דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 437 אדר-ניסן תש"פ מרץ 2020
דברי הימים

הזדמנות וסכנה

לצד השמחה על הכרת ממשל טראמפ בשטחי יהודה ושומרון והנכונות לריבונות בבקעת הירדן וביישובים היהודיים, מסתתרת סכנה: הקמת מדינת טרור בחצר האחורית


הזדמנות וסכנה

במסגרת "עסקת המאה" שפרסם הנשיא טראמפ, תקבל מדינת ישראל את הזכות להחיל את ריבונותה על היישובים היהודיים ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן. ההכרה בריבונות היא הזדמנות היסטורית, ומהלך חשוב ומשמעותי לקיומה של ההתיישבות, אך גם טומנת בחובה סכנה גדולה.

המשמעות המיידית של הקמת מדינה פלשתינית ברוב השטח, היא הקמה בפועל של מדינת טרור ושליטה פלשתינית מוחלטת על 15 יישובים, בהם כמה מיישובי בנימין, שיהפכו למובלעות מבודדות. מדינה שכזו תחלוש על 70% מהשטחים הפתוחים ביהודה ושומרון, בבקעת ערד ובפתחת ניצנה, אותם תקבל במסגרת חילופי שטחים.

התפיסה הרווחת היא שלמרות הצעתו של טראמפ, הקמת מדינה פלשתינית לא צפויה להתרחש בשל הסרבנות הפלשתינית העקבית לתכניות השלום השונות, והתנאים הנדרשים מהם לשם הכרה במדינה. אבל תפיסה זו איננה מדויקת. האמריקאים הודיעו שהתכנית מהווה את נקודת הפתיחה למשא ומתן. מי שיקבע את עתידה, יהיו מי שינהיגו את המדינה על פי תוצאות הבחירות האחרונות ומי שייבחר לנשיאות ארצות הברית בעוד כמה חודשים.

גם הבטחות של ממשל אמריקני אוהד, לא עומדות במבחן המציאות עם התחלפות השלטון. יצחק שמיר הלך לוועידת מדריד, בכפוף למסמך רשמי עליו חתם הנשיא בוש האב המצהיר כי ארה"ב מתנגדת להקמת מדינה פלסטינית, והנשיא קלינטון שהביס את בוש פרסם את "מתווה קלינטון" שכלל מדינה כזו. כשאריק שרון קידם את תכנית ההתנתקות הבטיח הנשיא בוש הבן כי ישראל תוכל לפעול ביד חופשית מול טרור מעזה, אך כשאובמה נבחר הוא בלם באיבו את מבצע "עופרת יצוקה".

על פי מפת תכנית טראמפ השליטה ברוב השטח תעבור לידיה של מדינת טרור. זוהי סכנה קיומית לא רק להתיישבות ביו"ש אלא למדינת ישראל כולה.

חזור למגזין