דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 437 אדר-ניסן תש"פ מרץ 2020
מאמרים

מסיכון לסיכוי

בניגוד לחלקי השמועות והסיפורים, הקו המנחה של שירותי הרווחה בישראל הוא מיצוי כל האפשרויות לטיפול בבית ובקהילה בילדים בסיכון. במקרים נדירים תיבחן בכובד ראש השמה במסגרת חוץ ביתית


מסיכון לסיכוי
צילום: www.freepik.com

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעה הולכת וגוברת של כתבות התוקפות את שירותי הרווחה בכל סוגי המדיה, בעיקר סביב הסוגיה הרגישה והמורכבת של הוצאת ילדים מהבית. אז מה זו הוצאת ילד מהבית וכיצד היא מתרחשת במציאות?

ראשית חשוב לדעת, כי הוצאת ילד מביתו על ידי שירותי הרווחה איננה החלטה שרירותית, אינה החלטה קלה בעבור אף אחד, ולא יכולה להתבצע לעולם בעקבות מחשבה או החלטה של עובד סוציאלי יחיד.

לעיתים, קיימות דאגות רבות סביב תפקודו של ילד או נער. דאגות אלו יכולות להיות משותפות להורים, לצוות בית הספר בו לומד הילד, לקהילה בה מתגוררת המשפחה ולעו"ס היישוב. הדאגות יכולות לנבוע מזיהוי קשיים רגשיים משמעותיים אצל הילד, חוסר קבלת סמכות ומרות מעולם המבוגרים, חוסר תפקוד במסגרת החינוכית, התנהגויות מסכנות כמו שתיית אלכוהול מרובה, שימוש בסמים, שוטטות בלילות, קשרים מיניים לא מותאמים ולא מבוקרים, חשיפה לאלימות במשפחה, ועוד.

כאשר עולה מצד הגורמים השונים מחשבה רצינית על צורך בהוצאת ילד מביתו על מנת לסייע לו באופן הטוב ביותר להתמודד עם הקשיים, להגן ולשמור עליו ולהעניק לו מסגרת טיפולית מקצועית עוטפת, מתבצע תהליך מעמיק, בשיתופה המלא של המשפחה, ככל שהיא מאפשרת זאת, עד לקבלת ההחלטה על השמת הילד במסגרת חוץ ביתית.

 

תהליך ארוך ומורכב                                                          

השמה של ילד במסגרת מחוץ לבית מחייבת קודם לכן התכנסות של ועדה לתכנון טיפול והערכה באגף לשירותים חברתיים, בה דנים מהי תכנית הטיפול הטובה ביותר לילד.

בוועדה נוכחים הורי הילד והילד עצמו, בהתאם לגילו ומצבו, עובדי האגף לשירותים חברתיים המלווים את המשפחה, נציגי אגף החינוך, כמו קב"סית (קצינת ביקור סדיר) ופסיכולוג המסגרת (אם הם מעורבים בטיפול בילד), נציגי המסגרת החינוכית בה שוהה הילד באותו זמן, ולעיתים גם מטפלים מקצועיים של הילד או המשפחה. כמו כן רשאית המשפחה להזמין בני משפחה וידידים שילוו אותה, אם חשה צורך בכך.

קודם לוועדה, מתבצע תהליך הכנה על ידי עו"ס המשפחה בצורה מעמיקה. היא נפגשת עם הילד ועם הוריו ושומעת מהם על הקשיים, הבעיות, החששות, הכוחות והחוזקות הקיימים אצלם ואצלו, ואיך הם רואים את המצב, את הדאגות המשמעותיות ואת האפשרויות העומדות בפניהם, וכן אוספת מידע ממסגרת החינוך ומגורמים נוספים המלווים את הילד.

בפגישות ההכנה העו"ס מקריאה להורים את הדו"ח הסוציאלי שהכינה לחברי הוועדה, והם יכולים להעיר, להסתייג או לבקש לתקן דברים הכתובים בו.

בוועדה עצמה, מעמד העלול לעורר לחצים וחששות טבעיים בקרב ההורים והילד, נעשה כל מאמץ לייצר אווירה נעימה, תחושת כבוד, הקשבה ושותפות. גם אם הדעות חלוקות וגם כאשר צריכים להיאמר דברים נוקבים ולא פשוטים.

במהלך הוועדה ניתנת זכות הדיבור לכל משתתף, בראש ובראשונה להורי הילד וגם לו עצמו.

בתום הדיון, המבוסס על כל החומר שאספה העו"ס בנוגע לילד ולמשפחה, על כל הקולות שנשמעו בו, מתקבלות המלצות לתכנית הטיפול עבור הילד. השאיפה היא שההמלצות תתקבלנה בשיתוף מלא ובהסכמת המשפחה.

אם בכל זאת התקבלה המלצה על צורך במסגרת חוץ ביתית עקב דאגה עמוקה לשלום הילד, מצב סיכוני שלו או מיעוט מענים מספקים עבור מצבו, נחפש את המסגרת המתאימה עבורו ביותר מבין המסגרות הטיפוליות הקיימות.

רק כאשר קיימים חילוקי דעות משמעותיים והתנגדות ניכרת של ההורים או הילד לתכנית הטיפול המוצעת, וכאשר הוא מוגדר כילד בסיכון לפי החוק (או כאשר כלי זה ייתפס כיעיל לביצוע תכנית הטיפול), תתבצע פנייה לדיון בבית משפט שיכריע ויקבל החלטה בעניין תכנית הטיפול המתאימה.

