דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 437 אדר-ניסן תש"פ מרץ 2020
מאמרים

כתר יתנו לך

מגפת הקורונה מתפשטת ברחבי הגלובוס ויוצרת מהפכה טוטאלית במציאות חיינו. בעת הזו לכולנו תפקיד בשמירת בריאותו הפיזית והנפשית של הציבור. על אף הקושי נציע מבט אופטימי


כתר יתנו לך
צילום: משרד הבריאות

"מי האיש החפץ חיים אוהב ימים לראות טוב".

מציאות חיים חדשה באה עלינו. ימים מאתגרים לפנינו. דברי הנביא נשמעים באוזנינו: "לך עמי בא בחדריך וסגר דלתך בעדך, חבי כמעט רגע עד יעבר זעם" (ישעיה כ"ו, כ'). פסוק זה מזכיר למבוגרים שבינינו את מלחמת המפרץ. גם אז דרשנו את הפסוק הזה על החדרים האטומים בהם נסגרנו. וב"ה עשה עמנו ה' חסדים גדולים בימים ההם. כן נזכה לזמן הזה.

מצוות הזמן הזה היא "לראות טוב". לגבש מבט אופטימי, להתבונן ולגלות נקודות של אור ושל טוב במציאות הלא-שגרתית. בחסידות אומרים: "חשוב טוב ויהיה טוב", אין כאן סוג של ביטוח אוטומטי או ציפייה לניסים. באמירה הזו ישנה אמת מעשית-נפשית וגם אמת של אמונה.

 

חובת הציות

ידוע לכל כי מבחינה נפשית ובריאותית האמונה והמבט האופטימי הם מרכיבים מאד חשובים בחוסן האישי. מערכת החיסון הנפשית מתחזקת כדי השפעה על הגוף וכוחותיו. אדם שהוא חפץ חיים לראות טוב מחזק את עצמו ואת משפחתו ואת כל סביבתו, ומחזק את הכוחות של כולם ונוסך בהם כוח מתוך שמחה ומתוך בטחון. זוהי חובה ראשונה במעלה.

כל אחת וכל אחד יאמץ את מוחו ואת לבבו ליצור אווירה אופטימית וחיובית לעצמו ולכל ביתו. הדברים חשובים עד מאד כלפי הילדים שלנו. ככל שהם קטנים זה עוד יותר חיוני.

אנו כולנו היום נושאים תפקיד חשוב. אנחנו שותפים כולנו בפרויקט "חפץ חיים". הציות לכל הנחיות הבריאות הוא עניין הלכתי לכל דבר. הבריאות וההלכה חד הם.

ההקפדה של החברה כולה על מתווה הבריאות הנוכחי, זהו צו תורה של "לא תעמוד על דם רעך". ברור שחוסר שמירה על ההוראות יגביר את הסכנה עד אבדן חיים חס וחלילה. בינתיים הקב"ה עושה עמנו ניסים. ב"ה אשר נתן לנו את חוכמת הרפואה ואת תבונת רפואת הציבור וזיכה אותנו באנשי רפואה חכמים ומסורים ודורש מאתנו לשמוע בקולם ולציית להוראתם. זה הכל מתנת שמיים ואסור לסמוך על הנס.

החובה האישית של כל אחד היא בבחינת "ואהבת לרעך כמוך". אם חלילה אני הייתי בסכנה, הרי שהייתי מצטער מאד וכועס מאד אם אחרים היו מזלזלים ומסכנים אותי, כך אני חייב לדאוג מאוד לחיי אחרים ולשלומים. "מה ששנוא עליך לחבריך אל תעשה". ונפסק בהלכה: "דיותר יש לאדם להיזהר שלא יזיק אחרים ממה שמחויב לשמור עצמו שלא יוזק" (תוס' ב"ק כ''ג ע''א ד''ה ולחייב). על כן יש להדגיש לעצמנו ולילדינו: אנחנו חברים בפרויקט הצלה. זהו תפקיד של כבוד ושל מצווה וחובה.

 

למצוא טוב

ישנן כמה נקודות חיוביות שניתן למצוא במצב הקיים.

הנקודה הראשונה - מידת הענווה. מול התפשטות הנגיף, מול התופעה העולמית הזו, כל האנושות וכל עולם המדע והטכנולוגיה עוברים שיעור יסודי מאד במידת הענווה והיראה מפני בורא עולם. האדם ניצב נבוך ומרגיש חסר אונים מפני כוח הבריאה ועוצמת הטבע. "כי האלוקים השמים ואתה על הארץ, על כן יהיו דבריך מעטים" (קהלת, ה', א'). הכל בידי שמיים - "ויידע כל פעול כי אתה פעלתו ויבין כל יצור כי אתה יצרתו ויאמר כל אשר נשמה באפו... ומלכותו בכל משלה". כמו שמה של הפורענות הזו - "כתר יתנו לך ה' אלקינו".

