דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 437 אדר-ניסן תש"פ מרץ 2020
דברי הימים

על ראש סדר היום - נעבור גם את זה


על ראש סדר היום - נעבור גם את זה

בזמן כתיבת שורות אלו שוררת אי ודאות עולמית ביחס לנגיף הקורונה. הממשלה הלכה והחריפה צעדים כדי להיאבק בהתפשטות המחלה עד כמעט הסגר לאוכלוסייה.

אנו בבנימין נשענים על החוסן הקהילתי שנרקם ונבנה ביישובים שלנו מזה עשרות שנים. הוא שמצמיח ומלווה אותנו בשגרה, בשמחות ובמקרי עצב שהחיים מזמנים, והוא גם המשען שלנו בימים מורכבים שאיש לא חשב שיכולים לבוא בעידן המודרני.

אינני יודע כיצד ומתי יסתיים משבר הקורונה, אך אני יכול לומר באמונה שלמה כי קהילת בנימין תצא ממנו בע"ה מחוזקת ותגלה את עוצמות החיים והערבות ההדדית שבה.
יחד - כקהילת מועצה גדולה, כיישובים וכמשפחות נחזק אחד את השני, נתמוך ונסייע ונעבור את המשבר ונצא לאורה גדולה.

מיד עם פרוץ המשבר נערכנו במועצה למתן מענה מידי לתרחישים שונים, שחלקם אכן הלכו והתממשו. הנהלת המועצה התגייסה לטיפול במציאות החדשה ובמקביל המשיכה ותמשיך במתן שירות ומענה לתושבים וליישובים כבשגרה. במקום קבלת קהל פיזית תגברנו את המענה במוקד העירוני 106 ואנחנו קוראים לכולם להשתמש בערוצים הדיגיטליים שחנכנו במהלך השנה האחרונה במסגרת קידום השירות לתושב. שידרוג השירותים המקוונים משמש אותנו מאד בעת הזאת.

במועצה ישנם עובדים שעוסקים כעת אך ורק בענייני קורונה, יש לנו נציג מול משרד הבריאות ועובדים נוספים שעומדים בקשר עם שאר גורמי הממשלה, ויחד עם דוברות המועצה מעבירים את המידע הנצרך, המדויק והאמין ביותר באמצעות ערוצי התקשורת השונים של המועצה. גם הנהגות היישובים מקבלות מאתנו מידע מתעדכן כל הזמן.

אנו מקפידים לנהוג באחריות כשמדובר בעובדים המסורים שלנו - מטפלות, סייעות ובעלי תפקידים נוספים. ההוראות שגיבשנו בעניין נועדו בראש ובראשונה כדי לדאוג להם ולשמור על מעמדם ותנאיהם, וכך נמשיך. אנו נרתמים לסייע ככל הניתן גם לבעלי העסקים ונוסיף לגבש ולאשר צעדים בנושא מול הרשויות.

לא בושה לבקש עזרה. המועצה ועובדיה במוקד העירוני ובקו החם לסיוע רגשי לילדים, להורים ולמבוגרים, רתומים לסייע כמה שרק אפשר.

קו וושינגטון - בנימין

לפני כחודשיים פירסם נשיא ארה"ב טראמפ את תכנית המאה. יחד עם ראשי מועצות נוספים ביהודה ושומרון המראנו בעקבות ראש הממשלה לוושינגטון. הגדרנו שני יעדים לנסיעה: קידום החלת הריבונות על יהודה ושומרון וסיכול צעדים שיכירו במדינה פלשתינית או בהעמדת יישובינו כמובלעות. במשך ארבעת ימי שהותנו שם נפגשנו מספר פעמים עם ראש הממשלה נתניהו ועם הצוותים האמריקנים. המסרים שהבענו עברו בצורה בלתי אמצעית והשפיעו לא רק על הלך הרוח בקרב מקבלי ההחלטות בבית הלבן, אלא גם על נאומו של ראש הממשלה שהקפיד לא להזכיר בדבריו "מדינה פלשתינית" ולא בכדי.

המאבק שלנו לקידום הריבונות ולמניעת הקמת מדינה ערבית בין הירדן לים נמשך גם כאן, ומצפה לנו התעסקות משמעותית בהמשך הדרך. נדרוש את קידום הריבונות בכל אזור יהודה ושומרון ונעמוד כחומה בצורה מול צעדים מסוכנים להתיישבות ולמדינת ישראל.

