דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 433 תמוז תשע"ט יולי 2019
מאמרים

קהילה עסקית

בחודשים האחרונים אני פוגשת בבעלי עסקים בבנימין, מכירה ובעיקר מתפעלת מאנשים שבעשר אצבעות בונים עסקים לתפארת. אתגר אסטרטגי ראשון במעלה הוא לפתח כאן אזורי סחר נוספים ולהביא חברות ועסקים שיעלו את רמת החיים


קהילה עסקית

לפני כשנה מכרתי את העסק שלי. עסק שאותו הקמתי בחדר קטן בבית שלי והסתיים בחנות בוטיק עם כיתת סדנאות פעילה בשער בנימין. במהלך שנות הפעילות בעסק עברתי אתגרים רבים: בתזרים, בשיווק, בעמידה מול רשויות, בעמידה מול לקוחות וספקים, ועוד. את כל אלה צלחתי יחד עם חברים רבים, תושבי בנימין, בעלי עסקים בבנימין.

החלטת המועצה להשקיע בעסקים שבתחומה יצרה לי הזדמנות להביא את הניסיון שלי, כבעלת עסק בבנימין וכאחת שליוותה עסקים רבים, להיות שותפה בהובלת התהליכים הללו. זאת, מתוך הבנה באתגרים המיוחדים לבעלי עסקים בבנימין ומתוך אמונה שצמיחה כלכלית והקמת עסקים בבנימין הן אינטרס ציבורי שמשפיע בסופו של דבר על חיי היום יום של תושבי המועצה.

בחודשים האחרונים אני מסתובבת בבנימין, פוגשת בבעלי עסקים, לומדת, מכירה ובעיקר מתפעלת. אני רואה אנשים שבעשר אצבעות בונים עסקים לתפארת. אנשים שיוצרים יצירות בתחומים רבים כמו בתיירות, רפואה, בניין, קמעונאות ועוד. בעלי עסקים שראויים להערכה עצומה.

וכשאני מנסה להכניס תחת הגדרה אחת את האתגר המקיף כמה שיותר בעלי עסקים בבנימין, הנכון ביותר זה כנראה האתגר הגיאוגרפי. המרחק מהעיר ומאזורי תעשייה גדולים מביא עמו קושי בהבאת ספקים, תנועת לקוחות קטנה יחסית וקושי ביצירת מפגשי למידת עמיתים, בהיכרות עם בעלי עסקים שמתמודדים עם אתגרים דומים וביצירת שיתופי פעולה.

כל אלה מובילים אותי לקדם את בנימין כמקום שמחבק עסקים, מגבש אותם ויוצר הזדמנויות למפגש והפרייה הדדית. את קבוצות המפגש והנטוורקינג אני רוצה לחזק, להעצים ולחבר אליהן עוד ועוד בעלי עסקים, מתוך אמונה שבעל עסק שירגיש וידע שהוא לא לבד ויש לו חברים רבים להתייעץ עמם, ללמוד מהם ולעשות איתם שיתופי פעולה, יצליח יותר למקסם את העסק שלו.

בערך 3,000 עסקים יש בבנימין. בימים אלו, עם הרצון לתת את החיבוק הזה, אני מנסה להכיר אותם, למפות אותם ולחלק לתחומי עניין, ובכך ליצור קרקע לגיבוש ולחיזוק הזה.

 

עסקים בונים התיישבות

יחד עם הצרכים של בעלי העסקים הקיימים והמתפקדים, נחשפתי לתושבים רבים שמגששים את דרכם בשלב תחילת הקמת העסק, ויותר מכך לבעלי עסקים וחברות גדולות שמעוניינות להעביר את מרכז הכובד של העסק שלהם לבנימין.

אני רואה אתגר אסטרטגי ראשון במעלה להביא לכאן כמה שיותר עסקים, לפתוח כאן עוד ועוד אזורי סחר שיובילו בעלי עסקים לבנימין. לראות חברות ועסקים שיעלו את רמת החיים בבנימין - בשירותים ייחודיים וקרובים, בהוזלת מחירים, ביצירת מקומות תעסוקה, וכן, גם בהכנסות למועצה שיושקעו ביישובים ובתושבים.

לבעלי העסקים הקטנים שנמצאים בתחילת דרכם, נקדם הנגשה והקלה בתהליכים ונציע ליווי מצמיח שייתן להם אפשרות לצלוח את התהליכים הבירוקרטיים המתחייבים, יחד עם המועצה ועובדיה, ולא בנפרד.

במקביל, נעסוק בהכשרת והסדרת קרקעות ורישום מבנים שיהיו מותאמים למגוון עסקים. שילוב הזרועות בין יצירת ההזדמנויות לליווי בתהליכי ההקמה, ימשוך לבנימין עסקים רבים שיזכו לחיבוק של בנימין.

כבר כיום אני מקבלת פניות רבות מחברות גדולות ומותגים מוכרים שמזהים את העתיד המשגשג של בנימין ורוצים לעבור לכאן. מפעלים, חברות ואזורי סחר מביאים איתם מקומות עבודה ותנועה מכל רחבי הארץ לבנימין.

את מקומות העבודה הללו יתפסו תושבי בנימין שייהנו מעבודה קרוב לבית ומרמת חיים חדשה. אליהם יצטרפו, מן הסתם, עובדים מכל רחבי הארץ שיחד יבססו את בנימין ויחזקו את האחיזה באזור הזה, ויקרבו את תושבי המרכז אל בנימין.

 

קהילת עסקים עם כוח

בימים אלה אני מגבשת את כל קהילת העסקים בבנימין במטרה להעצים אותה ולקדם יחד מטרות משותפות לכולנו, תוך שיתוף פעולה. יש לנו כוח של יחד, וכשנפעל במשותף כקהילת עסקים חזקה ותומכת, נוכל לעשות המון.

למעלה מ-3,000 בעלי עסקים בבנימין שיהיו מאוגדים ככוח אחד ועצום, יוכלו להשיג יחד מה שעסק בודד לעולם לא יוכל להשיג. ההירתמות לקהילה, של כל עסק ועסק בבנימין, היא משמעותית ועוד תהיה מאד מתגמלת. בעלי עסקים, בואו והצטרפו.

בעל עסק קטן או בינוני? זה לא משנה, כל זה נוגע גם אליך. עדיין בשלב שרק שוקל לפתוח עסק? גם אתה מוזמן.

כל מי שעוד לא יצר איתי קשר, מוזמן בשמחה לפנות לדוא"ל: SharonK@binyamin.org.il.

חזור למגזין