דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 436 טבת תש"פ ינואר 2020
דברי הימים

על ראש סדר היום - השקעה עכשיו, תוצאות אחר-כך


על ראש סדר היום - השקעה עכשיו, תוצאות אחר-כך

שנת התקציב 2020 שנכנסה זה עתה מאתגרת אותנו ומחייבת אותנו לחשיבה רבה. אמנם לאורך כל השנה סוגיית התקציב מאתגרת ודורשת תשומת לב רבה וייזום מהלכים לטווח ארוך ולטווח קצר, אבל התקופה הזו של הכנת תקציב חדש, זה סוג של "ימי הדין" המועצתיים, לפחות בכל מה שקשור לתכניות העבודה השנתיות והתקציב הנגזר מהן. זו הזדמנות לבחון לעומק את העשייה על כל היבטיה וזרועותיה, את היוזמות, את סדרי העדיפויות, את הסינכרון הנדרש בין האגפים, את המהלכים החדשים שאליהם אנו מובילים, את המקומות להתייעל ולשפר ולשנות, וגם את העלויות ואיך ניתן לעמוד בתקציב באופן מבורר ואחראי.

בכל מדינת ישראל תקציב 2020 מאתגר, ברמה כזו או אחרת, את ראשי הרשויות, וגם את שרי הממשלה וקברניטי המדינה. מערכת הבחירות השלישית שבפתח, חודשים ארוכים ללא ממשלה, קיצוצים נרחבים בתקציב המדינה, מענק איזון שמרני יותר מאי פעם שמשמעותו הקצבות נמוכות מאד למועצות, ואצלנו גם עלייה במצב הסוציו-אקונומי של תושבי בנימין (בשורה משמחת לכשעצמה) שמשמעותה פחות מענקי מדינה – כל אלה מצטברים לכדי תמונה תקציבית מאד מאתגרת. על שולחני מונחת טיוטת התקציב עבת-הכרס שכבר נדונה לעומק בכמה מעגלים, גם עם חברי המליאה, ותובא להצבעה בע"ה בשבוע הקרוב, ואני יודע שעלי לרדת לפרטי פרטים כדי לבחון, לדייק ולייעל בכל שנה ושנה את מערך התקציב ואת פעילות המועצה מבלי לפגוע בשירות לתושבים, והמשימה לא פשוטה כלל ועיקר.

 

כמו בכל מקום אחר בארץ

החשיבה הרבה שנדרשת מאתנו בסוגיה זו, מתחילה במטרות וביעדים שהצבנו לעצמנו. איך אנחנו מובילים אותם קדימה למרות האתגר התקציבי, כי מדובר בסוגיות חשובות שאנחנו נקדם בכל מצב. ברור לנו שהתקציב הסופי, למרות הקיצוצים הנדרשים, יחזק את ההתיישבות, יקדם את שיפור השירות, יגביר את הטכנולוגיה בשירות לתושבים, יקדם את הנגישות ואת האיכות של השירות, יקדם את נראות היישובים – למרות שכל זה עולה כסף.

אנחנו נשקיע גם בנושאים האסטרטגיים, בהסדרת ההתיישבות למשל, כי בסוגיות האלה השקעה עכשיו משמעותה תקציבים אחר כך. כי במצב הנוכחי, אי ההכרה והקיפוח שמהם סובלת ההתיישבות כבר שנים, גורמים לכך שעל הרבה סעיפים אנחנו נדרשים לשלם בכספי המועצה על חשבון התושבים, במקום שיתוקצבו על ידי משרדי הממשלה כמו בכל מקום בארץ.

 

שינויים לטווח ארוך

הצלחנו להגיע להישג גדול בדיונים האחרונים של ועדת הכספים בכנסת, כש-40 מיליון שקלים שהיו תקועים הועברו למועצה. זה היה מהלך לא פשוט, שהוא הישג גדול להתיישבות כולה. למרות מצב הביניים בממשלת ישראל, אנחנו עושים כל מאמץ לקדם כל מה שניתן לקדם בפרק הזמן הזה (וגם מכינים תכניות להפעלה מיידית עם כניסתה של הממשלה הבאה). ובמקביל למאמצים בזירת כספי הממשלה, אנחנו משקיעים בפיתוח הגדלת ההכנסות באפיקים כלכליים שונים, כדוגמת אזורי תעשייה, גגות סולריים במוסדות ציבור, התייעלות אנרגטית בתאורה חכמה ועוד מיזמים עסקיים – לצורך כך לקחנו הלוואות גדולות, שאושרו על ידי משרד הפנים.