לפני מספר שבועות זכו היישוב עלי ובנימין כולה לבשורה מרגשת והיסטורית. התב"ע ליישוב הוותיק אושרה, אחרי שנים של עוול מתמשך מצד בתי המשפט שמנעו את אישורו ופיתוחו של היישוב. המשמעות לפיתוח האזור היא אדירה – כעת נוכל להמשיך לקדם ולפתח את עלי לטובת עוד ועוד משפחות, תעשייה, מוסדות חינוך ומקומות עבודה. אישור התב"ע לא רק הביא להסדרת הבתים הקיימים, אלא הגדיל גם את שטח היישוב לשטחים פתוחים נוספים.

ישנם בתים רבים בעלי שעדיין לא הוסדרו, ואנו פועלים מול הממשלה ובפעולות נוספות על מנת שבקרוב גם בתים אלה, שנרכשו כדין ובכסף מלא על ידי בעליהם, יאושרו.

לא סומכים על הנס

מאז תכנית המאה אנו חווים רצף של ניסיונות מחבלים לפגוע בנו ובחיילי צה"ל. בעקבות ריבוי אירועי זריקות האבנים במיוחד בכביש מחבר-בנימין (465) באזור נווה צוף, שוחחנו עם מפקדי הצבא עד לדרגים הגבוהים ביותר ודרשנו שינוי. אמנם נעשו צעדים וננקטו פעולות שונות מצד הצבא, אך לדעתנו יש לחתור לכך בצורה שלמה ונחושה הרבה יותר, כמו שצה"ל מכיר ויודע. בהזדמנות זו אבקש למסור תודה לאנשי אגף הביטחון במועצה הפועלים במסירות בשטח.

אחרי פורים נעשה לנו נס גדול כשתושב נריה נקלע לאש מחבלים סמוך ליישוב, אך ברוך ה' לא נפגע. מציאות כזו של ירי בכבישים אינה מתקבלת על הדעת ולא נסבלת. עוד באותו לילה פניתי לשר הביטחון ודרשתי כי יתערב אישית לביצוע בדק בית ושינוי מידי במדיניות הצבא. הנס הזה מצטרף לפיגוע הירי לפני כחודש וחצי לא הרחק משם, בצומת הפרסה, בו נפגע באורח קל חייל צה"ל, ולמחיר היקר ששילמנו בחייה של רינה שנרב הי"ד, גם כן באותו אזור בקיץ. למחרת האירוע האחרון, ישבנו שלוש שעות לפני כניסת השבת, עם מפקד האוגדה ויו"רי היישובים הסמוכים, והבהרנו כי אנו דורשים למחוץ את תשתיות הטרור והמחבלים עוד בשטחם. הדברים נשמעו וגם הובילו לצעדים בשטח, אך נמשיך לעקוב ולבחון כל העת כיצד תושבינו יוכלו להמשיך ולהסתובב בבנימין בלי פחד ובראש מורם.

רושמים התקדמות

אנו ממשיכים לצעוד ולבנות קומה בבנימין. לראשונה, יהודה, בנימין והשומרון נכנסים לתכנית הארצית בנושא החשמל. השלמת התכנית תאפשר לנו אספקת אנרגיה בהתאם לצרכים ההולכים וגדלים של האוכלוסייה, ובעיקר תיפתח הזמנות גדולה לתעשייה ולתשתיות איתנות ומניבות.

גם בתחום הכבישים והתחבורה אנו רושמים התקדמות. במערב, הושלמה הקמת הרמזורים בצומת מודיעין עילית, ובצומת חשמונאים לקראת סיום. הרמזורים מחליפים את הכיכרות ועם החזרה לשגרת לימודים ועבודה אנו מצפים לראות כי חל שיפור ניכר בעומס הבלתי נסבל שהיה מנת חלקם של התושבים סביב כביש 446. בצומת שילה נמשכות העבודות וכך בצומת המשטרה הבריטית. ספגנו עיכובים בעיקר בגלל ריבוי גשמי הברכה ואנו כל העת דוחפים את הרשויות וחברות הביצוע להתקדם ולהשלים את המלאכה. לפני חודשיים חנכנו את צומת רימונים החדש. קיבלנו אישור לשדרוג צומת עפרה, והעבודות יתחילו מיד לאחר פסח, אם משבר הקורונה לא ישבש זאת. בקרוב גם צומת עטרת ישודרג. קטע הכביש בין עדי-עד לצומת גדעון יקודם גם הוא השנה.

בימים אלה נקפיד כולנו על בריאותנו ובריאות ילדינו ובני המשפחה המבוגרים. אני מתפלל וגם מאמין שמשבר הקורונה יעבור במהרה ונצא ממנו בריאים וחזקים, ונוכל להמשיך לצמוח ולהתפתח.

חזור למגזין