במקרי חירום בלבד בהם נשקפת לילד חלילה סכנה מיידית, יכול עו"ס לחוק הנוער להחליט על הוצאה מיידית של ילד מביתו, וגם זאת בכפוף לאישור פיקוח מחוזי, בית משפט וקיום וועדת תכנון טיפול בסמוך להוצאה.

אם מתקיים תהליך משפטי ממונה להורים עו"ד שמייצג את רצונם וכן ממונה עו"ד אשר מייצג את רצון וטובת הילד (אפוטרופוס לדין). בסוף התהליך בית המשפט מקבל את ההחלטה אם להוציא את הילד למסגרת מחוץ לבית או לא.

בוחנים את כל האפשרויות

בשנים האחרונות, כתוצאה ממחקרים שבוצעו בשטח, קיימת תפיסה במשרד הרווחה לפיה העדיפות העליונה בטיפול בילדים ונוער במצבי סיכון, היא בניית תכנית טיפול בקהילה.

לצורך כך מופעלות באגף לשירותים חברתיים תכניות טיפול הנותנות שירותים לילד ולמשפחה, שמטרתן לצמצם את ההוצאה החוץ ביתית ולאפשר סיוע וטיפול במסגרת הבית והקהילה.

בין התכניות הללו ניתן למצוא את תכנית "נתיבים להורות גיל רך" – הדרכת הורים לילדים בגיל הרך המתבצעת בבית המשפחה; תכנית "נתיבים להורות" המעניקה טיפול מקצועי בראייה מערכתית של צרכי המשפחה; מועדוניות ביתיות לילדים, מועדוניות מתבגרים, תכנית "מעטפת" לנוער בסיכון, תמיכה ביתית בקהילה, חונכויות ועוד.

אמנם, עדיין קיים מחסור בשירותים בקהילה, ואין ספק כי התחום הזה זקוק לקידום ולפיתוח, אך חשוב לדעת כי האוריינטציה של שירותי הרווחה כיום היא לעשות את כל המאמצים ולבחון את כל האלטרנטיבות לסיוע וטיפול בקרב הקהילה, בטרם יומלץ על השמה במסגרת חוץ ביתית.

ישנם מקרים בהם הילד נתון בסיכון גבוה ברמה הפיזית או הרגשית-נפשית, והמענה הנכון ביותר לצרכיו יכול להינתן לו אך ורק במסגרת מחוץ לבית. גם במקרים הללו, ההוצאה מהבית נבחנת בקרב הוועדה לתכנון טיפול המתכנסת לצורך מעקב בכל שנה מחדש, ואינה ממשיכה משנה לשנה מ"כוח האינרציה" או באופן אוטומטי.

הדגש הניתן לילד ולהוריו בוועדות הממליצות על הוצאת הילד מהבית, הוא כי הילד נשאר תמיד ובכל מצב הילד של הוריו וביתם נשאר תמיד ביתו, והוא יוצא למסגרת חוץ ביתית אשר תעניק לו טיפול מקצועי לתקופה קצובה. כמובן הביקורים בבית בשבתות, חגים וחופשות מתקיימים אם לא קיים סיכון קיצוני. אנו נעודד את ההורים לשמור על קשר רציף עם ילדם, לבוא לביקורים, לעמוד בקשר עם המסגרת בה הוא שוהה, ובנוסף לעבור בעצמם תהליך בירור, טיפול והדרכה על מנת שהילד יוכל לשוב לגדול בבית באופן מלא כשמצבו ומצב הבית יאפשרו זאת.

בוועדות מעקב וועדות סיום רבות אנו זוכים לשמוע מהמשפחות והילדים דברים מרגשים מאד סביב התהליך המעצים והמצמיח שעבר הילד במסגרת החוץ ביתית. הנה מספר ציטוטים לדוגמה:

"הם מבינים ועוזרים. הם יודעים להקל עליי כשקשה לי"; "השתניתי, אני מרגישה שזה בקצב שלי, לא חנוקה כמו בעבר"; "יש במסגרת הרבה תמיכה. היינו בקבוצת הורים והבנו שאנחנו לא לבד, שהסביבה מחזיקה ואוהבת. יש שינוי והתקדמות"; "חייב לציין ולהודות, נכנסתי לפנימייה במצב לא טוב. עברתי שינויים. אני מאמין שזה אפשרי להגשים את החלומות שלי. קיבלתי הרבה, הפנימייה נתנה לי כלים"; "טוב לו. מתפתח נפלא. ראינו שנעשית עבודה טובה. הוא שמח שם, רואים שהוא רוצה להתקדם ומתקדם בכל התחומים".

לסיכום, מצב בו ילד צריך, מסיבות שונות, לצאת לתקופה למסגרת חוץ ביתית, עלול להיות מאיים, מלחיץ, מעורר חרדה ומכאיב מאד עבור המשפחה והילד עצמו.
אנו באגף לשירותים חברתיים עושים ככל יכולתנו על מנת ללוות את המשפחה בתהליך ולפעול מתוך רגישות ואחריות מקצועית למען עתיד טוב יותר עבור הילד ומשפחתו.

 

-------------------

אורית סנדלר היא עו"ס M.S.W, מרכזת תחום וועדות לתכנון טיפול והערכה והשמה חוץ ביתית, האגף לשירותים חברתיים

חזור למגזין