהם. המגמה שאנו מובילים היא כי השיח עימם הוא חשוב. דווקא כיוון שחלק גדול ובלתי פרופורציונלי מהסיורים שלהם מוקדש לאוכלוסייה הערבית והצד שלהם בסכסוך, חשוב לנו לאזן ולייצג גם במעט הזמן שניתן לנו את ערכי ההתיישבות. כך אירחנו בחודשיים האחרונים את ההנהלה הישראלית של ג'יי סטריט, ובעקבות הביקור הזה התארחו אצלנו גם משלחת פעילים סטודנטים של השדולה, מעין אלטרנטיבה לתגלית. למרות השיח המורכב והמפגש הלא פשוט עם עמדות מנוגדות מאד לשלנו, נשמר שיח שברובו היה מכבד ורגיש כלפי סוגיות הרות גורל.

רבים מהמפגשים האלו נוצרים בזכות תושבים מעורבים ובאמצעות גורמי הסברה בהתיישבות. מעורבותכם בשיח ההסברתי היא משמעותית מאד, והערכתנו ותודתנו נתונה לכל מי שיכול לסייע בחיבור בינינו לבין משלחות משמעותיות ובאירוח שלהן.

זמינה לכל הצעה והארה בעניין.

 

מירי מעוז-עובדיה, רכזת הסברה, דסק חו"ל
mirimo@binyamin.org.i

חזור למגזין