דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 416 אדר-ניסן תשע"ז
כתבות

פרידה ממחנך ואוהב הארץ

אנשי מכמש נפרדו מאחד מוותיקי היישוב, איש ארץ ישראל השלמה, שסיפור חייו וחיי משפחתו שזור בהיסטוריה של הארץ הזו


פרידה ממחנך ואוהב הארץ

בחודש שעבר נפרדנו מאדם יקר ומיוחד, משה מירון ז"ל, מוותיקי היישוב מכמש. איש ארץ ישראל השלמה, חניך בית"ר, יליד ירושלים מצאצאי חברון, שבמלחמת ששת הימים לחם בירושלים וזכה להיות מהראשונים שנכנסו לחברון, לאחר 31 שנה. עבורו היתה זו סגירת מעגל אישי, שכן חלק מבני משפחתו נטבחו בעיר בפרעות תרפ"ט.

משה נהג לספר את סיפורו המרתק במוסדות חינוך רבים, ובעיקר על המפגש המרגש שלו בעת כניסתו כחייל לחברון, עם אביו, יליד חברון, אמו, אחיו וכלתו הטריה, מול מערת המכפלה. התברר לו כי כששמע אביו כי נכבשה חברון ביקש בנחישות מבנו – אחיו של משה - שייקחנו לעיר הולדתו, ובאישור מיוחד מאחד מבכירי צה"ל הגשים את משאלתו. כשראה משה הלוחם את משפחתו למרגלות המערה, חשב כי הוא הוזה. הוא נאלץ לשפשף עיניו שוב ושוב כלא מאמין.

משה נהג לספר גם את סיפורו של אחיו הבכור יעקב, שיבדל"א, שנפל בשבי הירדני בגיל 17 בעת הלחימה בעיר העתיקה במלחמת השחרור.

כאשר משה, שהיה איש חינוך דגול ומנהל תיכון כללי של כ-1,400 תלמידים באשדוד, יצא לשבתון, הוא החליט עם משפחתו לטעום מהי התיישבות אמיתית. בעיצומו של תהליך חזרה בתשובה, עלה ליישב את מכמש בשנת 1985.

לאחר מספר שנים, בשל אילוצים אישיים, חזרה המשפחה לאשדוד, והוא כיהן כמנהל אגף החינוך והתרבות בעיר.

לאחר שנים, "בגלגול שני", החליטו לחזור למכמש הזכורה לטוב. בעת יציאתו לפנסיה מוקדמת, במקום להישאר בעיר, בנוחות, חזר ליישב את ארץ ישראל עם משפחתו, וגם עם הורי אמו, כמו שנאמר "בטפנו ובזקננו...". ושוב המשיך בעשייתו למען הכלל. במכמש כיהן כיו"ר המזכירות וכנציג היישוב במליאת המועצה, וקידם את החינוך ביישוב – בין היתר בהקמת מבנה חדש לבית הספר ולמועדון נוער. הוא ייעץ למנהיגי המועצה בתחומי החינוך, ובמקביל למד קורס "מורה דרך" והדריך קבוצות ברחבי הארץ, וגם את תושבי מכמש, בטיולי משפחות בהם שילב את הידע העצום שלו בהיסטוריה, גאוגרפיה ותנ"ך.

הוא היה ידוע באהבתו ללשון העברית ולגימטריה, והיה דורש בכל אירוע ובבתי הכנסת, שם ריתק את השומעים בדרשותיו המתובלות באקטואליה ובגימטריות מפולפלות המקושרות לפרשות השבוע.

שנזכה כולנו ללכת בדרכו וללמוד ממידותיו ומעשיו, באהבת ארץ ישראל, עם ישראל ותורת ישראל.

חזור למגזין