דלג לתוכן העמוד
המגזין הדיגיטלי של מטה בנימין
גיליון 417 אייר תשע"ז מאי 2017
דברי הימים

מי יבנה בית

אט אט מתקדמים תושבי עמונה לעבר היעד – הקמת יישוב חדש במקום זה שנחרב – אבל מכשולי הבירוקרטיה והפוליטיקה רבים וההתקדמות איטית עד מאד. ובינתיים שנת לימודים חדשה כבר מעבר לפינה


מי יבנה בית

כבר שלושה וחצי חודשים שתושבי עמונה נמצאים במדרשה בעפרה, בצפיפות, ללא בית נורמלי, מבלי יכולת לנהל אורח חיים תקין. יום ועוד יום עובר, ובכל זאת מאחורי הקלעים המגעים הולכים ומתקדמים, ונדמה שההישג חסר התקדים שאליו הגיעו – הקמת יישוב חדש, קורם אט אט עור וגידים.

אכן, אט אט. מאד לאט. עצבים של ברזל נדרשים, ולא בטוח שלאנשים שפונו מביתם עוד יש כאלה. מדינת ישראל, ששנים כבר לא קיבלה החלטה על הקמת יישוב חדש ביהודה ושומרון, מפלסת לאיטה דרך בין כל המכשולים הבירוקרטיים והפוליטיים. רבים עושים מאמצים לקצר את התהליכים, אבל סוגיית הרישום והתכנון הפורמלי עדיין על שולחן הדיונים, שבראשו יושבים נציגי משרד ראש הממשלה והיועצים המשפטיים.

"אנחנו כמועצה מלווים כל הזמן את תושבי עמונה", אומר אבי רואה, "גם בהיבט קידום התכנון היישובי מול קמ"טים במינהל, למרות שאין עדיין החלטה מסודרת של גורמי הממשלה באיזה תהליך לקדם זאת. ההתלבטות היא מה יקצר יותר את טווח הזמנים עד לרגע שבו משפחה תוכל לעלות לקרקע ולהתיישב.

"אנו בשלהי שנת הלימודים תשע"ז, ולפני שנת הלימודים תשע"ח. לכל העיכובים יש השלכות רבות. וגם הימצאותה של קהילה בתוך קהילת עפרה, היא סוגיה מורכבת. אנחנו כמועצה מנסים להוביל את הפתרונות הטובים ביותר, ומקווים שנצליח.

"ההערכות כרגע מדברות על מינימום ארבעה חודשים ועד שנה, עד שבאמת יוכלו תושבי עמונה לעבור ליישוב חדש. ועם אי הוודאות הזו אנו מנסים להתמודד, וללוות את התושבים עם אנשי מקצוע בפן הקהילתי, פסיכולוגי, רווחתי, כדי למזער נזקים עד כמה שאפשר. יש לנו עלויות תקציביות שלא נצפו מראש. השהייה הארוכה במדרשה לא היתה מתוכננת, ומשרדי הממשלה לא ששים לתת מענים כראוי. אנחנו בדיאלוג יומיומי מול משרד ראש הממשלה ומשרד הביטחון, בניסיון למזער את הנזק האנושי, החברתי והתקציבי. ותמיד בראש מעיינינו לא סוגיית התקציב אלא המשפחות והקהילה, כך אנו בוחנים את האירוע ועל בסיס זה מקבלים החלטות".

 

חזור למגזין