נקודה שניה - אנו לומדים להבדיל בין עיקר וטפל. ראו את החתונות השמחות והמיוחדות שמתקיימות בימים אלה בחוג המשפחה המצומצם ביותר בבתים או בחצרות. בדרך כלל מקדישים כל כך הרבה זמן לתפריט, להרכב המנות, להרכב המוזמנים ולשמלת הכלה. והנה ראו זה פלא, כל אלה ממש לא חשובים. תמיד אמרנו זאת אבל רק עכשיו אנו מפנימים. העיקר זה אהבת חתן וכלה, השמחה האמתית מקרב הלב, אושרם של בני המשפחה והחברים. כל היתר ממש מיותר. הלוואי ונפנים זאת תמיד למעשה.

נקודה שלישית - איפוק וחיסכון. כמו בחתונות, אנו לומדים כמה ועוד כמה ניתן להימנע מבזבוז. כמו בשמחות כך גם בקניות. אנו מתחנכים לריסון ודחיית סיפוקים. לא הולכים ולא נוסעים לקניות דבר יום ביומו, קונים רק את מה שבאמת צריך ולא יכולים לנסוע לאן שרוצים או לטוס לחו"ל כל שני וחמישי, אלא רק למלא את עצמנו ואת סדר יומנו בהתנהלות מתוך צניעות ובהסתפקות במה שיש.

הנקודה הרביעית היא השהות המשותפת בבית, היוצרת מחדש הזדמנות נדירה לשיח משפחתי צפוף מאד, לאחריות הורית ולאחוות אחים ואחיות. לומדים שוב ושוב לחיות ביחד.

ההורים נדרשים לשחק עם הילדים, לבלות עמם זמן איכותי ביצירה, קריאת ספרים, סיפור ושיחה. זה לא כל כך פשוט אבל מרוויחים הרבה מאד. כדאי להחליט במשפחה על מבצעים ופעולות של עזרה הדדית ושל דאגה לזולת, לחברים ולשכנים, ולהעצים את עשיית החסד ואת המעשים הטובים.

נקודה חמישית - המחשב והרשת מתגלים במלוא טובם. אין סוף! פשוט אין סוף של שיעורי תורה בכל מרחב ים התורה, בכל נושא, אלפי מורים ורבנים מחכים לנו ברשת כדי להשפיע עלינו שפע של תורה ואמונה. שיעורי גמרא ושיעורי רגש, לימוד לגדולים ולקטנים, באין סוף אתרים של ישיבות ומכונים, ומוזיקה וסיפורי צדיקים - הכל הכל קורא לנו וקורה לנו ברשת.

אפשר לגוון את היום בלימוד, בשעשוע, ברעיונות של יצירה ובקריאת מאמרים. גם המורים והרבנים של כל הילדים מדברים איתם ומלמדים אותם דרך הרשת, והשמחה רבה.

וכמעט שכחנו - פסח! זה הזמן לחלק תפקידים ולהתכונן יחד, כל המשפחה, ברינה לקראת הפסח. ניקיון וסידור הארונות, חידוש הבית, צביעה ותיקונים, סידור הגינה והחצר, ועוד ועוד.

סוף דבר, "ישראל בטח בה' עזרם ומגינם הוא". האמונה והביטחון בה' הם עצמם העזרה וההגנה. ברור שהכל בידי שמיים, אבל חיזוק הביטחון בה' הוא עצמו זכות גדולה.

הדבקות והתפילה, האמונה ועשיית הטוב, הם מביאים להתעוררות חסדים ושפע של חיים לעולם כולו ועלינו. בזכותם תבוא רפואה וישועה גם למי שלולא הביטחון בה' לא היה ראוי לחסד מיוחד. כתוב בספר העיקרים: "אמר הכתוב (תהילים ל"ב) והבוטח בה' חסד יסובבנו, כלומר אף אם אינו ראוי מצד עצמו מדרך הביטחון להמשיך חסד חינם על הבוטחים בה'" (מאמר רביעי, פרק מ"ו).

על כן נרבה תפילה, נלמד ונאמר בכל יום, בוקר וערב, את מעשה הקטורת - "פיטום הקטורת", שהיא מתנת ה' לעצור כל נגף ומחלה, ונזכה ויתקיים בנו במהרה הכתוב: "הוציאה ממסגר נפשי להודות את שמך בי יכתירו צדיקים כי תגמול עלי".

----------------------------------

הרב אבי גיסר הוא רב היישוב עפרה ויו"ר מועצת החינוך הממלכתי-דתי.

חזור למגזין