אבל שינויים לטווח ארוך בעמודת ההכנסות, לא קורים בזמן קצר. בטווח הקצר נראה שיפורים קטנים, אבל את פירות ההשקעות נראה בהמשך, הם ייקחו עוד זמן. בינתיים אין ברירה אלא לחסוך ולהתייעל.

אחד מתחומי התקציב שבדקנו השנה לעומק, הוא נושא הקצבות היישובים, בחישוב פר-נפש. השווינו בין הקצבות היישובים במועצות רבות, ושמחנו לגלות שאין אח ורע לסכומים שמתקצבת מטה בנימין את היישובים פר נפש. במועצות כמו גוש עציון ושומרון ביחד לא מעבירים הקצבות ליישובים כמו שמתקצבת המועצה שלנו לבדה.

בשבוע הקרוב יתקיימו דיוני התקציב המסורתיים בני היומיים, לאחר שקדמו להם ישיבות ועדת כספים מורחבות שכל חברי המליאה הוזמנו אליהן כדי לצלול לעומק לכל הסעיפים, לשאול שאלות ולאתגר את הדיון המשותף. זה מהלך שדורש מאתנו השקעת זמן ואנרגיה אבל אני מאמין בשקיפות ובשותפות הזו, ומקווה שחברי המליאה יתנו אמון בתקציב שמובא להצבעתם. זו הזדמנות להודות לאגף הגזברות שלנו על עבודה של ימים ולילות, ולחברי המליאה השותפים אתנו בהובלת המועצה הזו קדימה.

 

 

יחידות במינן

בתקופה האחרונה אנחנו נערכים אחרת לישיבות מת"ע – מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי, שמאשרת את יחידות הדיור לבנייה בהתיישבות. אני חייב לפרגן לאגף הנדסה כולו, על עבודה קשה מאד כדי שנוכל להגיע לאישור של אלפי יחידות דיור במצטבר. הצלחנו להביא להישג מצוין שהוא תוצר של עבודת צוות טובה ושילוב זרועות משמעותי במועצה. אין ספק שמספר יחידות הדיור שאנחנו מגישים כעת לכל ישיבת מת"ע מוכפל ומשולש לעומת העבר, מתוך הבנה שעלינו להגביר מאמצים בכדי למקסם את הפוטנציאל. בדיון האחרון אפילו הבאנו לבשורה דרמטית – מצפה דני אושר לתוקף, לאחר יותר מ-15 שנה שהיה מאחז ללא אישורים וללא יכולת לבנות, ובכך נפתח בו פתח לבניית מאות יחידות דיור. לפני כשבוע ביקר מנכ"ל משרד ראש הממשלה במצפה דני, בירך את התושבים והציג את המורכבויות שמלוות מהלך כזה, שדורש אומץ רב ונחישות של ראש ממשלת ישראל, שעומד בלחצים בינלאומיים כבדים מאד, ואנחנו הודינו לו יחד עם כל התושבים. 

ההיבטים התכנוניים שקודמים להגשת יחידות דיור לאישור מת"ע, מחייבים המון עבודה קשה. כל תכנית חייבת להיות מוגשת במצב מושלם, בסטנדרטים הכי גבוהים, כדי שאכן תוכל לעבור לשלבים הבאים, אבל המישור המקצועי לבדו לא מספיק, כידוע בכל מה שקשור ליו"ש יש לכל צעד גם משמעות מדינית פוליטית, ואנחנו חייבים גם להפעיל במקביל מערכת לחצים אדירה לפני כל דיון כזה. לפעמים זו ממש הרגשה של מלחמת עולם.

לאחרונה שמענו כולנו את ראש הממשלה מכריז שלאחר הבחירות הוא יחיל ריבונות בבקעת הירדן ועל היישובים היהודים ביו"ש. זה לא בא משום מקום. אמנם אפשר לבטל זאת במחי יד ולומר שזה הכרזות של ערב בחירות, אבל גם להכרזות יש ערך. שכמדברים על היתכנות של מהלך כל כך חשוב בדרגים הכי גבוהים, בסוף הוא יקרה.

 

חזור למגזין