דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 435 חשוון תש"פ נובמבר 2019
דברי הימים

ימין ושמאל, מזרח ומערב

חברי הקונגרס האמריקאי מימין ומשמאל מגיעים להכיר את בנימין, ואנחנו שמחים על הזדמנות לביקורי תמיכה וגם לשיח מאתגר. סיורי ההסברה מתרחבים כעת ליעדים חדשים במערב בנימין

מירי מעוז-עובדיה, דסק חו"ל, מחלקת תקשורת והסברה,

ימין ושמאל, מזרח ומערב

החודש זכינו לארח שתי משלחות אמריקאיות מנוגדות שבאו לאותה מטרה, להבין את חייהם של התושבים הישראלים שבחרו לגור בבנימין, ומדוע חשוב לפתח את האזור. המשלחת הראשונה היתה קבוצה של חמישה חברי קונגרס דמוקרטים, וביניהם דב האאלנד, חברת הקונגרס הראשונה שהיא ילידה-אמריקאית. המשלחת הגיעה בליווי ג'רמי בן עמי, נשיא ארגון ג'יי סטריט, ופעילים יהודים נוספים מהארגון. במסגרת הביקור הם ערכו סיור קצר בעפרה ונפגשו עם שני תושבים, אהרון ליפקין מעפרה ואליענה פסנטין מעלי. הדו-שיח היה מאד טעון ואינטנסיבי, אך באווירה טובה, ופר וולץ', הנציג מוורמונט, אמר כי הוא "מודה מאד על הכנסת האורחים החמה. לא ציפיתי לפגוש אנשים שכל כך מסורים ומחויבים למקום בו הם חיים".

מנגד, יום לאחר מכן, התארח אצלנו ליום שלם חבר הקונגרס הרפובליקני דאסטי ג'ונסון מדרום דקוטה. אמנם אין במדינתו יהודים רבים, ואולי דווקא בגלל זה, הוא היה נטול דעות קדומות. חבר הקונגרס ג'ונסון החם והלבבי הגיע בליווי של כעשרה פעילים המעורבים באייפא"ק ובפדרציות היהודיות במינסוטה, ועם הרב צבי בלום העומד בראש "תורה ומסורה", רשת בתי הספר האורתודוקסים הגדולה בארה"ב. הם היו מלאי התלהבות מכל מה שראו בביקור, שכלל סיור רכוב ביישובים, סיור בשילה הקדומה ואירוח ביתי ביישוב עלי. ראש המשלחת דני רוזן אמר כי "החוויה היא פשוט מדהימה", וציין כמה משמעותי להבין לעומק רבות מהסוגיות שיהודי ארה"ב לא באמת נחשפים אליהן, וכי מבחינתו הביקור בבנימין, ובתוכו הסיור בשילה הקדומה, יהפכו לחלק חובה בסיורי חברי הקונגרס הבאים שאותם יביאו לארץ, כשמטרתם ליצור לובי פרו-ישראלי חזק בממשל האמריקאי.

 

בתים פתוחים במערב בנימין

בחודשים האחרונים התחלנו במחלקת תקשורת והסברה להוביל מהלך של היכרות לעומק עם מערב בנימין, כדי להגביר תנועה של סיורי הסברה למרחב. שתי יוזמות משמעותיות צמחו מכך. האחת, היכרות עם החוות החקלאיות במערב, הכוללות את שדה אפרים שליד טלמון, החווה בנחליאל והחווה באוכף ליד נווה צוף. אחד הסיורים החשובים שהתקיימו בעקבות זאת, הוא סיור עם שני מנהלי ארגון שנקרא "UK lawyers for Israel" - עשרות עורכי דין מבריטניה שמקדישים זמן בהתנדבות לפעילות משפטית נגד ארגונים הפוגעים בישראל והמסיתים לאנטישמיות. הסיור עם שני ראשי הארגון התמקד בחוות החקלאיות ובעצירת תקציבים מהאיחוד האירופי המממנים את ההשתלטות הפלשתינית על הקרקעות של שטחי C.

היוזמה השנייה היא אירוח קורסים של מורי דרך למפגש ביתי ביישוב נווה צוף. עד כה היו שני מפגשים מצוינים של קורסי מורי דרך מתל אביב ומירושלים, ובעקבותיהם ביקור נוסף של קורס מורי דרך מאילת.

 

מדברים עם חו"ל

בחודש האחרון אירחנו למפגשי הידברות את קהילת "אוהבי צדק" מוורמונט, טמפל "הרש דה-סיני" מסיאטל ובלוויו, ומנכ"ל מחנות רמה - מחנות הנוער של התנועה הקונסרבטיבית.

רב המחנות, הרב מיטצ' כהן, הגיע בעקבות לחצים של פעילי הארגון "if not now" להיכנס למחנות הנוער וללמד מה שבאמת קורה בישראל ועל "הכיבוש". הצורך בסיור נולד אצל מנכ"ל מחנה רמה בישראל, שהבין את הצורך להפגיש אותו עם מציאות החיים ביהודה ושומרון. בסיום הסיור הם הודו לנו על "סיור מאלף ומעורר השראה". שוב ושוב המפגשים האלו מוכיחים עד כמה שיח ישיר על המשמעות של חבלי המולדת למדינת ישראל ועל המוטיבציה להתיישבות, הוא כל כך חשוב ומאיר עיניים, ויוצר לנו חזית חזקה של תומכים ושותפים לדרך.

חזור למגזין